Školné - další pohádka
Vážený pane Čulíku,
chtěl bych do diskuse o účelnosti školného přispět zkušeností s mou dcerou, která chtěla po maturitě v roce 1993 studovat dvouletou soukromou "integrovanou manažerskou" školu, roční školné 14 000,- Kč. Dotázal jsem se vedoucí pracovnice této školy, co a podle jakých učebnic se bude učit v předmětu ekonomika. Dozvěděl jsem se, že to bude záležet pouze na tom, koho se jim podaří zajistit jako učitele. Zároveň si postěžovala, že lepší odborníci vyžadují odměnu 500,- Kč za hodinu. Dcera nakonec, k mojí radosti, od úmyslu tuto školu studovat upustila po tom, co jí kamarádka, navštěvující tuto školu řekla: "Vlastně ani nevím, co bych měla umět".
Dle informací od přímých účastníků se studenti soukromých škol při vyučování chovali zcela podle své libosti, seděli zády k učiteli, jedli, bavili se, přicházeli a odcházeli, kdy se jim zachtělo. Samozřejmě všichni školu absolvovali, protože ředitelé - podnikatelé ve skutečnosti prodávali vysvědčení.
Dalším důkazem kvality mnoha soukromých škol je i nedávno uveřejněná zpráva, že jejich absolventi nejhůře hledají práci.
Je jasné, že poučka, že co si platím ze svého, toho si vážím a důsledně za to vyžaduji kvalitu, je další rádoby pravicovou pohádkou. Jako příklad je možno použít například situaci v české stomatologii. Zatímco poplatky, vybírané stomatology stouply po převratu zcela neuvěřitelně, v kvalitě chrupu obyvatelstvo ČR kleslo z druhého na devatenácté místo v Evropě. A stav chrupu dětí je katastrofální.