Moje žrádýlko
V roce 1970 jsem prochazel pasovou kontrolou na Ruzyni. Tedy smerem dovnitr. Prislusnik u prepazky prozkoumal v dokladech co se dalo a kdyz nemohl nic podezreleho najit, vyzval me alespon k oholeni, jelikoz moje prijezdova podoba neodpovidala vyjezdove, potvrzene v pase jakymsi Zelenkou. Pridal mozna dobre minene varovani a dejte si pozor, my tu ted dodrzujeme zakony ofoukl razitko, bouchnul s nim do pasu a posunul me k celnikovi.
Ten me nejprve pokaral za to, ze jsem si z letadla CSA vynesl noviny New York Times a nechal je vycuhovat z kapsy kabatu: tak tohle nam tady nerozsirujte. Rekl jsem mu, ze noviny ctu rad, a vylepsil situaci poukazem na mene napadne slozene Rude Pravo, ktere pochazelo ze stejneho zdroje. Celnik si nechal otevrit poloprazdny kufr a po prozkoumani jeho obsahu me zrejme preradil z kategorie potencialnich podvratniku mezi idioty, ktere nenapadne neco ze Zapadu privezt. Opravdu jsem nic nevezl, protoze jsem si (na tehdejsi dobu blahove) rikal, ze se nebudu tahat s tricky a dzinami pres more, kdyz si to mohu koupit v Praze. Celnik odsunul proclene zavazadlo a takmer soucitne se me zeptal, co jsem v ty Kanade vubec delal. Kdyz se dozvedel, ze jsem tam studoval na chemika, sebral vsechny sily k milemu usmevu (pokud to je vubec v te profesi mozne) a pravil, ukazujic na tasku, v niz ucebnice prekryvaly literaturu, ktera byla zjevne v rozporu s nove dodrzovanymi zakony: a tohle je vase zradylko, ze jo?, klepnul na tasku a naznacil, ze jsem volny. Co se da na takovou vec rict. Tak jsem se tomu taky zasmal (pokud ze sebe proclivany obcan neco takoveho vymackne), a jeho domneni potvrdil (mne) bodre znejicim no jo, to je moje zradylko.
Od te doby se lecos zmenilo, chemii pomalu zapominam a diky tomu, ze civilizace dospela i do do vesnice Kridova reka, je mym zradylkem Internet. Skoro doslova, protoze misto hamburgru v kantine vstrebavam behem poledni prestavky zazivne i nezazivne informace zt obrazovky sveho pocitace.
Neni to proti predpisum, pokud touto cinnosti (a) neprozrazuji nejake tajemstvi ci (b) nevydelavam penize. Obé je pravda, protoze pisu zadarmo o tom, co stejne skoro vsichni vedi.
Asi jako kazdy, mam obcas pocit, ze by se neco dalo zpenezit. Dnes me treba napadlo, ze bych se mohl krasne napakovat poskytovanim rad pravicovym lidrum (penez prece maji jako slupek) ohledne toho, co udelat se Zemanem a jeho pripadnymi koalicnimi nohsledy v nastavajicich volbach. Bohuzel nevim, jak dosahnout, aby se vlk nazral a predpis zustal neporusen, takze popíšu svoji vizi gratis.
Vidim se jak, ovesen kvadrem, kravatou, zlate vypadajicimi manzetovymi knoflicky a podobnymi rekvizitami, vstavam z kresla a rozhlizim se po mocichtivych lidrech, kteri po produkci vyklopi doplatek k tucne zaloze, bez niz bych takovou vec ani nezacal.
Zacinam bonmotem o rozdilu vitezstvi v bitve a ve valce. Pratele, rikam s jistym premahanim, volby jsou bitvy nasledujici v demogracii (predpokladam, ze g zni lepe nez k) jedna za druhou. Pokracuji recnickou otazkou, zda se da se v demogracii mluvit o vitezstvi ve valce a odpovidam si, ze ne, definujeme-li si valku jako trvale uchopeni moci. A naznacuji vtipne reseni - zmenit v definici slovo trvale na co nejdelsi - jimz posouvam problem do prijatelne roviny.
Beru se stolu sklenici s napojem a predstiram svlazeni rtu (nejspis to je voda), cimz davam posluchacum cas, aby jim dosla genialita mych myslenek, a pak pokracuji. Takto definovana valka se jiz vyhrat da a to zejmena tvorivym uplatnenim tak zvane Pyrrhovy metody. Chceme-li totiz protivnika eliminovat na onu co nejdelsi dobu musime ho co nejvice oslabit. Doprejeme mu tedy vitezstvi stejneho jmena.
Vysvetluji, ze, jako kazda jina, ma i Pyrrhova metoda svoje omezeni, protoze ne kazda bitva (cili volby) je pro jeji uplatneni vhodna a citim vzruseni v sale. Lidri se ptaji jeden pres druheho, jak to maji poznat. Proto jste si me prece zaplatili, utesuji je predem pripravenym vyrokem.
Doba vhodna pro pouziti Pyrrhovy metody, rikam, je jasne definovana trendem hlavnich ekonomickych ukazatelu a vseobecnym upadkem spolecnosti. A jakoby zertem dodavam, ze jiste nikdo z pritomnych jiz neveri zrudne komunisticke predstave, ze vsechny ukazatele museji neustale stoupat a navic strme.
V okamziku, kdy prislusne ukazatele stoupaji, ztraci metoda puvodni jmeno i smysl. Varuji, ze snazit se za takovych okolnosti o oslabeni protivnika jeho vitezstvim ve volbach je cira blbost, ktera muze vest k devastaci ve valce, jelikoz vitez slizne smetanku pripravenou predchozi vladou.
Pyrrhova metoda tedy vyzaduje, aby volic videl veci v primerene spatnem svetle. Poukazuji na klicove slovo primereny a upozornuji na to, ze prilis spatne pomery vylucuji pouziti Pyrrhovy metody stejne tak jako prilis dobre .
Na tomto miste od Pyrrhovy metody odbocuji, protoze povazuji za nutne objasnit volebni taktiku v pripade, kdy je dolni limit prekrocen a vsechno vypada katastrofalne. Predhazuji tezi, ze volice nesmi v zadnem pripade napadnout, ze horsi to uz byt nemuze a ze je tudiz jedno, kdo bude vladnout, hlavne kdyz to bude nekdo jiny.
Uvadim prakticky priklad - fatalni chybu kanadske Progresivne konservativni strany ve federalnich volbach v roce 1993. Kvuli tomu, ze volic nevidel moznost dalsiho zhorseni, vymazal, az na dva mandaty, druhdy silne vetsinovou stranu z rejstriku politickych stran. Vitezstvi tedy spadlo do klina strane Liberalum a to takovym zpusobem, ze lze hovorit o jejich vitezstvi ve valce. Dodavam, ze jde o skutecnou pohromu, uvedomime-li si, ze mezi temito stranami neni v podstate zadny ideologicky rozdil.
Zminuji se o chybach federalnich konservativcu. Zejmena o tom, ze volice nepripravili na to, ze bude jeste hur, a ze zapomneli, ze nejlepsi obranou v takovem pripade je utok. Hned podotykam, ze vyraznou vyhodou ceske pravice je to, ze jeji protivnici jsou opticky daleko vic vlevo a uvadim nejdulezitejsi vyroky pouzitelne pro utok v ceskych pomerech:
situace je zavinena objektivnimi faktory (cyklicke vykyvy globalni ekonomiky) a v ceskem pripade neblahym dedictvim komunismu opozice, diky pochybne minulosti predaku, sabotuje co se da odbory maji nerealne pozadavky vladnouci strana (koalice) potrebuje cas na dokonceni revoluce porazka vladnouci strany (koalice) bude mit nedozirne nasledky politicke (EU, NATO, krajani) porazka vladnouci strany (koalice) bude mit nedozirne ekonomicke nasledky, protoze s levicovymi stranami bankeri a investori nepecou hrozi otoceni kola dejin zpet (netreba dale rozvijet) situace se diky pili vladnouci strany (koalice) zacina vylepsovat, a tak po volbach budou mensi dane
Uvadim jeste, ze se vyplati pripustit vlastni drobne chyby, ale ze je nezbytne soucasne tvrdit, ze ostatni jsou daleko horsi, ze taky kradou a kradli by jeste vic, kdyby se dostali k moci. Uzaviram tema obrany utokem konstatovanim, ze zadna z vyse uvedenych zbrani nevyzaduje konkretni udaje, ze staci slova a z nich nejucinnejsi jsou ta o nizsich danich.
Delam prestavku na nejake to cigaro a nutne telefonaty. Pro zahajeni druhe cast volim, na zaklade zkusenosti z kanadskych skoleni, tak zvanou motivatorku. To je osoba placena za to, aby prinutila pritomne poskakovat z jedne nohy na druhou za ucelem prokrveni mozku po kave a nikotinu.
Motivatorka odhopsa a tak se pristihuji pri dalsi akademicke otazce, na niz odpovidam, ze predpoklady pro pouziti Pyrrhovy metody v pristich volbach nemohou byt lepsi. Vsechny parametry totiz naznacuji, ze ceska situace je dostatecne vazna, nikoli vsak zoufala.
Navrhuji nekolik minut boureni mozku, oblibenou to slozku kanadskych skoleni znamou rovnez jako brainstorming a nadhazuji tema - Zeman a volby. Nic podstatneho z toho nevznikne. Nekdo rika, ze je tlusty, jiny, ze asi taky krade, a jako podton se ozyva nepochopeni vyznamu Pyrrhova vitezstvi pro preziti ceske pravice.
Uvadim tedy veci na pravou miru pomoci dalsiho praktickeho prikladu. Ontarijska Nova demokraticka strana (NDP) porazila v predposlednich volbach provincni liberaly. Pro stranu provincnich konservativcu v naprosto spravny cas. Setrvacnosti bylo jeste hur nez za liberalu, coz postavilo velice solidni zaklady Pyrrhova vitezstvi NDP. Licim, jak drobna mravenci prace pravicovych ideologu dotahla metodu k maximalni dokonalosti a popisuji pilire jejich taktiky:
Novy premier (spise bohaty nez chudy pravnik) dostava nalepku proklateho socialisty, jehoz hlavni zalibou je, jak to u socanu byva, vyhazovani penez na socialni programy. Kazdou prilezitost je treba vyuzit k presvedcovani volicu, ze volba NDP je katastrofou, protoze tato strana prece nepodporuje business (je vhodne uvadet odlivem investic, jestli to je pravda, nebude nikdo zkoumat).
Nalepka rozhazovace privede premiera k omezeni socialnich programu, coz se da oznacit jako zradu idealu, ktere NDP prosazovala a tim vrazit klin mezi stranu a jeji nejvetsi oporu - odbory.
Vyuziva se stupidity odborovych predaku vladnich zamestnancu, kteri zhruba jednoprocentni snizeni mezd (v ramci uspornych opatreni nekolik dni v roce - vzil se pro ne nazev Rae days - nepracuji a nejsou placeni) povazuji za hruby mocensky zasah do odborarskeho zivota a poruseni kolektivnich smluv. To, ze vitezna pravice pozdeji sahne na zbyvajicich 99% tim, ze mista proste zrusi, v te chvili nikoho nezajima.
Dobry je poukaz na to, ze roste zlocinnost (prestoze statistiky mluvi o opaku) a ze se kriminalnici ve vezeni nez valeji u televize (slibuje se tvrda pest proti vsem). Slibuje se snizeni dani (jako kontrast k jejich socialistickemu zvysovani). To ze budou dane nahrazeny ruznymi poplatky se vyvraci jako zlomyslna fama nebo necha bez povsimnuti.
Jedna vec k druhe a pekne Pyrrhovo vitezstvi je na svete. Ctyrleta trpelivost se vyplatila a tak v dalsi bitve pravice vyhrala a na dost dlouhou dobu odsunula NDP do pozadi.
Tahnu fiktivni seminar k optimistickemu zaveru, ze vitezstvi Zemana je nejvetsi sanci pro ceskou pravici. Uvadim jeste, ze navrhovana metoda vyzaduje od vladnoucich pravicovych politiku i jiste odrikani (ztrati nektere mocenske vydobytky), ale to jsou prkotiny ve srovnani se zarivou budoucnosti.
Vracim se do realu. Jeste si rikam, ze byt politickym konsultantem, ktery cestuje s motivatorkou, musi byt zradlo a jdu si umyt jablko, abych predpisove vyplnil zbytek poledni pausy.