České vysílání BBC. Podle interních informací ze zahraničního vysílání BBC je prý nepravděpodobné, že by bylo zrušeno české vysílání BBC, jak referoval týdeník Observer v neděli a další britské deníky posléze, a jak jsme o tom informovali v pondělních Britských listech.
Pozoruhodná logika Mladé fronty Dnes
Dnešní MFD uvažuje nad majetkovými přiznáními, které připravuje česká vláda - chce přimět bohaté lidi, aby uvedli, jak k svému majetku přišli. Pozoruhodnou argumentaci otiskl Martin Komárek. Přemítá nad "klady a zápory" navrhovaného opatření a mezi "zápory" pozoruhodně řadí toto:
- Misto toho, aby se stat staral o to, aby zakony nebyly slabe a snadno prekrocitelne, radeji da do ruky urednikum palici na hrisniky. Kazdy, kdo vydelal riskantnim podnikanim v mezich prava, bude podezrely.
- Financni dozorci, misto aby se starali o peclivy odvod dani, vrhnou se na majetkova priznani a budou zkoumat kazdy domnely rozpor. Prednostove kancelari snadno zduvodni, ze v novych podminkach potrebuji zdvojnasobit ci ztrojnasobit rady.
- Bohatsi obcane ziskaji pocit, ze jsou trpenou mensinou.
- Navic je samozrejme, ze ten, kdo miliony ukradl, dokaze vyplnit priznani tak, aby jeste ziskal socialni davky. Naopak ten, kdo k nim prisel poctive, muze udelat v te hore papiru chybu a stane se kvuli ni stvancem.
Je to pozoruhodná demagogie, divím se že lidé ty noviny kupují. Je nutno automaticky předpokládat, že každý zákon bude prováděn špatně? To by se vlastně parlament neměl pokoušet o zavádění žádných nových zákonů, že? - Úředníci by snad měli mít "palici na hříšníky, ne". Je snad dobře, ne, že "každý, kdo vydělal riskantním podnikáním v mezích práva, bude podezřelý". (Že by Komárka při jeho uvažování v této souvislosti znervózňovalo, že byla ukradena Mladá fronta Dnes, která nikdy nešla do privatizace, ale "znárodnila" si ji jen tak, mezi sebou, skupina osob? To bylo přece vlatně tehdy taky v mezích práva.) - Pokud se přece prokáže, že zákon překročen nebyl, bude občan nevinný. - Dále Komárek běduje: "Bohatší občané získají pocit, že jsou trpěnou menšinou". V tom je přece nelogický skok v argumentaci. Snad se to bude týkat jen těch bohatých, kdo svůj majetek ukradli (jako byla ukradena MFD?) - Kde bere Komárek důkaz pravdivosti třetího svého apokalyptického tvrzení? Všechna tato přejednoduchá demagogie je na vodě. Škoda, že lidé nepožadují od svých komentátorů trochu víc. MFD vydělává dost peněz na to, aby nepodstrkovala svým čtenářům šunt a přitom předstírala, že jsou to inteligentní komentáře. JČ
Myšlenky nad Britskými listy
poslal Ferdinand:
-
Poznamka k clanku "Co veda zjistila o spanku": je docela dobre mozne, ze
James Watt skutecne ve spanku objevil metodu pro vyrobu loziskovych
kulicek odkapavanim taveniny z vysky. V kazdem pripade vsak je tato metoda
tradicne pouzivana pro vyrobu munice - od broku po delove koule. I tento
vynalez byl pry inspirovan snem. Jmeno vynalezce si nepamatuji, zcela jiste
to vsak nebyl Janes Watt. Nektere historky zjevne maji sklon, mnozit se
jako kralici... Anebo ze by telepatie?
- Dotaz pro Jiriho Jirovce:
jak z pouhe jedine fotografie Chruscova pripadne Eisenhowera poznate, ze je
vnitrne drtily "mozne nasledky pouziti nove hrozne superbomby" a ne treba
ridky pripad s hustym behanim?
- Ponekud opozdena poznamka ke Stevenu Saxonbergovi a otazce jaderneho odpadu
po 100 000 letech: je
znamo ze clovek zije v prumeru neco malo pres 70 let. Presto kazdy z nas
zije a uvazuje, jako by on sam byl nesmrtelny. Do teto kategorie uvazovani
spadaji (podle mne) i uvahy o jadernem odpadu po 100 000 letech. Zejmena
vime-li, ze zasoby surovin a energie staci v tom uplne nejlepsim pripade na
nekolik set let. Nehezka vyhlidka, coz?