Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Poezie pro cestující. Proč nevystavit v pražském metru tyto verše?
Večer
Na tepně strach již bdí
setřeny oči jsou
teď spěte smrtelní
lež snů jde oblohou
Na ránu večera
dej stříbro měsíci
ať tiše vyvěrá
krev ránu čistící
Na duši vzpomínej
vytas ji z těla ven
zbrojíři noci dej
rez setře plamenem
(František Halas)
ČT: Obviněný Giňa nebude dál moderovat. Televizní moderátor Ondřej Giňa, kterého policie v červenci obvinila z neoprávněného pobírání sociálních dávek, nebude zatím vystupovat na obrazovce. Z dovolené se má vrátit koncem srpna. Po návratu z dovolené bude pracovat ve zpravodajství, ale neobjeví se ve vysílání.
Kabinet schválil návrh ústavního zákona o referendu. Jeho mluvčí Libor Rouček během prvního jednání vlády po jejích prázdninách ČTK řekl, že referendum má umožnit občanům přímý výkon státní moci ve zvlášť závažných případech.
O ovládnutí majetku IPB se prý vede "tvrdý boj". ČSOB má smlouvu, jíž prý může plně ovládnout Pojišťovnu IPB, TV Prima a Českomoravský penzijní fond. ČSOB požaduje tyto firmy od podniku Domeana, který vlastní GES Holding Ivana Zacha a společnosti Cetus. IPB má podle smlouvy z roku 1995 nad firmou Domeana silnou kontrolu, a IPB nyní vlastní ČSOB. Domeana však prý tuto smlouvu nechce respektovat.
Ředitel Služby pro odhalování korupce Evžen Šírek trvá na tom, že byl z funkce odvolán na základě zfalšovaných důkazů, které měly prokázat, že ohrozil tajné údaje ekonomické kontrarozvědky.
Policejní prezident Jiří Kolář Šírka loni kázeňsky potrestal za to, že se údajně ze svého domácího počítače připojoval do databáze SPOK a tím ohrozil utajované informace.
ČSSD chce podle šéfa její ostravské organizace Petra Víchy koupit vilu, kterou v Ostravě získala za nevyjasněných okolností společnost pětice vlivných sociálních demokratů Alfa Horizont. Podle Víchy je odkoupení domu jediným způsobem, jak sociální demokracii očistit.
Poslanecká sněmovna prostřednictvím Václava Klause odmítla návrh prezidenta Václava Havla na zrušení některých částí novely zákona o parlamentních volbách s tím, že tento zákon prý nijak neomezuje volnou soutěž politických stran.
Dušan Chmelíček odpověděl Britským listům na otázku, jak to bylo v dubnu se zasíláním statutárních dokumentů ČT Radě České televize, viz dnešní vydání Britských listů. - Tomáš Pecina právem kritizuje Jana Čulíka, že včera napsal, příliš brzo, že Chmelíček v této věci neodpověděl. Dušanu Chmelíčkovi se omlouvám. (JČ)
Železný a CME. Poznamenává Tomáš Pecina:Fascinuje mě, jak Železného lidé neustále vypouštějí zprávy o ekonomických problémech CME a novináři je nekriticky přebírají, aniž by poznamenali, že hlavní příčinou těchto problémů je Železným uskutečněná krádež televize Nova.
Je to trochu jako v tom starém vtipu o otcovrahovi, který jako polehčující okolnost uváděl, že je teď poloviční sirotek.
...jak Češi jednají: "Čulík hledá odpovědi na problematické otázky". Relativně velmi pozitivní recenze druhého knižního výboru z Britských listů vyšla v ČTK na adrese http://www.ceskenoviny.cz/CN/view-id.html?id=20000822E01821&tbl=zpravy
Nové vydání Šmídovy Louče z 22. 8. je dočasně na adrese http://www2.arts.gla.ac.uk/Slavonic/louc.html. (Předchozí vydání jsou zde a zde; server na pražské fakultě sociálních věd je mimo provoz a bude asi týden nefunkční, proto Louč dočasně umísťujeme na Glasgow University.) Dotaz Vladimíru Železnému.
Vážený pane řediteli,
jsou-li pravdivé údaje, které jste uvedl na tiskové konferenci po jednání s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, dopustily se statutární orgány a vedoucí pracovníci ČNTS poměrně vážných trestných činů - konkrétně lze v této souvislosti hovořit o § 125 tr. zák. (zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění), popř. § 250 tr. zák (podvod).
Již jste dal orgánům činným v trestním řízení ponět, aby se těmito trestnými činy začaly zabývat?
S úctou,
Tomáš Pecina, Praha
Douška pro čtenáře BL: I mě totiž překvapilo, že Vladimír Železný (v letech 1993-2000 (!) jednatel ČNTS - viz Obchodní rejstřík) předkládá dokumenty dokazující jeho vlastní trestní odpovědnost. Sám totiž veřejně uvedl, že o těchto dokumentech věděl. Vskutku, muž železných zásad... (TP.)
Literární noviny tisknou jen články, které se shodují s názorem šéfredaktora. V červenci zrušil šéfredaktor Jakub Patočka Čulíkův sloupek Týden ve světě za to, že Čulík zpochybnil nezávislost Jaromíra Štětiny a poukázal na jeho novinářský aktivismus, stejně jako na podivné postavení novinářsko-humanitární organizace, Člověk v tísni, převážnou většinou financované státem (viz výroční zpráva z r. 1997), která sídlí ze záhadných důvodů ve veřejnoprávní České televizi a jejíž aktivisté občas vystupují na obrazovce ČT jako "nezávislí" novináři. Patočka se s organizací Člověk v tísni přátelí a těsně s jejími členy spolupracuje. Literární noviny zveřejnily pak čtyři kritické příspěvky na Čulíkovu adresu (emocionální Štětinova obrana "angažovaného objektivního žurnalismu" byla reakcí na Čulíkovy nezveřejněné argumenty) a odmítly poskytnout obdobný prostor pro Čulíkovu argumentaci, neboť takovým názorům je možno dát jen malé místo v rubrice Reakce čtenářů: Čulikova odpověď na Štětinův článek "není kvalitní", argumentoval Patočka. Čulíkův v Literárkách nezveřejněný nekvalitní článek "Být ´angažovaný objektivní novinář´ je nesmysl" si můžete přečíst zde.
1. Proč píší Jaromír Štětina a Petra Procházková
takto zaujaté články ve prospěch Grigorije Javlinského? (Článek není v časopise Týden už k dispozici, k dispozici je však v Britských listech na adrese http://www.britskelisty.cz/0006/20000627b.html#01) - 2. Byl zveřejněn
finanční audit "agentury Epicentrum" Jaromíra Štětiny a Petry
Procházkové, aby bylo zjevné, jak je financována? Britské
listy požádaly Jaromíra Štětinu o rozhovor, aby tyto
skutečnosti objasnil. Jaromír Štětina rozhovor odmítl,
protože jsou Britské listy "neseriozní", a namísto toho hodlá
Jana Čulíka žalovat. Ochota podrobit se nezávislému
kritickému zkoumání Britských listů v rozhovoru s nimi však
autoritu interviewované osoby posiluje, neochota ji naopak
oslabuje.Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor
důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá,
že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se
přímo podílel na správním řízení v rámci
udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra
Železného), je v Britských listech na tomto
místě.
V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl vedoucí Úřadu vlády, ministr Karel Březina
Britským listům vysvětlit, z jakých důvodů byl osvobozen od
povinné vojenské služby, když podle oficiálního
životopisu sportuje. Tiskový mluvčí Úřadu vlády Libor
Rouček je Britským listům - je podle zákona o přístupu k
informacím - dlužen
odpověď na otázku, jaký má plat zaměstnanec Úřadu
vlády Jindřich Marek.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)