Jiří Hanák chabě reaguje na Petra Uhla
Ve středečním Právu polemizuje Jiří Hanák docela neefektivně s absurdním tvrzením Petra Uhla, že prý po únoru 1948 nebyl v Československu nikdy tak silný vliv Sovětského svazu, jak silný je dnes v ČR vliv americký.
Petr Uhl je frankofil. Snažili jsme se ho v Brně začátkem září s Janem Jařabem přesvědčit o zjevné absurdnosti jeho výroku o přílišném vlivu USA v ČR. Bohužel marně, opakuje ho znovu a znovu.
Jiří Hanák ve své polemice proti tomuto Uhlovi výroku hlavně uvádí, že sovětský vliv byl po dobu vlády komunismu v této zemi nesmírně silný.
Uhl srovnává nesrovnatelné. Spojené státy jsou pluralitní zemí a kromě toho nemají v podstatě příliš velký zájem rozšiřovat své "impérium". Jejich zájem na Evropě, a východní Evropě zvláště, je v posledním období velmi malý.
Druhá, velmi důležitá věc: to, co se v ČR obecněji považuje za vliv Ameriky, má ke skutečnému americkému či anglosaskému vlivu asi tak daleko, jako mají české billboardy na jednu značku cigaret ("Tak chutná Amerika") k dnes už tvrdému potlačování kouření ve Spojených státech. Pojem, jaký mají lidé v ČR o anglosaském světě, se opravdu dost odlišuje od toho, jaký ten svět ve skutečnosti dnes je.
Jiří Hanák v Právu přiznává, že existují "záplavy blbostí a ohavností made in USA, chlístané na nás zejména z televizní obrazovky".
Ano, ale to zdaleka není reprezentativní obraz ani vliv Spojených států. Jsou-li televizní stanice v ČR zahlcovány nekvalitními americkými seriály, vinu za to přece nenese ani Bill Clinton, ani Madeleine Albrightová, ani Bílý dům ve Washingtonu, ale spíše Jan Kasal a jeho slavná mediální komise českého parlamentu.