Bílí koně bez otěží aneb Přijde Domeana o televizi Prima?
(Z připravovaného občasníku Louč http://tucnak.fsv.cuni.cz/~smid/louc.html.)
Nejsem si jist, zda Jana Ciglerová v Lidových novinách 19.září správně citovala ředitele ČSOB Pavla Kavánka, který o firmách z bývalého hájemství IPB údajně řekl, že se chovají jako "divocí koně, kteří v současné době cválají bez otěže vlastní cestou."
V jiných novinách (Euro č.38, 19.září) jsem se dočetl, že Kavánek prohlásil: "Existující bílí koně se utrhli a cválají teď vlastní cestou", což podle mého názoru mnohem lépe vystihuje skutečnost, že jde o tzv. bílé koně, nikoli o koně divoké.
Neboť čím jsou vlastně takoví lidé jako Ivan Zach, který dnes údajně vlastní společnost Domeana a činí si nárok na TV Prima? Stačí se podívat do obchodněrejstříkové minulosti Ivana Zacha, aby bylo zcela jasné, že se motal vždycky tam, kde ho "hoši z IPB" potřebovali, včetně kontroverzních privatizací Karlovarského porcelánu nebo novoborského Crystalexu.
A já jsem - na rozdíl od Jany Ciglerové - porozuměl Kavánkovu poselství takto: pupeční šnůra úvěrových privilegií, která propojovala centrálu IPB s jejich bílými koňmi v jednotlivých společnost holdingu se převzetím IPB do vlastnictví ČSOB přetrhaly. Tito bílí koně jsou teď bez otěží a bez opratí a musejí se dnes postarat sami o sebe tam, kde se v okamžku pádu IPB ocitli a každý z nich se snaží zachránit a urvat pro sebe, co se dá.
Ivan Zach to zkouší s Domeanou, o které někdejší tisková mluvčí Barbora Tachecí tak přesvědčivě prohlašovala, že je plně pod kontrolou banky IPB, a že IPB v Domeaně TV Primu jenom "dočasně zaparkuje" do doby, než si vytvoří novou strukturu svého investičního holdingu.
Dnes se Ivan Zach tváří, jakoby Domeana byla zcela samostatným subjektem bez jakýchkoli závazků ve vlastnictví GES Holdingu. Proti tomu se brání ČSOB smlouvou z roku 1995, podle níž Domeana dostala nikoli vlastnická práva, ale pouze právo spravovat přímé i nepřímé majetkové účasti banky - tehdy IPB, dnes ČSOB.
Vedle TV Prima se tady vede boj hlavně o IPB Pojišťovnu a Českomoravský penzijní fond, ale protože rozřešení všech těchto sporů soudní cestou nějakou dobu potrvá, zdá se mi, jakoby se ČSOB snažila urychlit celou věc a napadnout slabé místo protivníka alespoň ve věci TV Prima .
Podle toho, co se dozvídám z médií, ČSOB se zřejmě snaží využít zákona č.468/1991 a jeho paragrafů o nepřevoditelnosti licence, přičemž jí do karet hraje současné správní řízení, které Rada ČR pro R a TV vysílání zavedla proti FTV Premiéra právě kvůli nejasným a netransparentním vlastnickým poměrům jejích majitelů..
Ivan Zach ovšem také nezahálí. Snaží se prosadit do vedení TV Prima své lidi, kteří by nasměrovali toky peněz tak, aby dluhy zůstaly servisním organizacím a bance (zadluženou servisní společnost Premiéra TV a.s. prý už poslal do konkurzu), a zisky zůstávaly u držitele licence FTV Premiéra, kterou Domeana zatím stoprocentně ovládá.
Je tu ovšem jeden háček. Kdyby se přišlo na to, že provozovatel vysílání FTV Premiéra porušil zákon 468/1991 - například tím, že licence byla neuatorizovaně převedena na jiný subjekt, nebo že zde byly provedeny změny, o kterých nebyla Rada předem informována, mohla by FTV Premiéra o licenci pro vysílání TV Prima přijít, čímž by její hodnota pro Domeanu klesla na nulu.
Problém je v tom, že Rada se až dosud v podobných situacích stavěla do pozice mrtvého brouka. Zaštítěna obecností zákona a jedním precedenčním judikátem se celou dobu tvářila, jakoby ji zajímaly jen poměry u držitele licence (zde FTV Premiéra) a nikoli u společností, které tohoto držitele licence vlastní či ovládají (zde Domeana). Takže jsem velice zvědav na to, jak to všechno dopadne.
Ti, kteří mají zájem o informace, jak Rada převedla stoprocentní účast IPB v FTV Premiéra na a.s. Domeana, si mohou nalistovat na http://www.rrtv.cz poslední výroční zprávu Rady za rok 1999, kapitolu II.2.3., str.55.
V této souvislosti mne napadá, že i Jiří Šmejc z MEF Holding, který půjčil Železnému peníze na novou Novu, může být také takovým bílým koněm, který se teď bez opratí musí snažit sám za sebe. U něho si však nejsem zcela jist, zda není zapřáhnut ještě do nějakého jiného kočáru.
Situaci, kdy MEF Holding se přihlásil do licenčního řízení Bulharsku o frekvence, na kterých se až dosud retransloval ruský program (cca 65% pokrytí), se dá vysvětlit dvojím způsobem:
buď Šmejc a MEF Holding chtějí všem doma ukázat, že své mediální podnikání, ke kterému se dostali jako slepí k houslím díky ješitnosti a schopnostem Vladimíra Železného, mají pevně v ruce a chtějí ho dále rozvíjet, byť šance, že by mohli v konkurenci ostatních žadatelů v Bulharsku uspět, je podle všeho mizivá;
nebo ti, kterým Jiří Šmejc slouží jako bílý kůň, mají v Bulharsku tak dobré známosti, že si troufají vstoupit do soutěže i na tomto neprobádaném území.