ČR dělá stále tytéž chyby
Anglická verze tohoto článku vyjde v internetovém týdeníku Electronic New Presence zítra.
Minulý týden se ve Vídni konala mezinárodní konference o průmyslu a o rozšiřování Evropské unie. Je znepokojující, že ji Česká republika ignorovala.
Ve hlavním městě Rakouska, země, která nyní zastává rotující prezidentství Evropské unie, hovořili odborníci o důsledcích, jaké bude mít rozšiřování Evropské unie směrem na východ na evropské ekonomiky, a všechny země, které v současnosti žádají o členství EU, vyslaly na tuto důležitou konferenci oficiální zástupce. Všechny země kromě České republiky.
Praha neměla na konferenci žádného představitele vlády, ani nikoho z velvyslanectví ve Vídni. Všechny ostatní žadatelské země ze střední Evropy a Turecko vyslaly do Vídně vysoké činitele. Proč tedy Česká republika chyběla?
Určitě nejde o to, že by česká veřejnost nechtěla vstoupit do EU. Minulý týden byl zveřejněn další průzkum veřejného mínění, podle něhož většina lidí v ČR podporuje vstup České republiky do Evropské unie. Zdá se, že česká vláda prostě nenaslouchá svým vlastním občanům.
To, že česká vláda do Vídně nikoho nevyslala, je o to nevysvětlitelnější, že právě minulý týden oznámila Evropská unie svůj úmysl zahájit v listopadu formální rozhovory o rozšiřování EU směrem na východ. Signály, které tato česká vláda vysílá do Bruselu, jsou znepokojivé. Nová česká vláda jak se zdá dělá tytéž chyby, jaké dělala stará česká vláda: považuje vstup do Evropské unie za něco nepříliš významného. V podstatě říká: "EU by měla být ráda, že jsme ochotni vstoupit. Nemusíme se příliš zabývat podrobnostmi."
Takový arogantní postoj zjevně neudělá v Bruselu na nikoho dojem, a komisař EU Martin Bangemann to znovu minulý týden zdůraznil. Ve svém projevu ve Vídni uvedl Bangemann, že Maďarsko je na dobré cestě vstoupit do EU v roce 2002 a Slovinsko v roce 2003. Podtrhl také, že není důvod domnívat se, že všechny žadatelské země vstoupí do EU zároveň, v tutéž dobu. Je možná velmi důležité, že se vůbec nezmínil o České republice, když prezentoval svůj seznam, kdy která země bude zřejmě moci do EU vstoupit.
České republice tak bylo řečeno docela jasně, že už není jedním z předních uchazečů v závodě o členství v EU.
I když neměla česká vláda na vídeňské konferenci žádného představitele, snad můžeme přesto doufat, že Bangemannova slova nějak do Prahy doputují a že Česká republika podnikne příslušné kroky, aby dohonila ostatní žadatele o vstup do EU. Ale to, že česká vláda nebyla přítomna na velmi důležité konferenci, nevyvolává zrovna velké naděje.