Návrh nového amerického protiraketového systému vedl v Asii k radikálním změnám v rozložení politických sil
Nové aliance: Indie - Spojené státy kontra Pákistán - Čína
Americký ministr zahraničních věcí Richard Armitage přesvědčoval v těchto dnech v New Delhi šéfy indické vlády o výhodách nového raketového systému. Mezitím v pákistánském Islamabádu, jak na to včera poukázal deník Guardian, vyjadřoval čínský premiér Žu Rongži věčné přátelství své země vůči Pákistánu, svému jadernému sousedovi. Zdá se, že plán na vybudování nové americké protiraketové obrany vede už nyní k drastickým změnám v zahraničněpolitické orientaci asijských zemí.
Čína a Pákistán se ostře stavějí proti novému systému americké protiraketové obrany. Jsou v jednom táboře. V druhém jsou Spojené státy a jejich nový strategický spojenec, Indie. Většina zemí, které v minulých dnech navštívili Bushovi vyslanci, přijala plány na vybudování nové americké protiraketové obrany bez nadšení. Naopak Indie je přivítala s velkým entuziasmem. Indický premiér Atal Bihari Vajpayee veřejně pochválil odvážnou vizi amerického prezidenta, který chce vybudovat protijaderný štít, chránící svět před hrozbou teroristických států.
Indická vláda je ovšem motivována sebezájmem. Většina pozorovatelů poukazuje na to, že Čína doufá, že podpoří-li nadšeně Bushův projekt, Spojené státy zruší sankce, které byly uvaleny na Indii před třemi lety v důsledku jejích jaderných zkoušek. Očekává se, že sankce budou zrušeny do půl roku. Premiér Vajpayee pozval prezidenta Bushe do Indii a ten prý jeho pozvání přijal.
Prezidentovi vyslanci, kteří o výhodách plánovaného raketového systému přesvědčovali v minulých dnech Moskvu, Londýn, Istanbul, Tokio a Seoul nenavštívili Pákistán. Podle listu New York Times charakterizoval Richard Armitage právě Pákistán jako jeden z oněch neodpovědných, teroristických států, před nimiž má nový americký systém raketové obrany svět chránit. Jinými teroristickými státy jsou podle Američanů Severní Korea, Libye, Írán a Irák. Z tohoto hlediska je tedy nynější návštěva čínského premiéra Žu Rongžiho v Pákistánu zvlášť pikantní.
Čína a Pákistán jsou spojenci už dlouho. Podle amerických špionážních zdrojů pomáhá Čína velmi podstatným způsobem při výrobě pákistánských jaderných střel. Podle většiny analytiků jsou pákistánské střely daleko modernější než indické.
Minulý týden se zeptal jeden čínský novinář pákistánského vojenského diktátora generála Perveze Musharrafa, co si myslí o novém americkém systému protiraketové obrany. Odpověděl opatrně, nevyjádřil však zrovna nadšení. „Jsme proti každé akci, která vede k znovuzahájení závodů ve zbrojení,“ konstatoval.
A tak, tváří v tvář novému a překvapivému americkému nepřátelství vůči Číně se rozhodly Čína a Pákistán posílit své přátelství. Každým dalším dnem jsou jasnější kontury této pragmatické protiamerické aliance.
Situace se radikálně změnila od sedmdesátých a osmdesátých let, kdy byl Pákistán hlavním americkým spojencem v regionu - Spojené státy tehdy považovaly Indii za spojence Moskvy. Když Sovětský svaz napadl Afghánistán, Spojené státy zahrnuly Pákistán obrovským množstvím vojenské a hospodářské pomoci.
Ale doba se změnila. Skupiny mudžahídů v Afghánistánu, které kdysi Američané podporovali v jejich partyzánské válce proti Sovětskému svazu, posléze vyhlásily svatou válku i Spojeným státům. A Afghánistán byl ovládnut organizací Taliban, které pomáhá Pákistán. Talibán chrání Osama bin Ladena, hlavního amerického nepřítele.
Z hlediska Bushovy vlády je nyní Indie pro Ameriku někdejším Pákistánem. Pákistán je zmaten, protože měl velmi chladné vztahy s Billem Clintonem a domníval se, že se situace s příchodem George W. Bushe změní. Loni navštívil Bill Clinton Indii na pět triumfálních dní a v pákistánském hlavním městě Islamabádu se zastavil jen na několik hodin, kdy zkritizoval generála Musharrafa, že se zmocnil vlády pučem.
Jak se vyjádřil jeden čelný pákistánský generál: celý Pákistán se radoval, když se v Americe dostal k moci George W. Bush, a takhle, zeptal se rétoricky, se nám Američané odvděčují? Nový plán raketové obrany je prý chyba. Může vyvolat nové závody ve zbrojení v regionu, kde k nim dochází už tak často.