Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792. Stanovy občanského sdružení jsou zde.
Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, the U. K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok).
Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na
jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Rozhovor s Janou Bobošíkovou. Upozorňujeme na rozhovor Tomáše Peciny s novinářkou Janou Bobošíkovou, vzbouřenci z České televize vyštvanou ředitelkou zpravodajství ČT, který publikujeme jako první text dnešního vydání. Leccos se z něho čtenář doví o stavu dnešní české demokracie. (JČ)
Rada pravdomluvných. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vystavila na internetu svou výroční zprávu za rok 2000. Při prvním zběžném čtení nás upoutaly zejména pasáže, týkající se komunikace Rady s veřejností. Za hlavního viníka komunikačních problémů byli označeni novináři, kteří vesměs "nerozumějí vysoce odborné problematice", jsou povrchní, stádovití, podléhají vlivu P. R. agentur a prohřešují se rovněž nectností falešné solidarity (str. 95). Kritiku akceptujeme a pokusíme se být ještě odbornější, méně povrchní, nestádovití, nezlobbovaní a už vůbec nebudeme s nikým solidarizovat - otázka je, zda to bude k něčemu dobré.
Součástí dokumentu je rovněž výroční zpráva o poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb. Z ní jsme s nemalým překvapením seznali, že z 50 písemně podaných žádostí o informace bylo 49 vyřízeno kladně a v jednom případě Rada žádosti nevyhověla, ale žadatel se proti rozhodnutí neodvolal (str. 97). Čtenářům Britských listů je přitom dobře známo, že minimálně v případě naší žádosti o zveřejnění vlastnické struktury provozovatelů komerčních televizí tomu bylo jinak: nejenže jsme se odvolali, ale v prosinci jsme na Radu podali žalobu k Vrchnímu soudu v Praze.
Vysvětlí nám někdo, proč Rada ve své výroční zprávě lže? A hlavně, kolik bylo skutečně zamítnutých žádostí o informace a kolik žadatelů se skutečně proti rozhodnutí odvolalo?
"Domnívejte se, co chcete," řekl nám do telefonu zdvořile dr. Fučík, vedoucí právního odboru Rady, když jsme ho žádali o objasnění této diskrepance. Ano, na úřednickou definitivu je v této zemi skutečně možná příliš brzy...
Protože údaje v tabulce jsou zjevně nepravdivé, posíláme Radě zvláštní žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. Schválně, ve které kolonce skončí! (TP)
Zákon o svobodném přístupu k informacím na baterky? Zdá se, že tento zákon hodlají ignorovat i jiné veřejné a státní instituce. Česká televize, jak jsme už informovali, viz níže, porušila zákon tím, že neodpověděla v zákonné lhůtě Britským listům na dotaz týkající se např. financování jednotlivých svých pořadů; v dnešním vydání BL také informujeme o tom, že chybné informace zveřejnilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. (JČ)
Platí teď v ČT nová aritmetika? Kdosi vysoce postavený v televizi včera zabědoval, že zkrácení primetimové reklamy ze šesti na tří minut za hodinu povede k půlmiliardové ztrátě, kterou by bylo třeba kompenzovat zvýšením měsíční koncese na 130-140 korun (její současná výše je 75 korun). V tom případě bych doporučoval, aby Česká televize přezkoumala tendr na dodavatele kalkulaček: ať počítám sebeusilovněji, nad 90 korun měsíčně se nedostanu - čímž samozřejmě netvrdím, že restrikce reklamy je dobrý nápad, jen mi připadá, že i k věšení bulíků na nos je třeba přistupovat s jistou elementární soudností. (TP)
Zůstanou platy zaměstnanců veřejnoprávní televize a rozpočty pořadů tajné? Začalo to nadějně: Česká televize potvrdila naši žádost o informace a poté si vzala na odpověď dalších deset dnů. Nyní marně uplynula i prodloužená lhůta, a protože pracovníci ČT nereagovali ani na naše zdvořilé e-mailové upozornění, že mají nejvyšší čas odpovědět, podali jsme podle zákona o svobodném přístupu k informacím odvolání. Tím se nyní ze zákona musí zabývat ředitel České televize Jiří Balvín; jen on má právo rozhodnout, zda platy a náklady pořadů zůstanou tak jako doposud "veřejnoprávním tajemstvím" nebo se televize podrobí zákonu č. 106/1999 Sb., jak jí to přikázali poslanci novelou zákona o ČT. Nejsme optimisty: sto tisíc lidí na Václavském náměstí jistě nedemonstrovalo za to, aby televizní hrdinové nechali do svého účetnictví nahlédnout ty, kdo jejich činnost financují - plátce televizních poplatků. (TP)
Dosud nikým nikomu nepoložené znepokojivé otázky. Novináři prozatím oznamovacím tónem hlásí, že kvůli jednomu propuštěnému pracovníkovi kontrarozvědky se sejde mimořádné jednání parlamentní komise pro kontrolu BIS. Klidnými je nechá i informace, že tým specialistů prohledával jeho byt plných 14 hodin. Klidnými je nechá i zjištění, že tento "zpravodajec-disident" si hrál s výbušninami "na partyzána"...
Odpoví ministr vnitra Gross a ministr pro BIS Špidla Britským listům na několik otázek, které se nám neodbytně vnucují a které doposud nikdo ministrům nepoložil?
- Jak je možné, že v BIS (ozbrojené složce státu) byl DOTEĎ zaměstnáván člověk, který v minulosti vyhazoval do povětří majetek druhých a ohrožoval i jejich životy - terorista (je úplně lhostejné, zda to bylo auto agenta StB či komunistická nástěnka, pomník rudoarmějce či jiný symbol...)?
- Byl u kapitána Hučína proveden při vstupu či za dobu jeho služby u BIS psychiatrický posudek a s jakým výsledkem? Byl uznán duševně zdráv a způsobilý náročné služby? Byly údaje o jeho teroristické minulosti známy jeho nadřízeným?
- Kolik dalších podobných "kapitánů-disidentů" - specialistů na levicový "extremismus" je stále ještě zaměstnáno v BIS?
- Podílel se býv. kpt. Hučín na vypracování zprávy o extremismu, kterou předkládaly zpravodajské služby a ve které byly mezi extremistické organizace zařazeny i ekologické iniciativy? (koš)
ČRo - sčítání: drobný pokus o objektivitu:
V tomto článku na www stránkách Českého rozhlasu naleznete populárně popisný článek Bohouše Tečky o sčítání lidu. Autor si všiml kupodivu téhož, čeho jsme si všimli i my: neobjektivity informací na stránkách ČSÚ:
"Například na stránkách Britských listů naleznete archív polemik k tématu. Asi nepřekvapí, že se odkaz neobjevil na oficiálních stránkách ČSÚ v oddílu "Napsali a řekli o sčítání"...", píše Tečka ve svém článku.
Musíme konstatovat, že nás uvedený postup ČSÚ nepřekvapil. Překvapil by nás ale opak: seriózní necenzurované diskuzní fórum, kde by museli úředníci paní Bohaté vysvětlovat všem chudým, proč stálo DTP studio ČSÚ (placeno z peněz na sčítání lidu) 26 miliónů, což jsou investice do DTP velikosti firmy AMOS či WOW (jeden počítač stojí i se software 200 000, osvitka i a vyvolávacím automatem 2-4 milióny, špičkový bubnový scanner 1,5 miliónu, laserová tiskárna 100 000, barevná tiskárna 100 000... Produkce takovéhoto DTP studia by musela být v hodnotě 15-20 miliónu za rok, aby se vyplatilo), proč neměli bezpečnostní experti přístup k zařízení a přesto napsali kladné posudky, na základě čeho došli v ČSÚ k výši honoráře za posudek (100 000 Kč za 10-15 stránek A4) apod. Na to se ale pan Tečka raději ve svém článku neptá... (koš)
Britské listy dál trpělivě očekávají vyjádření pražského Úřadu vyšetřování ke studiu Martina Kloubka na sovětské policejní škole i k tomu, zda si policisté mají právo předvolávat občany k výslechu na druhý konec republiky. Písemné vyjádření nám policejní mluvčí Soňa Jindráková přislíbila už před třemi týdny. (TP)
Aktualizovány byly stránky Vojtěcha Kmenta, kritizující sčítání lidu: port.axonnet.cz/SLBD.
"V hlavních zprávách: Televize" - zřejmě významnější a nebezpečnější kniha, než jsme si mysleli. Zdá se, že český mediální establishment považuje tuto naši věcnou a dokumentačně pečlivě vybavenou knihu o kořenech a důsledcích vzbouření v ČT za velmi nebezpečnou: byla totiž zahájena kampaň proti ní i proti Britským listům: odstartoval ji svou neseriózní, nevěcnou a diskreditační recenzí knihy v časopise Týden Jiří Peňás. Očekáváme v rámci této kampaně další záporné a diskreditační recenze: každý, kdo něco v těsně provázaném, bratříčkovském pražském intelektuálním establishmentu něco znamená, si bude zřejmě muset svou legitimitu potvrdit tím, že knihu iracionálně odsoudí. Zmatenými slovy napadl tento týden Britské listy v týdeníku Reflex Ivan Straka - nepříliš logicky vyčítá Britským listům, že si dovolily obrátit se na čtenáře se žádostí o sponsorské příspěvky. Co je na tom špatného, Ivan Straka nevysvětlil. Naopak skutečnost, že se velmi rychle přihlásilo cca 300 lidí, ochotných ze svých skromných finančních prostředků BL podpořit, a že jsme vybrali zatím cca 280 000 Kč, nás naplňuje velkou hrdostí - dává nám to docela podstatný mandát: čtenáři kterého jiného českého listu si vědomě platí investigativní novinářskou práci? Má Ivan Straka taky takový mandát?(JČ)
Kde je teď v Praze k dostání kniha "V hlavních zprávách: Televize". Především v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici a v Arbesově knihkupectví, Štefánikova 26, kde byla ve čtvrtek úspěšná autogramiáda. Kniha je k dispozici také zde v internetovém knihkupectví Kosmas za lidovou cenu 118 Kč plus poštovné (má 366 stran), kde je na prvním místě Top Ten nejprodávanějších titulů. Je také možno si ji koupit v běžné pracovní době přímo v pražském nakladatelství ISV, Kafkova 42, Praha 6,
tel. 2432 1098.
Prosíme, aby ti, kdo přislíbili Britským listům finanční příspěvek, ho odeslali. Z přibližně 300 lidí, kteří to přislíbili, přispělo na činnost Britských listů přispělo zatím cca 160 lidí (což je méně, než jsme čekali), celkem se zatím shromáždilo cca 260 000 Kč, což na rok zdaleka nestačí. Je nyní zjevné, že pokud přispějí víceméně všichni, kdo příspěvek přislíbili, budou finance na investigativní práci BL zajištěny: pokud ne, budeme mít potíže. Přispívají téměř výhradně čtenáři z České republiky: to svědčí o tom, že Britské listy, stejně jako internet, přestaly definitivně být doménou zahraničních Čechů a staly se domácí periodickou publikací. Všem, kdo se nám snaží pomoci, děkujeme! (TP) Všem dárcům osobně poděkujeme a máme pro ně exkluzivní, domníváme se velmi užitečný dárek. Zašleme na vaši adresu. (JČ)
Poznámka JČ: Potvrzujeme, že s nynějším počtem cca 300 sponzorů budeme vydávat Britské listy i nadále. I nynějších dosud shromážděných cca 260 000 Kč nám dává možnost vydávat BL po dobu cca nadcházejících šesti měsíců: této doby chceme využít a budeme se mezitím snažit získávat finance i z dalších zdrojů. Zdůrazňujeme, že finanční příspěvky potřebujeme na investigativní práci pražských reportérů BL. - Apelujeme tímto především na zahraniční čtenáře BL, kteří by snad mohli, ve veřejném zájmu, podpořit Britské listy finančně ve větších počtech, zejména proto, že je to pro ně daleko menší zátěž než pro domácí čtenáře v ČR. (Pošlete šek na pražskou adresu Občanského sdružení Britské listy, Slezská 56, Praha 2 - jinak to nejde, nesmíme založit konto v zahraničí a nechat dárce platit kredit kartou: porušili bychom totiž český devizový zákon.)
Vážení čtenáři, stále potřebujeme ještě další drobné sponzory BL. "Financuji si vlastního investigativního novináře, aby odhaloval skandály a šlendrián v České republice," - to si může dnes říct každý z oněch přibližně 286 čtenářů, kteří se rozhodli finančními příspěvky sponzorovat další vydávání Britských listů, upozornil mě na Glasgow University Pavel Trtík, na něhož to, jak se zdá, to udělalo značný dojem. Na nás také: Je to skutečně pozitivní krok k občanské samostatnosti. - Děkujeme. (JČ)
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), Expandia Banka, a. s. (změna jména na eBanka dosud není oficiálně v platnosti) Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) i na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238 (údajně není v provozu)
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)
Naše poštovní adresa je: Občanské sdružení Britské listy Slezská 56
120 00 Praha 2
Stanovy Občanského sdružení Britské listy jsou zde, IČO: 26519887.
Bohužel nemůžeme přijímat příspěvky z platebních karet. Zahraniční sponzory, kteří nechtějí utrácet za mezinárodní převod (wire transfer), proto prosíme, aby na adresu občanského sdružení poslali částku šekem nebo International Money Order. (Na registraci placení prostřednictvím internetu a úvěrových karet se pracuje.)
DĚKUJEME.
Občanské sdružení Britské listy přirozeně vydá zájemcům stvrzenku za platbu pro případné daňové účely (je však otázka, zda to finanční úřad uzná). Zájemci o stvrzenku nechť pošlou e-mail s poštovní adresou a číslem účtu. Jakmile platba přijde, stvrzenku jim pošleme. Díky.
V pátek 9. 2. 2001 vyšla kniha Britských listů o vzbouření v České
televizi. Kniha se jmenuje V hlavních zprávách: Televize. Fakta,
která před vámi zatajili. Najdete v ní všechny důkazy "podvratné
činnosti" Britských listů proti České televizi (viz článek člena
managementu ČT Nikolaje Savického). Kniha je to výbor z textů publikovaných v
Britských listech. Zajímavá až fascinující četba. Napsala nám Irena Válová, předsedkyně Syndikátu novinářů ČR:
Vážený pane Pecino, zakoupila jsem pro sebe knihu V hlavních zprávách: Televize, kterou jste napsal spolu s panem Čulíkem. Pro mne jde o zajímavou až fascinující četbu. Na knihu jsem "narazila" náhodou, neboť jejímu vydání nepředcházela žádná propagace. Je to zatím jediná kniha o událostech v ČT, kterou mi stálo za to si koupit.
ČTK dává knize "V hlavních zprávách: Televize" osm bodů z deseti. Před dvěma týdny zveřenila ČTK o naší knize zabývající se krizí v ČT tuto recenzi. Záporná recenze obsahující nepřesné informace (recenzent neuvedl správně ani jména obou autorů knihy) z pera Jiřího Peňáse, novináře ze čtyřkoaličního Respektu, vyšla v časopise Týden.
Studii Miroslava Brady o základních principech televizního
zpravodajství publikujeme v angličtině na tomto místě. Petr
Sládeček z Londýna, který nám ji zprostředkoval, k tomu dodává:Skutecne si
myslim,ze by mela
byt doporucenou nebo snad i povinnou cetbou vsem
redaktorum z 'oteenky' , zejmena pak pasaze
o 'konstrukci reality' ve zpravodajstvi.
Jak je to s Apači? Poznamenává Jiří Kouba:
Pan Zdenek Korger se sympaticky vyrovnal s dotaznikem ve prospech sveho casu
propagovaneho, ve skutecnosti vsak neznameho etnika.
Dukazem toho je i Velky Manitou. O nem Apaci nevedeli a vetsina dalsich
znamych kmenu take ne. Jde o pojem severovychodnich Indianu, vyjadrujici
silu spise nezli osobu Boha.
Apacska mytologie je velmi slozita, navrcholu stoji 4 (=posvatne cislo) bozske
bytosti, ale roli podobnou krestanskemu Bohu - Stvoriteli hraje Usen - Darce
zivota. Tak vyrazne, ze nekteri radi APace k monoteistum.
Nekdy jeste o te narodnosti - ani ta apacska by nesla nejak vyrazne definovat.
Snad jen jako jeden dialekt po cele severni Americe rozsirene jazykove skupiny
Athabaskan-Eyak ?
Žádáme podle zákona přesné, podrobné a otevřené informace o financování
jednotlivých pořadů (včetně např. i odměn pro jejich moderátory) a informace o
platové škále v České televizi. 25. ledna 2001 vstoupil v platnost a zároveň
nabyl účinnosti zákon č. 39/2001 Sb., který mění zákon č. 106/1999 Sb. o
svobodném přístupu k informacím tak, že povinnými subjekty ve smyslu tohoto
zákona jsou nyní rovněž "veřejné instituce hospodařící s veřejnými
prostředky". Z toho vyplývá, že se povinným subjektem stala i Česká televize.
Žádáme proto na základě zákona o svobodném přístupu k informacím o údaje
týkající se hospodaření České televize, viz tento text. Také
jsme chtěli o ČT vědět, za jakých finančních okolností v ní působí organizace
Člověk v tísni, viz zde, a tyto informace jsme už dostali. Psali jsme o tom zde. Vyplývá z nich znepokojující zjištění, že Člověk v tísni užívá v ČT šest kanceláří a dva sklady za velmi nekomerční činži 8300 Kč měsíčně - dotují to televizní diváci svým poplatkem.
Recenze právě česky vydané hry
holandského autora Jeroena van den Berga "Žena podle Schopenhauera od
Michaely Černé je na tomto
místě.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://blisty.internet.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://blisty.internet.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|