Práva pacientů:
Musí vzniknout partnerský vztah pacient - lékař
Vážená paní,
je dobře, že se aktivně snažíte zlepšit práva pacientů, která jistě nejsou v ČR dokonalá a které dlouhodobá tradice paternalistické mediciny omezuje.
Domnívám se však, že používáte nepravdivé údaje: např. pitvu zemřelého v nemocnici mohou přibuzní odmítnout bez problémů, není-li žádána pitva soudní. Činnost lékařů je regulována komorou a najmě pojišťovnami- to Vám potvrdí lékaři zavádějící novější metody či pouze postupy v nemocnicích i ambulancích.
Dále nepřesné: kopie kompletní dokumentace nemají k dispozici z mé osobní zkušenosti pacienti ve Francii, Švýcarsku ve Velké Britanii. Mají možnosti číst výsledky komplementárních vyšetření( u nás jistě taky), dostanou do ruky RTG a CT snímky, ale jistě ne vše.
Pouhé studium cizích zákonů ke zlepšení problematiky nestačí (i když zde jste jistě narazila na zásadní legislativní rozdíl- u nás je ze¨zákona péče"zadarmo").
Domnívám se, že je potřeba změnit vztah lékař- pacient na vztah z obou stran partnerský. To vyžaduje nejen změny ve výchově lékařů, ale i pacientů, kteří maji většinově pasivní přístup. Navíc nelze mechanicky přebírat medicínsko-etické zkušenosti z jiných zemí se zcela jiným vývojem. Nechte si někdy vyprávět od lidí - jak tyto vztahy vypadaly ve Francii, Velké Britanii, Švédsku, Rakousku před 10ti lety, jakým způsobem se vyvíjely k dnešnímu stavu apod. Srovnání s USA odmítám - jiný svět, nesrovnatelný systém.
Domnívám se, že je možné účinně se snažit zlepšit postavení pacientů ( mezi které k Vašemu možnému podivu patří někdy i lékaři) v systému zdravotní péče, bez používání nepravdivé argumentace.