Evropská unie varuje před anglosaským odposlouchávacím systémem, který prověřuje provoz na internetu
"Lidé by měli považovat e-mail za totéž jako pohlednice z dovolené. To znamená, že si na ně mohou napsat, co chtějí, ale nesmějí být překvapeni, když si to někdo přečte."
Evropská unie se připravuje bezprecedentně varovat své občany před hrozbou jejich soukromí, kterou zosobňuje vysoce kontroverzní globální odposlouchávací síť Echelon, provozovaná především americkou a britskou špionážní službou, napsal v sobotu 26. května deník Guardian.
V dosud nezveřejněném dokumentu Evropského parlamentu naléhá tato instituce na jednotlivce i na podniky, aby při elektronické komunikaci prostřednictví e-mailu i faxů používali šifrovací systémy na ochranu před jejich odposloucháváním. Poslanci Evropského parlamentu totiž shromáždili přesvědčivé důkazy, že anglosaské špionážní služby odposlouchávají veškerý e-mailový a internetový provoz prostřednictví sítě Echelon. Britské listy zveřejnily podrobnosti o kontroverzní síti Echelon poprvé loni v červenci, viz zde.
Tento pracovní dokument poslanců Evropského parlamentu bude tvořit podstatu zprávy z dočasného parlamentního výboru pro síť Echelon, která má být zveřejněna tento týden. Dokument dochází k závěru, že prvotním účelem tohoto integrovaného systému špionážních satelitů a odposlouchávacích zařízení je "odposlouchávat soukromé a komerční komunikace a nikoliv vojenský provoz".
Tento dokument, který je důsledkem prvního vyšetřování na vysoké úrovni systému Echelon, je publikován po mnoha letech rostoucího znepokojení ohledně využívání této špionážní sítě. I když je existence systému Echelon známa už od šedesátých let, žádná vláda dosud oficiálně nepřiznala, že se na práci tohoto systému podílí.
Připravovaná zpráva poslanců Evropského parlamentu přichází shodou okolností ve stejnou dobu jako varování, že by se Echelon mohl stát novou kybernetickou "tajnou policií". V nové knize Body Secrets o americkém Národním úřadu pro bezpečnost a jeho stycích s britským střediskem pro odposlouchávání v Cheltenhamu GCHQ, varuje James Bamford, který je považován za čelnou autoritu na Národní úřad pro bezpečnost: "Skutečným problémem je to, zda Echelon nyní likviduje individuální právo na soukromí, což je základním lidským právem."
Systém Echelon provozují Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Echelon vznikl za účelem shromažďování špionážních informací za studené války. V posledních letech jeho jedinečné globální odposlouchávací schopnosti vyvolávají obvinění, že je Echelon zneužíván k získávání soukromých a důvěrných obchodních sdělení.
Vyšetřování poslanců Evropského parlamentu vyvolala tvrzení, že prý Spojené státy využily Echelonu ke krádeži důvěrných informací od svých evropských konkurentů. Z dokumentu Evropského parlamentu však vyplývá, že poslanci nenašli žádné důkazy o tom, že by byl systém Echelon systematicky využíván pro průmyslovou špionáž.
Dokument Evropského parlamentu nepřímo varuje Velkou Británii, jedinou členskou zemi Evropské unie, která se podílí na systému Echelon, že stát, který se podílí na elektronickém odposlouchávání občanů Evropské unie a podniků v Evropské unii, porušuje Evropskou konvenci o lidských právech i zákon Evropské unie.
Poslanci Evropského parlamentu charakterizovali jako "neuspokojivou a politováníhodnou" absenci demokratického dohledu nad tajnými službami v několika členských zemích a naléhali na Evropskou unii, aby zajistila, že bude šifrovací software lehce přístupný pro jednotlivce i pro podniky, aby si mohli chránit své komunikace.
Neil Mac Cormick, náměstek předsedy britského parlamentního výboru pro Echelon za Skotskou nacionalistickou stranu, konstatoval: "Lidé by měli považovat e-mail za totéž jako pohlednice z dovolené. To znamená, že si na ně mohou napsat, co chtějí, ale nesmějí být překvapeni, když si to někdo přečte."
Někteří aktivisté za právo na soukromí namítají, že zpráva poslanců Evropského parlamentu nezachází dost daleko. Naléhají na výbor Evropského parlamentu, aby začal vyšetřovat nové odposlouchávací systémy, které mají odstranit dosavadní neefektivnost systému Echelon. Varují také, že šifrovací systémy, které jsou komerčně k dispozici, dokáží špionážní služby bez problémů dešifrovat.
Dokument Evropského parlamentu se nyní studuje na britském ministerstvu zahraničních věcí a na britském ministerstvu vnitra.
"Národní bezpečnost kontra individuální lidská práva, to je složité téma," konstatoval jeden činitelé britské vlády, který zná zprávu Evropského parlamentu.
Britská vláda popírá, že je Echelon využíván pro průmyslovou špionáž, ale přiznává, že jedním z cílů tohoto systému je "znemožňovat průmyslovou špionáž, kterou provádějí jiní.."