Svět odsoudil ponižování amerického prezidenta
Lidé i politikové po celé televizní globální vesnici s Clintonem sympatizují kvůli jeho "lynčování" a zdůrazňují, že se videozáznam neměl vysílat, píše deník Guardian.
Od Johannesburgu až po Jordánsko mnoho lidí, kteří shlédli Clintonův výslech před vysokou porotou sdílejí tentýž názor: sympatie pro amerického prezidenta. Mnozí tvrdí, že se videozáznam neměl vysílat.
V Německu se sjednotily všechny politické strany v odsouzení toho, co charakterizují jako veřejné zostuzování Billa Clintona.
Kancléř Helmut Kohl konstatoval, že se mu z veřejného zájmu o intimní podrobnosti Clintonových sexuálních eskapád s Monicou Lewinskou chce zvracet. Politikové ze všech hlavních německých politických stran a hlavní německý odborový svaz pracovníků ve sdělovacích prostředcích naléhal na německé televizní stanice, aby videozáznam nevysílaly.
"Lidská práva platí také pro amerického prezidenta, jeho manželku a jeho dceru," řekla poslankyně za stranu Zelených a zástupkyně předsedy parlamentu Antje Vollmer. Doporučila, aby Němci zaplavili americké velvyslanectví v Bonnu faxy, dopisy a e-maily, požadujícími aby "inkvizice", zaměřená proti Billu Clintonovi, zastavila svou činnost.
Ve Francii kritizoval nepřímo premiér Lionel Jospin pronásledování prezidenta Clintona: "My Francouzi jsme velmi starý národ a máme velmi starý stát. Dlouhá zkušenost našich lidí s existencí jejich národa a demokracie snad nás chrání proti takovým výstřelkům (jako je aféra s Clintonem)," uvedl Jospin.
Francouzská socialistická strana charakterizovala Kennethe Starra jako "nechutnou osobu", která je posedlá sexem a zdůraznila, že skutečnou obětí Starrova vyšetřování není americký prezident, ale celé Spojené státy.
Bezprecedentní vysílání videozáznamu s Clintonem připomnělo Evropanům, že je od Spojených států dělí víc než jen Atlantický oceán.
Komentátoři přirovnávali Clintonovo trápení ke středověkému mučení. "Televizní pranýř dnes pro Clintona", křičely titulky v Itálii. Die Welt to nazval "televizním bičováním", mnichovský Sueddeutsche Zeitung "elektronickým lynčováním".
Holandský deník Handelsblad přirovnal metody zvláštního vyšetřovatele Kennethe Starra k metodám španělské inkvizice a k metodám bývalé východoněmecké tajné policie Stasi.
V Řecku srovnal Giorgos Dedemadis, dvaačtyřicetiletý profesor matematiky, vyslýchání Billa Clintona o Monice Lewinské s poměrem, které měl zemřelý premiér Andreas Papanreou s daleko mladší ženou, s níž se v roce 1989 oženil.
"Říká se, že jsou Spojené státy zralou demokracií a seriózní zemí, a pak dojde k takovémuhle divadlu," konstratoval. "Alespoň my v Řecku jsme dostatečně inteligentní k tomu, že oddělujeme soukromý a veřejný život politických činitelů. Je jasné, že Clintonovi političtí odpůrci se ho prostě jen snaží zničit. Je to smutné."
Švýcarská Asociace pro rozhlas a televizi, která stojí napravo od politického středu, konstatovala: "Nechápeme, jaké informace by mohla švýcarská veřejnost získat z tohoto videozáznamu, jehož vysílání je čistým voajérstvím.