Rozpočet
Ivan Hoffman, Radiožurnál
S rozpočtem byl ve vládě drobný problém, výdaje poněkud převyšovaly politicky předjednaný deficit. Vláda tedy čekala na příznivé číslo HDP za druhý kvartál, aby mohla navýšit odhad příjmu. Číslo nakonec dostatečně vysoké nebylo, ale nevadí.
Vláda odhad rozpočtových příjmů o chybějící miliardy stejně zvýšila. Díky jiným příznivým okolnostem, které očekává.
Kritici státního hospodaření upozorňují na to, že vláda rozpočet sestavuje poněkud formálně, skutečný deficit soustavy veřejných rozpočtů že bude vyšší, žijeme si prý na alarmující dluh.
Po pravdě řečeno, to není špatný životní styl. Vláda se spíše než kritiky deficitu může obávat nespokojenosti těch, kteří by rádi dostali přidáno deficit-nedeficit.
Navíc je zde včerejší zpráva třičlenné vědecké skupiny, která včera v Londýně oznámila, že v tomto měsíci se tři obrovské meteority přeženou kolem země. Riziko, že Zemi zničí asteroid je podle nich zcela skutečné.
Představíme-li si, že dopad meteoritu o průměru sto metrů je srovnatelný s výbuchem atomové bomby o síle sto megatun a že k nám z hlubin vesmíru míří i daleko vražednější exempláře, pak se úvaha o tom, zda máme žít na úkor příštích generací stává bezpředmětnou.
Třeba žádné příští generace nebudou.
Asteroidy se srážejí se Zemí v průměru jednou za deset tisíc let, a nelze tudíž vyloučit, že stát bude na mizině dříve, než na tom přestane záležet.
V takovém případě se nám může stát to, co australským policistům, kteří dohlížejí na zdárný průběh olympiády. Hrozí stávkou kvůli malým přídělům jídla. Chyba je prý v kantýnách, kde sice mají slevy, ale o to menší dostávají porce. Užijme si deficitu, než se staneme tím policistou v olympijské kantýně, co má slevu a hlad.
Vysílá se v úterý 19. září ráno.