"Události", hlavní večerní zpravodajský pořad České televize ze čtvrtka 5.2
Pravidelněji nehodnotíme v Britských listech zpravodajské vysílání České televize, rád bych se však věnoval - i když se zpožděním několika dnů - Událostem ze čtvrtka 5.2., protože se tam v prvních přibližně patnácti minutách této hlavní zpravodajské relace České televize nahromadily hned tři chyby.
Významnou zprávou na začátku zpravodajské redakce byla informace o tom, že český parlament pozměnil po třiceti letech zákony, týkající se rozdělování majetku manželských partnerů při rozvodu. Reportérka ze sněmovny, která vypadala, jako že se o celé věci dozvěděla asi pět minut před vysíláním, v podstatě jen konstatovala, že se na novém zákonu shodla skoro celá sněmovna. Z dalšího - velmi povrchního - vysvětlování nepřímo vyplynulo, že je zřejmě nový zákon tvrdě diskriminační proti manželkám v rozvodovém řízení. Je pozoruhodné, že reportéři České televize si to vůbec neuvědomili, a jen víceméně otrocky opakovali to, co jim nakukali poslanci v parlamentě.
Jenže tohle jsou závažné věci. Česká televize by měla mít k dispozici samostatné právní odborníky, měla by mít okamžitě možnost porovnávat, jak jsou dané problémy řešeny v zahraničí a měla by být prostě - ku prospěchu občanů - být schopna problém, o němž diskutuje parlament analyzovat sama nezávisle z vlastních informačních zdrojů.
Druhou podivně prezentovanou zprávou v Událostech z minulého čtvrtka byla informace, že se před publikací nedávných výsledků průzkumu veřejného mínění sešli představitelé Unie svobody na večeři s šéfy obou agentur pro průzkum veřejného mínění.
Pozoruhodná byla v tomto zpravodajském šotu naprostá neprofesionálnost a doslova klackovství ministrů . Ministra obrany Lobkowicze zastihla kamera české televize kdesi na chodbě, a trapně věc bagatelizoval a vytáčel se: "Prosím vás, že vás zajímá nějaká večeře". Takhle nemůže vystupovat profesionální politik.
Informační ministr (bez portfeje) nové Tošovského vlády a bývalý šéfredaktor týdeníku Respekt, mladý Vladimír Mlynář byl zase kamerou české televize zastižen, jak pobíhá kolem psacích stolů v jakési kanceláři. Před kamerou projevil Mlynář na to, že byl léta údajně investigativním novinářem, pozoruhodnou vládní aroganci. Reagoval na dotaz novinářů: "Prosím vás, vy máte starosti."
Je pozoruhodné, jak rychle se naučil novinář Vladimír arogantnímu mocenskému postoji, který jde zřejmě ruku v ruce s politickým vlivem.
Čeští ministři se neumějí chovat na veřejnosti.
Ale co bylo na celém zpravodajském šotu největší chybou: Vůbec se nepokusil položit si otázku, a televizním divákům vysvětlit, proč proboha by se měli na několikahodinové večeře scházet čelní politikové s šéfy nezávislých agentur, zkoumající v České republice veřejné mínění. K čemu může být takové setkání dobré?
Třetí nedostatek šéfredaktorské soudnosti. Česká televize minulý čtvrtek informovala o složení nového debatního fóra, přidruženého česko-německému Fondu budoucnosti. Redaktoři vyjmenovali všechny jeho členy, nebo alespoň většinu z nich, a informaci o tom, že do fóra byl jmenován Franz Neubauer, si nechali nakonec! Vůbec nepoznali, že to byla ta nejhlavnější zpráva.
Celkově působilo zpravodajství České televize nováckým dojmem povrchní vzrušivosti a vytváření neklidu a chaosu, bez pokusu hloubkověji analyzovat příčiny jevů. Často se vyskytovaly zprávy o různých podvodech či kriminálních činech. Jistě, v porovnání s Británii je asi v ČR velkých podvodů víc, takže je do jisté míry oprávněné, že to zaplňuje hlavní televizní zprávy. Bez systematičtější rámcové analýzy, proč k těmto podvodům pořád dochází, takovéto zpravodajství však jen destabilizuje českou společnost, vytváří u lidí pocit nekonstruktivního odcizení od demokratického režimu spolu s destruktivním přesvědčením, že se proti zlořádům nedá nic dělat.
Jan Čulík