Čert vezmi menšinové názory
Kvalita politického systému se pozná podle toho, jak se systém staví k názorům většiny
Poznámka k Ladronce, J. Čulíkovi a něčemu, co vypadá - určitě nechtěně- jako plural majestatikus :
“…Kolikrát máme opakovat, že se kvalita politického systému pozná podle toho, jak se ten systém staví k menšinovým názorům?” /J. Čulík, BL, 6.6./
To budete muset opakovat opravdu dlouho, protože v Čechách zůstalo pořád ještě dost lidí se zdravým rozumem. Kvalita politického systému se snad pozná především podle toho, jak se staví k názorům většiny, která tento systém udržuje v chodu, jak ekonomicky, tak dodržováním jistých pravidel, na kterých se tato většina dohodne a která vytváří nadprodukci i pro tyto, ekonomicky většinou sterilní, skupiny nositelů lepších nápadů. Pokud to nefunguje dochází k rozpadu společnosti, zmatkům a krvavým koupelím, které obvykle jako první odnesou právě takovéhle sociální novotvary. Citovaný článek vaší víry nebyl potvrzen ani historicky, a ani, pokud vím, v současné praxi, i když z toho v Americe, módně sužované výčitkami pro to, co udělala Indiánům a černochům, vznikla z mindráku ideologie, dohlížející na ostatní svět, především na malé státy. Je to samozřejmě levnější než nakradené vrátit - viz např. modelový případ rodiny Náčelníka Bílého Polozuba, z Hellerovy Hlavy XXII.
Ale hlavně: můžete nám přiblížit, jaký ten menšinový názor obyvatel Ladronky vlastně je? Tak, jak to stavíte, by museli občané spolknout jakoukoliv debilitu nebo společenskou patologii, jako třeba skinštinu, kterou nám Anglie, tak dojemně se starající o dodržování lidských práv u nás, exportovala. Demokracie je snad hlavně k tomu, abyste mohl o svém názoru někoho přesvědčit, ne pro to, aby byl vrchnostensky sdělen a nadekretován, že? Víte, mám dojem, že jako každá společnost nadbytku spěje Severní Amerika a Západní Evropa k začínající dekadenci, nevnímající přirozenou důležitost, hierarchii vztahů. My, žijící dlouho na pomezí bytí a nebytí, svobody a nesvobody, bohatství a chudoby to ještě vnímáme, to bude asi ten váš dojem zadubenosti těch českých palic, nereflektujících s patřičným nadšením ideologie politických korektností a feministické konstrukce, vedle kterých je objev slovenských nacionalistů - Atlantida pod Trenčínem - příkladně vyargumentovanou a prokázanou vědeckou teorií. Ten problém bude asi také v tom, že se jako přezíraná menšina se svými rozumnými požadavky na politiku země cítí většina občanů.
Já, souhlasně s citovanou čtenářkou, jsem o těchto formách společenské existence neslyšel nic, z čeho bych jako občan a rodič měl být na větvi, přičemž drogy, programové povalečství a nerespektování vlastnických práv se snad ani nepopírají a znám několik rodin, zbavených spánku, jejichž ratolesti byly touto záležitostí postiženy. Ale možná, že se mýlíme a je to všechno jinak. Ale jak? Rád se nechám usvědčit z povrchnosti.
Jinak s vámi souhlasím, že pokud se v podobných společenstvích neděje nic protizákonného, není to záležitostí policie. A už vůbec ne to, aby si předvolávala novináře k hlášení o tom, co psali nebo nepsali.
Poznámka JČ: K tomu je snad zajímavé přečíst si i tento článek.