Výzva Václavu Havlovi: Zachraňte kosovské uprchlíky!
Pár hodin či den, dva jízdy z kterékoli země evropského kontinentu se počíná katastrofa, kterou z nedostatku prozíravosti a představivosti řeší humanitární organisace i státy NATO způsobem zcela nedostatečným.
Zde nejde jen o to nasytit pár tisíc lidí, a to prý už za několik dní budou problémy se zásobením potravinovými balíčky. Nejde o to, poskytnout pár stovkám lidí z 3/4 milionu utečenců asyl.
Pokud již nevypukl, pak brzy vypukne nedostatek hygienicky nezávadné pitné vody, či jakékoli vody. Mizerné tepelné podmínky, žádné palivo pro ohně, žádná přístřeší. Ta nejobyčejnější lidská činnost se nekoná na vykachlíkovaných toaletách ale v okolí tábořišť utečenců a ovšem i poblíž zdrojů vody. Žádná desinfekce, žádná hygiena. Žádná organisace stravování a hygieny. Ideální podmínky pro explosivní šíření infekcí. Ideální podmínky pro zkázu utečenců i jejich hostitelů.
Bez jídla lze žít několik týdnů, bez vody týden. Bez antibiotik a s infekcí v podmínkách hladu, žízně a zimy jen 1-2 dny.
Tisíce mrtvých na pár hektarech lágru v Berge-Belsenu r.1945 jsou selankou
proti hrozící katastrofě příštích dnů v Kosovu a širokém okolí.
Již dnes je pozdě se do toho pustit. Zajistit pitnou vodu, latriny, desinfekci, naftová kamna,deky, léky, přeorganisování davů na tábořišťích v utečence v táborech.
Avšak lépe pozdě než nikdy.
Ráčily by hlavy paktů, unií, států, církví a Červeného kříže a dalších organisací zvážit odvrácení hrozící katastrofy rasantněji než dosud? Jinak nám ta euroatlantická civilisace neobstoji před zbytkem sveta. Před Bohem také ne.
Václav Havel má autoritu a styky. Dá účinný a rychlý podnět?
V Praze, dne 31.3.1999 Jan Klepetář