Česká životní úroveň roste
V souvislosti se Světovou bankou jsou již delší dobu vděčným námětem našich televizí trénující policisté, připravující se demonstranti a Pražané opouštějící za pomoci cestovních kanceláří město. Už asi nezjistíme, kdo jako první dostal nápad prezentovat výroční zasedání jako akční thriller, ve kterém jsou důležitými postavami holandští kuchaři, novinář, kterému se sedm hodin nedaří odeslat z Kongresového centra článek, anebo politik věnující se počtu mobilních záchodků na Strahově.
Na okraji zájmu o Světovou banku tak zůstává její prognóza globálního růstu či analýza chudoby v transformujících se zemích Evropy a střední Asie.
Mimochodem místy docela překvapivé čtení: Například o tom, že po Slovinsku u nás žije nejméně chudáků s příjmem menším než dva dolary na hlavu, anebo že jsme společně s Maďarskem ze čtyřiadvaceti sledovaných transformujících se států nejméně postiženi ekonomickou nerovností.
Už jsme takoví, že raději kritizujeme, než bychom připustili, že se nám v něčem daří. Dříve nebo později se ovšem budeme muset smířit s tím, že naše životní úroveň roste, a položit si otázku, zda by z toho neměli mít užitek i jiní tvorové.
Například by nás mohlo inspirovat včerejší prohlášení člena Evropské komise Davida Byrna, podle kterého se musí zlepšit podmínky chovu prasat, „aby odrážely vyšší stupeň životní úrovně zvířat“.
Bylo by hezké, kdybychom se nezabývali pouze svým životním prostředím, ale například také zlepšením prostředí prasat na farmách. Bude jistě zaručeno novu legislativou, která se v Evropské komisi právě připravuje. Naše prasata ale jistě uvítají, když pro ně něco uděláme i dříve, než s nimi vstoupíme do Unie.
Vysílá se ve středu 20. září ráno.
Poznámka JČ: Kdysi jsem komusi z České republiky vysvětloval, že není správné pohlížet na všechno z hlediska toho, co je užitečné pro člověka: že třeba ostružiny, rostoucí nepřístupně u trati, mají nárok na svou existenci bez ohledu na člověka a je jedno, že je tam nemůžeme vysbírat, i když je jich tam hodně - legitimitu své existence neztrácejí, i když je člověk nemůže využít. Věci existují samy pro sebe, nezískávají svou legitimitu jen užitkovostí pro člověka. Podobně i prasata i jiná zvířata mají právo na slušnou existenci bez ohledu na člověka. - A Světová banka není zřejmě jen zosobněním zla: včera se na mě jedna její pracovnice obrátila, že se jedno její oddělení snaží zmapovat, kdo kde na světě vlastní jaké sdělovací prostředky, a pak to publikovat. Ptala se, jak zjistit v ČR, kdo vlastní Novu, Primu a TV 3. Musel jsem příslušné dámě dát na vědomí, že právě tyto informace se snažíme - dosud bezvýsledně - získat od české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a že ji asi budeme muset žalovat. Doufejme, že Světová banka uspěje při získávání těchto informací od RRTV lépe než Britské listy.