Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.
Stanovy občanského sdružení jsou zde.
Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.
Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na
jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.
Co je nového v České republice
Aktualizace čtvrtek 20.00:
Teroristické útoky proti Americe mají vyvolat na Blízkém východě fundamentalistickou islámskou revoluci?
Zajímavý názor vyjádřil ve čtvrtek kolem půl osmé ve vysílání celodenního digitálního zpravodajského televizního okruhu BBC News 24 v rozhovoru z New Yorku profesor Mitchell z tamějšího Ústavu pro studium Blízkého východu. Argumentoval, že strategickým cílem teroristických útoků proti Spojeným státům 11. září je zřejmě vyvolat fundamentalistickou islámskou revoluci v arabských zemích Blízkého východu, jimž vládnou autoritářské režimy, nakloněné Spojeným státům. Teroristické útoky proti Americe byly provedeny, aby vyvolaly od Spojených států na Blízkém východě tvrdou vojenskou odplatu. Ta má v nestabilním regionu, kde jsou proamerické autoritářské režimy obyvatelstvem neoblíbeny, vyvolat lidové povstání a nastolení fundamentalistických islámských režimů po celém Blízkém východě. (JČ)
Washington je nejednotný ohledně cílů protiteroristické ofenzívy
Článek vyšel v deníku Financial Times 19.9., poslední aktualizace 20.9. v 00.43.
Ve Spojených státech ve středu pokračovaly pokusy vytvořit koalici proti terorismu, avšak v Bushově vládě vznikly podstatné rozdíly ohledně toho, jak by měl Washington pokračovat.
Činitelé americké vlády konstatovali, že ve vládě probíhá debata, jaké cíle má mít protiteroristická koalice. Souhlasili, že to, jaká koalice vznikne, silně závisí na tom, jaké budou její cíle.
Otázkou je zda si Spojené státy přejí vést relativně omezený boj, soustředěný proti Osamu bin Ladenovi, saúdskému emigrantovi, který je hlavním podezřelým za útoky z 11. září, a proti jeho síti. Pro takový cíl by se Spojeným státům dostalo široké mezinárodní podpory. Avšak jestliže - jak dal najevo prezident Bush - budou chtít Spojené státy "vést válku" proti terorismu ve všech formách, mohou očekávat daleko menší míru podpory od zahraničních vlád.
Teroristické útoky sice byly široce odsouzeny, ale v mezinárodním společenství zakořenily také obavy z toho, jaká bude možná americká reakce. Vlády na Blízkém východě a v Pákistánu vyjádřily obavu, jak budou jejich vlastní občané reagovat na široce vedený boj.
V Evropě také vládnou obavy z "přehnané" americké reakce, která by vyvolala daleko více problémů, než kolik by jich vyřešila. Jacques Chirac, francouzský prezident, vyjádřil v úterý ve Washingtonu absolutní solidaritu se Spojenými státy, avšak bylo mu zjevně nepříjemné, že Američané užívají slova "válka".
"Nevím, zda bychom měli užívat slova ´válka´, ale mohu říct, že čelíme konfliktu úplně nového druhu," konstatoval.
Richard Medley z firmy Medley Global Advisors, což je newyorský poradenský podnik s těsnými styky s vládou, uvedl že ve Washingtonu zuří mezi oběma hlavními tábory "hluboké rozpory". Uvedl, že se americká vláda snaží najít co nejlepší způsob, jak sloučit reakci, která by byla dostatečně viditelná a energická, aby to uspokojilo americkou veřejnost, a zároveň aby byla dostatečně soustředěná a úspěšná, aby si Spojené státy udržely podporu v Evropě a na Blízkém východě.
Ray Takeyh z Washingtonského Institutu pro politiku Blízkého východu charakterizoval dilema, jemuž čelí Washington: "Velká mezinárodní koalice by poskytla legitimitu světového mínění nadcházejícím americkým leteckým útokům. Avšak koalice mohou být restriktivní a mohou oslabit původní misi. Čím bude koalice větší, tím budou nutně její cíle omezenější."
Američtí činitelé konstatovali, že někteří členové americké vlády sdílejí mezinárodní znepokojení. Někteří poukázali na to, že čím ambicióznější bude cíl, tím, pravděpodobněji selže.
Avšak kdyby byl cíl mezinárodní koalice příliš úzký, rizikem by bylo, že se koalice rychle rozpadne, kdyby náhodou se podařilo zatknout bin Ladena.
Donald Rumsfeld, americký ministr obrany uvedl v neděli, že dosud nebylo vyloučeno vytvoření širší koalice. Některé státy, které podporují terorismus "mají armádu a námořnictvo a letectvo, mají hlavní město a mají hodnotné cíle, na něž lze zaútočit. A my budeme potřebovat, aby přestaly podporovat teroristy."
Paul Wolfowitz, Rumsfeldův zástupce a "jestřáb", hovořil minulý týden o tom, že Amerika zamýšlí "ukončit existenci států," které podporují terorismus. Ale v pondělí ministr zahraničních věcí Colin Powell tuto formulaci odmítl: "My chceme ukončit terorismus. A jestliže existují státy a režimy, národy, které podporují terorismus, doufáme, že je přesvědčíme, že je v jejich zájmu s tím přestat. Ale dál než k ´ukončení terorismu´ jít nechceme a ať si pan Wolfowitz mluví sám za sebe."
Colin Powell, hlavní muž americké vlády, který má budovat mezinárodní koalici, vyjádřil naději, že součástí koalice budou všechny "civilizace". Nevyloučil pomoc i od zemí, jako je Írán a Sýrie, které jsou na americkém seznamu států podporujících terorismus.
V současné době se Spojené státy zřejmě snaží vytvořit co nejširší koalici. To odpovídá okamžitému praktickému cíli, který mezinárodní společenství podporuje, totiž honbě na bin Ladena. Rozhodnutí, zda se posléze povede širší válka proti terorismu, bude zřejmě ponecháno na pozdější dobu.
Úspěšné americké PR? Zajímavá diskuse proběhla mezi novináři britské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice BBC. Podivují se a pozastavují se nad tím, jak úspěšná byla celosvětově PR akce americké vlády po nedávných bombových atentátech. Mnoho sdělovacích prostředků Američanům sežralo i s navijákem jejich tvrzení, že za atentáty je vinen Osama bin Laden - i když neexistují žádné důkazy. Američané řeknou - Osama bin Laden - a část světa o bezmyšlenkovitě bez důkazů opakuje. Proč? Není to podivné? (JČ)
Nevyjadřujte v ČR své politické názory, mohli byste jít do vězení. Ministr vnitra Stanislav Gross sdělil médiím, že policie bude stíhat Jana Kopala a další pravicové radikály za jejich výroky o tom, že Amerika si teroristický útok zasloužila. Bude použit § 165 trestního zákona, schvalování trestného činu (Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.). "Někteří pachatelé půjdou do vazby," řekl Gross novinářům. --- Časy se holt mění: dosud jsem žil v domnění, že o vazbě rozhoduje - na základě přesně daných podmínek - soudce na návrh státního zástupce, a vida, ono je to v České republice úplně jinak! (TP)
Je zásadní rozdíl mezi vyjádřením názoru a - trestným - činem. Za slova se v demokracii netrestá. Britský ministr vnitra David Blunkett ve středu ráno v pořadu rozhlasu BBC Today odmítl názor, že by měl být stíhán
islámský duchovní, šejk Omar Bakr Mohammed, který vydal fatwu a opakovaně v rozhlase BBC v rozhovorech požadoval vyvraždění "těch, kdo vedou válku proti Allahovi". Šejk Omar Bakr Mohammed žije v Londýně, kde před časem dostal politický azyl. Ministr Blunkett konstatoval, že je důležité udržovat rovnováhu mezi podněcováním k násilí a dodržováním práva na svobodu projevu. Varoval také, že je možné, že se extremisté snaží vyvolat nepokoje tím, že chtějí vyprovokovat úřady, aby je zatkly a poskytly jim status mučedníka.
Blunkett zdůraznil: "On to dělá schválně, aby proti sobě vyvolal zásah úřadů a tím chce schválně vyvolat ve společnosti rozbroje. Až dospějeme k závěru, že to už není přijatelné a že skutečně podněcuje ostatní, aby prováděli činy, které by ohrožovaly životy jiných, tak proti němu zasáhneme."
Vítejte v totalitě! Zveřejňujeme přepis toho, jak Kopalův případ pojaly včerejší Události a Televizní noviny:
Události, Česká televize: Za schvalování atentátu na Spojené státy byl v České republice obviněn první člověk. Je jím předseda krajně pravicového Národně sociálního bloku Jan Kopal. Mostecký policejní vyšetřovatel ho stíhá pro schvalování trestného činu. Pokud by se soudu podařilo prokázat Janu Kopalovi vinu, může ho poslat až na rok do vězení. --- Při sobotní demonstraci Národně sociálního bloku pronesl Jan Kopal tato slova: --- "Země, jako je Spojené státy, která v minulosti napáchala tolik zla, podporovala v podstatě mezinárodní terorismus, sama se účastnila misí, jako byla Jugoslávie, kde nešlo o nic jiného než o vraždění civilních obětí, tak si nic jiného nezaslouží, nežli takovýto útok." --- "V jednání obviněného lze spatřovat schvalování trestných činů obecné ohrožení a ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla podle trestního zákona." --- "Obvinění já osobně nepřikládám žádný význam. Myslím si, že je to pouze důkaz servility současného režimu vůči Americe." --- Předseda Národně sociálního bloku mimo jiné na demonstraci dodal, že Usáma bin Ládin by se měl stát vzorem českých dětí. --- "Já trvám na svých výrocích, stojím si za nimi a budu nadále tvrdit, co jsem řekl v tom Mostě." --- Jan Kopal byl už jednou odsouzen, a to pro pomluvu. Za jeho články v deníku Špígl mu v červenci minulého roku Městský soud v Praze vyměřil osmiměsíční trest s dvouletou podmínkou. Policie také šetří rasistické články v časopise Náchodský nečas, jehož je Jan Kopal šéfredaktorem. Navíc je ještě obžalován za šíření poplašné zprávy. Toho se měl dopustit na červencové demonstraci Národně sociálního bloku před jugoslávským velvyslanectvím v Praze. --- Opatření proti lidem, kteří schvalují teroristické útoky na Spojené státy, připravuje také vláda. Uložila ministrům vnitra a spravedlnosti Stanislavu Grossovi a Jaroslavu Burešovi, aby připravili opatření, a to v rámci platných zákonů. Jan Stuchlík a Patrik Kaizr, Česká televize.
Televizní noviny, TV Nova: (předchází reportáž o krabici od bot v Kloboukách, mylně považované za bombu) ...úsměvem už ale rozhodně nelze přejít výroky předsedy Národně sociálního bloku Jana Kopala. Ten o víkendu řekl na adresu Spojených států, že země, která podporovala mezinárodní terorismus, si nic jiného než takový útok nezaslouží. Teď Kopala stíhá policie. --- "V jednání obviněného lze spatřovat schvalování trestného činu obecné ohrožení..." --- "Já říkám, že svůj názor kvůli tomu měnit nebudu, a pokud budu mít možnost, tak ho zopakuju i veřejně." --- Policie nyní varuje zejména mladé lidi, např. při sportovních akcích, aby se vyvarovali skandování hesel, které schvalují útok proti Spojeným státům. --- Takové počínání bude totiž velmi tvrdě trestáno. Ladislav Šticha, TV Nova.
Dovoluji si podotknout, že je-li trestné vyjádření politického názoru, pak se stejného trestného činu dopouštějí i ti, kdo veřejně vyjadřují souhlas s americkým bombardováním Hirošimy a Nagasaki na konci 2. světové války (naposledy Ondřej Neff): i tam totiž šlo o - nepromlčitelný - trestný čin genocidia.
Protože se domnívám, že lidská práva jsou nedělitelná, nemohu reagovat jinak než ve smyslu Kennedyho výroku "Ich bin ein ( :) ) Berliner": Využívám svého práva na svobodu projevu, zaručeného článkem 17 Listiny základních práv a svobod, a prohlašuji, že schvaluji teroristický útok, provedený 11. září 2001 na Spojené státy. Žádám, abych byl za tento výrok stíhán stejně jako Jan Kopal. (TP)
Rada České televize se dohodla, co je to normostrana, a propustila některé kandidáty do druhého kola výběrového řízení. Odkazujeme na okouzlující reportáž Jakuba Dospivy z ČTK a neméně půvabný zápis z jednání. (TP)
Do konkursu na generálního ředitele ČT se přihlásilo 44 kandidátů. Do druhého kola postoupilo 30 z nich. Vyřazené kandidáty jsme přeškrtli:
- Jiří Balvín
Jindřich Bareš- Pavel Bartas
- Pavel Bouda
- František Červený
- Alena Dlabačová
Josef Doležal- Aleš Heřmánek
Evžen HlinovskýRadek KunzajkOndřej HubnerLadislav HorákJiří Janeček- Vlastimil Ježek
Martin Julek- Svatava Kabošová
- Jan Kněžínek
Bedřich KomárekJan Kopal- Tomáš Kopečný
- Jiří Koubek
- Vítězslav Kudláč
| - Jiří Makovec
- Tomáš Marek
- Petr Marek
- Dana Mazalová
- Martin Mrnka
Alena Müllerová- Vít Novotný
- Ivo Pavelek
- Jaromír Pohan
- Jan Řeřicha
Jiří Říha- Petr Sládeček
- Petr Schönfeld
Otakar SvobodaZdeněk Ševčík- Karel Štěpánek
- Jan Štern
- Martin Vadas
- Stanislav Vaněk
- Zdeněk Verner
- Jan Vít
- Michal Vostřez
|
(Zdroj: Rada ČT)
Je skutečně nutné, abychom se v boji proti terorismu spojovali s nechutnými autoritářskými režimy a různými pochybnými mezinárodními existencemi? Konstatuje komentátor deníku Guardian v třetím článku citovaném v dnešních BL:
Možná nemáme jinou volbu. Winston Churchill jednou řekl, že by se spojil i s ďáblem, aby porazil nacisty. Dobrá. Pak ale si odpusťme všechny ty kecy o civilizaci a demokracii a dejme se do té špinavé práce.
Dnes od 14.00 bude hostem chatu Britských listů vysokoškolský učitel Ondřej Hausenblas. (TP)
V sobotu jsme vydali - silně čtené - mimořádné monotematické číslo, obsahující výběr článků k současné americké krizi. Jsme totiž přesvědčeni, že je nutno pokoušet se alespoň zčásti napravovat černobílý, povrchní a nebezpečný obraz, který o krizi neodpovědně šíří české sdělovací prostředky. Ve středu začaly projevovat, v souvislosti s plánovaným stíháním, české sdělovací prostředky výraznější totalitní tendence (pozoruhodně se zase vyznamenal zejména Patrik Kaizr z ČT). Nebezpečné doprdelelezectví českých médií i jejich tendenci potlačovat pluralitní pohled na svět a šířit autoritářské zvyklosti je nutno neutralizovat zdravým rozumem, a racionálními, nezávislými úvahami - proto ve výběru nezávislých názorů a analýz pokračujeme. Z předchozích vydání odkazujeme zde alespoň na tyto texty:
Jana Bobošíková "nebude Britským listům zvyšovat čtenost". Neprofesionálním, poněkud hysterickým výlevem předčasně ukončila Jana Bobošíková svůj včerejší onlinový chat na Britských listech v reakci na otázku Tomáše Peciny, zda je propojená se skupinou IPB a zda snad byla angažována do Novy, aby pomohla prosazovat její zájmy - Pecina tvrdí, že toto údajné propojení Bobošíkové vyplývalo za zaměření loňské vánoční "Bobovize". Také Tomáše Pecinu Jana Bobošíková - nesmyslně - kritizovala, že prý snad jaksi v rozhovoru "přehazuje otázky" (sic??). Předstíráním, že se "urazila", se tak Jana Bobošíková vyhnula odpovědím na celou řadu závažných otázek, například jaký postoj zaujímá ke sporu Železný-CME. Použila bohužel přesně téže vyhýbavé a manipulativní techniky, jak se vyhnout otázce na tělo, jakých používají čeští politikové, kteří také předstírají, že se zlobí, když se jich někdo na něco zeptá přímo. ("Vy jste urazil pana ministra!") - Nedomnívali jsme se, že Bobošíková takto zklame. Mají-li být politikové vedeni k tomu, aby odpovídali na otázky novinářů jasně, věcně a skromně, kdo jiný jim má dát příklad než novináři? Je to hodně trapné, když v ČR i ti nejlepší novináři sami předvádějí chyby politiků. Jana Bobošíková se tak stala bohužel držitelem smutného rekordu, kdy se znemožnila tím, že jak politikové odmítla odpovídat na otázky, které musejí být objasněny. Závěrečná "rozhořčená" odpověď Jany Bobošíkové zněla:Vazeni ctenari, koncim. Ne s Vami, ale s BL. Cekam na dukaz o mem propojeni s mocenskou skupinou a nehodlam nadale BL zvysovat ctenost. Pan Pecina byl v dobe krizena Kavcich horach casto. Vedel a videl, ze nemame pristup k agenturam, vedel a videl, ze nemame pristup k technice. Videl, cemu jsem vystavena a videl i to, jak se kancelare reditele zmocnil p. Paluska. Pokud po svych zazitcich chce takto zaujate prezentovat legalni zpravodajstvi, chyby ktereho jsem priznala mnohokrat, za důkaz meho propojeni s jakousi mocenskou skupinou, je to vec jeho novinarske i lidske cti. Veci me cti a volby je nyni se s takovym novinarem a mediem, ktere neprinasi dukazy, ale obvinuje, nebavit, a to az do doby, kdy predlozi dukaz nebo omluvu. Do te doby pro mne neni duveryhodnou osobou. Je mi to lito, protoze jsem si BL, vcetne ruzne kritiky smerem ke mne vazila. Mate-li zajem o odpovedi na sve otazky, napiste mi je na jbobosikovazavinacinterview21.cz. A prohlasuji: se zadnou mocenskou skupinou spojena nejsem. Vase Jana Bobosikova
Doufáme, že si Jana Bobošíková uvědomí, že udělala chybu, že rozhovor bez emocí, profesionálně dokončí a obnoví tak svou kredibilitu. (JČ)
Poznámka TP: Trochu mně to celé připomnělo slavný Klausův výstup "Ještě jednou řeknete to slovo, a já odejdu ze studia!" Na Britské listy taková metoda nezabírá: Jana Bobošíková měla přesně stejné podmínky jako všichni ostatní hosté, ministra školství nevyjímaje, a kdokoli (včetně redaktorů BL, ti mají stejná práva jako ostatní čtenáři) se jí smí zeptat na cokoli. If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
Zde jsou některé z otázek, na které Jana Bobošíková neodpověděla:
- Myslíte si že zpravodajství TV NOVA v kauze IPB je objektivní?
- [...] Jak by jste si poradila v následující čistě hypotetické:-)) situaci? Do "Sedmičky" jsou pozváni Libuše Benešová a Vladimír Mlynář. Paní Benešové se ale její oponent nelíbí a žádá jiného nejlépe Vladimíra Špidlu. Jaké je za dané situace nejlepší řešení: a) Vyhovět Benešové a místo Mlynáře pozvat Špidlu nebo jiného přijatelnějšího oponenta. b) Požadavek Benešové odmítnout s tím že určovat kdo bude pozván je věcí televize a pokud se jí to nelíbí do "Sedmičky" přijít nemusí.
- Jaký máte názor na 30ti minutové monology svého šéfa? Co říkáte stylu hlavní zpravodajské relace TV Nova (nehoda, zajímavost, zvířátko, sport)?
- Jaky je Vas nazor na opravnenost vysilaci licence TV Nova? [...]
- Jaký je váš názor na spor ČNTS/CME vs. CET21?
Byl podle vás Vladimír Železný v právu, když - použijeme-li obě alternativní formulace - přestal používat služeb jedné servisní organizace/ukradl americkému investorovi televizi?
Změnil se tento váš názor s nástupem do TV Nova?
ČR na Fox News: Ke své včerejší poznámce na tomto místě dodává Fara Kahir: Fox News doplnily informace i o reakcích z ČR na své stránky http://www.foxnews.com/story/0,2933,34485,00.html v pondělí odpoledne.
Zveřejnili jsme projekt Petra Sládečka, který nám jej poskytl jako první z kandidátů. Proti kompletní verzi chybí příloha obsahující kalkulace přímých nákladů navrženého vysílacího schématu, takže P. Sládeček neprozrazuje nic z údajů, které Rada ČT v rozporu se zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím prohlásila za tajné. Části projektu jsou zde:
Zde je projekt Martina Mrnky, který minulý týden zveřejnil Svět Namodro:
Toto je projekt Vlastimila Ježka:
Přehled připravovaných, probíhajících i uskutečněných chatů je zde. Otázky lze posílat do všech chatů, které ještě neskončily. Ty jsou označeny světle modrým (nebo červeným, pokud rozhovor právě probíhá) symbolem hodin. (TP)
Josef Žák (KOSMAS) oznamuje, že má k dispozici poslední kusy knihy J. Čulíka a T. Peciny V hlavních zprávách: televize. Objednat je lze na www.kosmas.cz. (TP)
Co je jinde považováno za samozřejmost, je v ČR "neslušnost". Otevřenost a přístup k informacím jsou základní podmínkou fungující demokracie. Americký Bílý dům zcela běžně publikuje, jaké přesně mají jeho zaměstnanci platy, viz zde; Rada České televize ve středu usoudila, že zveřejnění platů vysokých činitelů ČT by bylo útokem na jejich soukromí! :))) Jakýsi Horálek z téže Rady se vyjádřil, že žádost Britských listů o informace o rozpočtech pořadů ČT a platech jejích vedoucích pracovníků je "neslušná"! Jaksi mu vůbec nedošlo, že Česká televize má podle zákona povinnost tyto informace poskytovat. O předminulém groteskním zasedání Rady České televize, z něhož vyplývá, že ČT je zřejmě skutečně už na šikmé ploše směrem k zániku, protože se Rada nedokáže chovat kompetentně, jsme psali zde. (JČ)
Do fotogalerií jsme doplnili mnoho nových fotografií, mj. snímky, které Štěpán Kotrba pořídil ve spolupráci s Českým rozhlasem a které dokumentují jeho akci Africká odysea, narozeniny nosorožce v králodvorské ZOO, letecké záběry z východních Čech a fotografie parních lokomotiv, které nasnímal Tomáš Pecina v Lužné u Rakovníka. (TP)
Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. (TP)
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s.
Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní: