ČT neplní svou funkci veřejnoprávního vysílání
(Tento článek poslala Jana Dědečková minulý týden do Zemských novin; neozvali se.)
V situaci, která se vytvořila v úterý v Praze, je povinností veřejnoprávní televize vytvořit okamžitě mimořádný zpravodajský servis, který poskytne divákům rychlé, přesné a úplné informace. Navíc je povinností veřejnoprávní televize informovat o situaci i v širším kontextu.
Odvysílání pořadu jako bylo Naostro těsně před vypuknutím nejvážnějších pouličních nepokojů v historii moderního českého státu je zřejmě něčím naprosto neslýchaným v kontextu světové veřejnoprávní žurnalistiky. Pořad zcela ignoroval varovné signály, kterých bylo v poslední době víc než dost i z obecně dostupných pramenů a které si navíc televize mohla ověřit a potvrdit i vlastními prostředky, například za pomoci nákladné sítě svých zahraničích zpravodajů.
Ministr vnitra, který obhajoval preventivní opatření s průkazným poukazem na profesionální zpravodajské zdroje informací a velmi varovné zahraniční zkušenosti, byl opětovně napadán naivně populistickými "argumenty" o údajném plýtvání veřejnými prostředky, které se rozhodl věnovat na ochranu bezpečí občanů a majetku.
Je těžké přesně definovat, jak negativní dopad uvedený pořad měl na náladu občanů ve vztahu k policistům v ulicích a na morálku samotných policistů. Vzal-li by si ministr vnitra "poučování" od ČT k srdci, mohly být důsledky děsivé. Drastické podcenění závažnosti situace bylo podepřené autoritou veřejnoprávního média, což nutně navozuje zásadní pochybnost o tom, nakolik plní své zákonem určené poslání a čemu vlastně slouží.
Ve chvíli, kdy v ulicích hlavního města vypuknou nepokoje tak dramatického rozsahu, jsou bezprostředně ohrožené životy lidí i jejich majetek. Od veřejnoprávní televize se očekává, že za tak vážných okolností odstoupí od připraveného programového schématu, přeruší vysílání a podřídí je potřebě rychle, přesně a objektivně informovat občany s cílem předejít zbytečným škodám i případné panice. Veřejnoprávní televize má finanční, lidské i technické prostředky k tomu, aby během několika málo minut zahájila mimořádné vysílání z krizového studia, z něhož by odborníci objektivně hodnotili vývoj situace v kombinaci se živými vstupy reportérů z kritických míst, živými rozhovory s politiky atd., a poskytovali občanům všechny nezbytné údaje. Kvalitní moderátoři musí z krizového studia udržovat trvalé spojení i se všemi zahraničními korespondenty a spolupracovníky a aktuální informace o vývoji situace doplňovat reakcemi ze zahraničí, kterých je velmi mnoho: pro občany je důležité vědět, že světu není lhostejné, co se děje v Praze. Toto živé propojení do světa je v krizových situacích mimořádně důležité a zpravodajské redakce všech profesionálně dobrých televizí ve světě to také okamžitě dělají. Vlastní prostředky k tomu má ovšem pouze veřejnoprávní televize. Nedokáže-li to udělat, neplní svou funkci.
Jana Dědečková
Členka Rady ČT