Nedemokratické elitářství
Jednou z nejvíce deprimujících věcí, které jsem četl v posledních týdnech v českém tisku, byl komentář, útočící na přímé prezidentské volby, který napsal Zdeněk Jičínský, poslanec za ČSSD (Právo 4. ledna 1999). Opět jsme svědky dalšího příkladu argumentace českých elit: občané jsou všeobecně vzato hloupí, tak my elity musíme omezit jejich moc.
Nevadí mi všeobecný Jičínského závěr. Existují silné argumenty pro přímé prezidentské volby i proti nim a sám v této věci nezastávám žádný konkrétní názor. Co mi ale vadí - šokuje mě to - je způsob, jímž v jednom případě Jičínský argumentuje.
Jičínský je proti přímým lidovým prezidentským volbám, protože "Kdyby byla přímá volba, pak je nutno počítat, že předvolební kampaň ponese všechny znaky té pokleslé kultury, jíž se až dosud vyznačoval náš veřejný život."
Je skutečně neuvěřitelné, že poslanec demokraticky zvoleného parlamentu může užívat takovýchto argumentů. Jičínský v podstatě konstatuje, že volby a volební kampaně jsou nehezké záležitosti, které jen ukazují, jak nízká je politická kultura společnosti. Volby by se podle tohoto způsobu argumentace neměly konat, protože nepříjemně ukazují některé rysy společnosti, které by Jičínský raději neviděl.
Avšak volby nejsou ve společnosti jen nutným zlem: volby jsou základním rysem vytváření odpovědné vlády. (Je naprosto absurdní, že se to vůbec musí vysvětlovat!) Volby nejsou něčím, co elity obyčejným občanům tu a tam povolí. Volby jsou klíčovým mechanismem, jimiž občané ovládají politiky, kteří jsou konec konců veřejnými služebníky. Zdá se, že Jičínskému tato základní věc v jeho komentáři jaksi nedochází.
Bohužel, Jičínského argument je, jak se zdá, u českých elit velmi běžný: obyčejní občané jsou nekulturní, nevzdělaní a nejsou připraveni na to, aby moudře rozhodovali. Tato logika bude povědomá všem těm, kdo sledovali debatu o referendu pro vstup do NATO, v níž několik komentátorů argumentovalo, že by lidé neměli mít právo účastnit se referenda, protože by mohli hlasovat špatně.
Obyčejného Čecha z ulice považují elity všeobecně za příliš nevědomého, anebo, konkrétně, za "příliš ztraumatizovaného komunismem" na to, aby se mu dalo důvěřovat a dát mu moc při rozhodování ve volbách či při referendu.
Řekněme to jasně: není nedemokratické odmítnout přímé prezidentské volby a přijmout systém, kdy je prezident nominován parlamentem. Je však znepokojujícím způsobem nedemokratické tvrdit, že volby jsou nehezký jev a měly by se konat co nejméně často, aby se národ neztrapňoval.
A vůbec, pokud jsou předvolební kampaně tak děsné, proč tedy pořádat volby?