Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Nekonvenční pohled na Vítězný únor:
http://rcswww.urz.tu-dresden.de/~roeser/fiction.htm#svetlo
Co je nového v České republice
Parlament schválil zákon o tajných skutečnostech, který zřejmě omezí v ČR svobodu informací. Utajováno má být "to, čím lze při neoprávněném nakládání způsobit újmu zájmům ČR". Seznam utajovaných skutečností má vyhlašovat ministerstvo vnitra. Pro styk s utajovanými skutečnostmi má být přijat zvláštní režim prověrek, i zdravotnicko-psychiatrických. Oldřich Kužílek (ODA), jeden z autorů chystaného zákona o svobodě informací, varoval, že zákon jasně nestanoví, od jaké hranice má být přístup k informacím zakázán. Zákon sněmovně důrazně doporučil ministr vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Sněmovna ho podle něho musela přijmout, jinak by se ČR nesměla účastnit některých tajných jednání NATO.
Jen třináct procent dotázaných v ČR bylo schopno analyticky zpracovat informace při hledání zaměstnání. Vyplynulo to z předběžných výsledků mezinárodního výzkumu, kterého se účastní také Česká republika. Cílem výzkumu, jehož výsledky budou zveřejněny na konci roku 1998, je zjistit, jak se české školství vzdálilo od trhu práce. Čeští respondenti si dobře vedli v testech, které nepotřebují žádnou logiku či analýzu.
Předseda výboru životního prostředí pražského magistrátu Martin Bursík se stane ministrem životního prostředí. Bursík nahradí ve funkci Jiřího Skalického. Skalický odešel z vlády a z ODA kvůli finančním skandálům své strany. Ještě před červnovými volbami (bez demokratického mandátu) chce Bursík prosadit daňové úlevy pro podnikatele, kteří se chovají šetrně k životnímu prostředí. Dále by chtěl prosadit snížení spotřební daně u benzinu Natural a omezení vývozu nerostných surovin, zejména vápence. Hodlá se kriticky zaměřit i na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Bursík se dostal do pražského zastupitelstva na kandidátce Svobodných demokratů a nyní vystupuje jako nezávislý. Energicky usiloval o reorganizaci městské policie v posledních dvou letech.
Poslanecká sněmovna včera v poledne při příležitosti 50. výročí únorového převratu v roce 1948 uctila minutou ticha památku obětí komunistického režimu, a to na návrh předsedy Republikánů Miroslava Sládka, což někteří považovali za kontroverzní. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Vlach (US), který řídil schůzi, návrh podpořil a nenechal o něm hlasovat. To bylo posléze kritizováno. Neví se, proč pietní připomínku komunistického puče nenavrhli poslanci "státoprávnějších" stran.
Lidovci možná půjdou do koalice s ČSSD, ale možná taky ne. Prý bude nutno přesně vymezit "mantinely povolební dohody".
Příjmy Fondu národního majetku stále klesají a fondu začíná hrozit nedostatek finančních prostředků. Zatímco v roce 1996 činily průměrné měsíční příjmy FNM dvě miliardy Kč, v loňském roce to byla již pouze miliarda korun za měsíc a v letošním lednu klesl příjem na 0,6 miliardy. Celkem 5,3 miliardy Kč nyní dluží fondu neplatiči, přičemž 4,8 miliardy Kč dluží neplatiči v letech 1991 až 1994 a jen 0,5 miliardy Kč dluhů vzniklo v posledních třech letech, kdy FNM zpřísnil právní zajištění všech transakcí.
Prezidentova amnestie zastavila několikaleté trestní stíhání republikánů, kteří byli za narušení ohlášeného česko-německého pietního aktu na Národním hřbitově v Terezíně v červenci 1994 obžalováni z výtržnictví. Rozhodl o tom soudce litoměřického okresního soudu.
Podle propočtu hlasů pražských zastupitelů by měl být primátor Jan Koukal (ODS) odvolán z funkce. O jeho osudu budou zastupitelé rozhodovat ve čtvrtek v tajném hlasování, a proto není jasné, zda Koukalovo odvolání podpoří všichni opoziční poslanci, kteří to koncem ledna navrhli. Koukal bude odvolán z funkce primátora tehdy, když se proti němu vysloví minimálně 28 z 55 členů zastupitelstva.
Česká národní banka loni prodala z devizových rezerv 25 tun zlata. Výnos ze zlatých depozit je totiž prý jen jedno procento, zatímco výnosy z devizových rezerv v dolarech či markách jsou podstatně vyšší, a cena zlata loni na světových trzích klesala.
Český podplukovník Jaroslav Kulíšek, který byl před týdnem unesen spolu se třemi dalšími pozorovateli OSN v západní Gruzii, uprchl ze základny únosců ve vesnici Džichaškari, když zůstal v domě sám.
Český velvyslanec ve Švédsku Petr Kolář, který loni na podzim zasadil těžkou ránu ODS prohlášením o jejím sporném financování, zřejmě ze Stockholmu kvůli svému "nediplomatickému" vstupu do domácí politiky přece jen odejde. Tošovského vláda si prý po jednání s Hradem totiž přeje Kolářovo odvolání.
Privatizaci Třineckých železáren bude zřejmě vyšetřovat policie. Předseda dozorčí rady Slezské leasingové společnosti Petr Nádvorník uvedl, že právní zástupci podali na ostravský krajský úřad vyšetřování trestní oznámení na neznámého pachatele. Firma se chce pokusit železárny získat. Byla jednou z neúspěšných žadatelů o privatizaci Třince.
Výběr textů z posledních dní:
Dvojí ceny pro domácí a pro cizince: Jděte do muzea (Andrew Stroehlein)
Zástupné jásání nad hokejovým vítězstvím v Naganu (Jan Čulík)
Západ má zájem o Irák kvůli jeho ropě - proč to nikdo neřekne nahlas? (Independent on Sunday)
Další český skandál: počkejte, neobracejte stránku (Andrew Stroehlein)
Nemocní a umírající v bagdádských nemocnicích - otřesná reportáž listu Guardian
O popravě Karly Faye Tuckerové v Texasu: Přestaňte se chovat jako lidi (Jiří Jírovec)
Napsala to ČTK, tak to musí být pravda (Andrew Stroehlein)
Umořme Saddáma Husajna ofenzívou bohatého kapitalismu, nikoliv ekonomickými sankcemi a nesmyslnými leteckými útoky (The Times)
Přijetí středoevropských zemí do NATO by nemělo být automatické (Los Angeles Times)
USA a Británie se před půl druhým rokem pokusily o atentát proti Saddámovi - a další analýzy postoje Západu vůči Iráku
Česko-německé vztahy: k příspěvkům Matthiase Roesera. Jde o kompetenci české vlády (Jiří Jírovec)
Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
Je rozumné zasáhnout vojensky proti Iráku? Z britské veřejné diskuse
Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
Diskuse o česko-německých vztazích pokračuje: německý historik Matthias Roeser zajímavě reaguje na předchozí příspěvky Stroehleinovy, Jírovcovy a Zemanovy
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
Může ČR příjmy z turistiky dohnat a předehnat Rakousko? (Vratislav Kuska)
Česká politika: strany jsou sice zdiskreditovány, ale deset procent podpory jim pro důchod vždycky zůstane? (Andrew Stroehlein)
"Je to pro vás dobré" (New York Times ironicky o ČR, o rozšiřování NATO a o Clintonovi)
Pokračuje diskuse o česko-německých vztacích (Stroehlein k Roeserovi, v tomto čísle BL též reakce Aleše Zemana, Jiřího Jírovce)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík
To, že Ústavní soud odmítl stížnost sládkovců na volbu prezidenta republiky, je velmi znepokojující (Andrew Stroehlein)
Tošovského vládní prohlášení mohl napsat Lubomír Štrougal - analýza (Jiří Jírovec')
Vazalské pojetí českého občanství nyní i pro občany České republiky tvrdě přetrvává. Hanba. (Jiřina Fuchsová)
O Franzi Neubauerovi a českých politicích: Stále horší a stále víc pošetilé (Andrew Stroehlein, v tomto čísle najdete také reakci historika Matthiase Roesera)
Poznámky Ivana Kytky k politické scéně, k novinářství, k Viktoru Koženému
Bigotnost a xenofobie v ČR potvrzeny? 82 procent Čechů si nepřeje, aby Češi v zahraničí směli hlasovat v českých volbách (JČ)
Film Titanic překonává všechny rekordy. Proč? (Jan Čulík)
O novém šéfovi ČT Jakubu Puchalském
K názorům českých mladých lidí na "kapitalismus": Továrník Vinopal (Jiří Jírovec)
Užitečnost zpochybňovacího pohledu - aneb O socialisticko-realistické "umělkyni" (JČ)
Dopis nově zvolenému prezidentu Havlovi (Andrew Stroehlein)