Britské ministerstvo vnitra zuří
Britský Nejvyšší soud konstatoval, že bezdůvodné věznění uprchlíků je nezákonné
Byla narušena naše "přísná, ale spravedlivá" imigrační politika, tvrdí britské ministerstvo vnitra
Britský ministr vnitra David Blunkett v pátek zuřivě zaútočil, jak uvádí list Guardian, na "lidskoprávní lobby", poté co britský Nejvyšší soud vydal zásadní rozsudek, podle něhož je hlavní britské vazební středisko pro žadatele o azyl nezákonné. Vláda nyní bude muset nezákonně vězněným uprchlíkům zřejmě vyplatit odškodné, jehož výše by mohla dosáhnout až desítek milionů liber. Vláda se ovšem může proti rozhodnutí britského Nejvyššího soudu odvolat k Horní sněmovně, která je nejvyšší soudní instancí v Británii.
V důsledku rozhodnutí soudce Collinse bude pravděpodobně muset být uzavřeno vazební středisko pro žadatele o azyl v Oakingtonu, které se nachází v areálu bývalého tábora britského letectva v okrese Cambridgeshire. Soudce Nejvyššího soudu rozhodl, že byla porušena lidská práva čtyř iráckých Kurdů na bezpečnost a svobodu tím, že byli tito Kurdové uvězněni ve vazebním středisku čistě proto, že prý bude o jejich žádosti o azyl rozhodnuto během deseti dnů, navzdory tomu, že neexistovaly žádné důkazy, že by se Kurdové chystali utéci.
Je pravděpodobné, že celkem až 11 200 žadatelů o azyl, kteří byli vězněni v tomto táboře od té doby, co bylo středisko v březnu 2000 otevřeno, nyní zřejmě může uplatnit u britské vlády právo na odškodné. Michael Hanley, právník, který předložil tento případ soudu, konstatoval, že každý uprchlík zřejmě dostane odškodné ve výši 5000 - 10 000 liber (250 000 - 500 000 Kč), ale očekával, že o odškodnění požádají asi "jen stovky a nikoliv tisíce" uprchlíků.
Soudce Collins konstatoval, že není možné ospravedlnit věznění osob, které řádně podle práva zažádaly o azyl a u nichž neexistuje žádné riziko, že by během vyřizování žádosti zmizely anebo se chovaly jinak protizákonně.
Soudní rozhodnutí je ranou snahám britské vlády vyřešit dlouhodobý chaos v britském azylovém řízení: počet žadatelů o azyl, čekajících na vyřízení své žádosti v první instanci, byl snížen z více než 100 000 na nynějších 20 000.
Žádosti o azyl osob, které byly zadržovány v Oakingtonu, jsou vyřizovány během deseti dní a nikoliv během průměrných 13 měsíců, což se týká žadatelů o azyl, ubytovaných jinde ve Velké Británii.
"Ministr vnitra je hluboce znepokojen důsledky tohoto soudního rozhodnutí na účinný provoz tvrdých, ale spravedlivých imigračních kontrol," konstatovalo prohlášení ministerstva vnitra. V Oakingtonu je nyní zadržováno 94 uprchlíků a vazební středisko bude fungovat dál, dokud nebude vyřízeno odvolání, jímž se ministr vnitra Blunkett dne 5. října pokusí zvrátit toto soudní rozhodnutí. Ministerstvo vnitra tvrdí, že přijde-li o vazební středisko v Oakingtonu, které má dobré právní, zdravotnické i sociální služby, bude obtížnější jednat lidsky a rychle se žadateli o azyl.
Avšak organizace Refugee Council (Rada pro uprchlíky), Amnesty International a organisace hájící práva uprchlíků přivítaly toto soudní rozhodnutí jako "kredit britské spravedlnosti" a apelovaly na vládu, aby neuzavírala Oakington, ale aby ho používala jako "otevřeného" přijímacího střediska pro žadatele o azyl jako alternativu k násilnému rozesílání uprchlíků po celé zemi. "Mohou nyní splnit zákon prostě tím, že odemknou bránu," konstatoval právník Hanley.