Co je to moderni ekologie?
Se zajmem jsem si precetl prispevek Davida Hanaka "Ekologismus - ohrozeni svobody" v Neviditelnem psu (25. kvetna - 1. cervna). Ucitel cestiny by si asi nad cetbou clanku rval vlasy v zoufalstvi pro mnozstvi hrubek, jako je nerozlisovani predlozek s a z, psani slov jako kapitalismus a komunismus s velkym pocatecnim pismenem a chyby v pouziti koncovych samohlasek i a y. Ale to jen tak zcela na okraj.
Pan Hanak vcelku spravne rozlisuje ekologii jako prirodni vedu a ekologismus jako ideologii. Dale pise, ze slovo ideologie chape neutralne, proti -ismum jako takovym nic nema, ale proti ekologismu ano. A pise proc, vcetne nedavne demonstrace mladych lidi v Praze, pri ktere doslo k rozbijeni vyloh firem McDonald's a Kentucky Fried Chicken v centru mesta. Nelze nez souhlasit s panem Hanakem a odsoudit tento vandalismus. Jestlize ma tento vandalismus neco spolecneho s casto problematickym ekologismem (coz je sporne), jiste nema nic spolecneho s ekologii.
Cilem techto radku neni polemika s panem Hanakem, ale kratke vysvetleni, co to je moderni ekologie jako vedecky obor.
V dnesnich ucebnicich a odbornych monografiich je rozlisovana tradicni ekologie, ktera se zabyva biologii organismu a jejich spolecenstev a jejich vztahy k prostredi (coz vcelku odpovida definici pana Hanaka) a moderni ekologii, ktera se zabyva problemy zivotniho prostredi, ktere vznikly v dusledku lidske cinnosti, predevsim industrializace, moderni dopravy, konzumu vyrobku a chemizace. V tomto druhem pojeti je termin ekologie kladen jako synonymum pro termin zivotni prostredi.
Pan Hanak pise o terminech jako trvale udrzitelny zivot (ci vyvoj), konzum, globalizace a manipulace reklamou. Nic z toho neni tak noveho ci nespravneho. Termin "trvale udrzitelny vyvoj" pochazi ze zpravy byvale norske premierky Brundtlandove pro Svetovou komisi pro zivotni prostredi a vyvoj: "Nase spolecna budoucnost" z r. 1987. V soucasne dobe se tento termin pouziva celosvetove a je ridicim principem vlad vsech demokratickych statu. Ani ostatni terminy si nevymysleli ekologicti teroriste a vandalove.
K cemu moderni ekologie jako vedecky obor dospiva?
Misto mistnich poskozeni, dochazi k poskozovani zivotniho prostredi ve velkem meritku (v novoreci "velkoplosne"). Jako priklad treba mozno uvest pouziti pesticidu na zemedelske pude CR, ktere pocatkem 90. let dosahlo 95% veskere zemedelske pudy. Tyto pesticidy a jejich rezidua jsou casto velmi toxicke, coz je mozno vedecky dokazat jak laboratornimi pokusy, tak i terennimi studiemi.
Misto jednoduchych ucinku, dochazi k ucinkum komplikovanym. Zde mozno uvest za priklad znacne poskozeni lesu v oblasti Krusnych a Jizerskych hor (pochopitelne i v jinych zemich, vcetne tech nejvyspelejsich), kde poskozeni nelze pricist jedne pricine (i kdyz za hlavni jsou povazovany skodlive emise z tepelnych elektraren spalujicich fosilni paliva).
Poskozeni zivotniho prostredi neni jenom viditelne, ale jeho rozsah je casto mozne zjistit a zmerit jen geofyzikalnimi a geochemickymi analytickymi pristroji, napr. radioaktivni kontaminaci, koncentraci tezkych kovu, toxickych organickych sloucenin, toxickych plynu atd.
Namisto skod, ktere bylo mozno zcela napravit, nektere zmeny jsou nenapravitelne a mohou byt jen do urcite miry zmirneny. Sem patri napr. akumulace prirodne se nerozkladajících latek jako tezke kovy v pudach, vymirani zivocisnych druhu a patrne i dlouhodobe klimaticke zmeny. Z tohoto hlediska pozadavek trvale udrzitelneho vyvoje se jevi spise jako dlouhodobe desideratum, nezli kratkodobe proveditelny pozadavek.
Neni pochyb o tom, ze moderni ekologie je interdisciplinarni aplikovanou vedou a inzenyrstvim. Do teto discipliny patri cisteni pudy, vod a ovzdusi, vcetne sanaci opustenych skladek hazardnich materialu. Tez sem spadaji klasicke obory stavebniho inzenyrstvi jako hydraulika a cisteni odpadnich vod, urbanistika, ekologie krajiny, vystavba dalnic, prehrad apod. Dale sem patri i ekologicka kontrola vyrobnich procesu, vcetne ekonomiky, ucelne rizeni podniku, efektivni recyklace odpadu, ekologicke zemedelstvi, lesnictvi a rybarstvi. Konecne, a to snad v prve rade, sem spada odpovedne eticke chovani jednotlivcu, kteri nenici prirodu, ale ponechavaji ji pokud mozno v neporusenem stavu pristim generacim. Nedomnivam se, ze je toto zdaleka kompletni seznam.
Je treba nekomu pripominat k cemu je potreba v dnesni dobe prirodovedecke, spolecenske a humanitni vzdelani? Ekologicke problemy jsou celosvetove realne a zavazne, ktere vyzaduji vyzkum smerujici k reseni problemu, ne k uspokojeni vlastni zvedavosti. K inteligentnim resenim moderni ekologie potrebuje vzdelane ekology, ne nadsene, emocialne prodchnute a k nasili pripravene ekologicke ideology a teroristy.