Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Technická závada opravena!
Adresa Britských listů je nyní opět funkční. Omlouváme se všem čtenářům, kteří nám poslali od 1. dubna stovky e-mailů, které jsme nedostali. Prosím, pokud jsou stále ještě aktuální, pošlete je znovu. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Podle Institutu pro výzkum veřejného mínění považuje veřejné chování politiků za špatné 78 procent lidí. 13 procent dotázaných označilo chování vedoucích politiků za aspoň dobré, za velmi dobré ho nepovažuje nikdo.
Mnozí účastníci sjezdu ČSSD poslali dopis jugoslávskému velvyslanci, v němž vyjadřují politování nad leteckými údery NATO na Jugoslávii a označují je za agresi. O utrpení statisíců lidí vyhnaných z Kosova či o lidských právech se dopis nezmiňuje. - (Například) Jiřímu Paynovi z ODS vadí, že si takovýmto dopisem "ČR zhoršuje mezinárodní pověst".
Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:
NATO a Kosovo: Kosovo: závod s časem (Observer)
Bělehrad: Jen další den strachu (Independent on Sunday)
Životy srbských civilistů zničily zbloudilé střely (Guardian)
Makedonie se začíná vůči uprchlíkům chovat tvrdě Kosovo: Cesta do pekla (Financial Times) Dopis ze Slovinska (Jan Čulík) Tak jak je to vlastně s Kosovem? (Jan Čulík) Rusové pohlížejí s pohrdáním na motivy Západu Angličanka v Bělehradu (Guardian) Srbové umlčeli nezávislou rozhlasovou stanici B92 Srbský novinář v Londýně: "Vy tuhle válku prohrajete!" Měl by být Miloševič postaven před soud jako válečný zločinec? Washington je nejednotný ohledně leteckých úderů Co musí NATO učinit, aby znovu ovládlo situaci (Sir Michael Rose) Tento americký přístroj na hluk štěká, ale nekouše (William Safire, NYT) Demokracie jsou slabé, když musejí čelit diktátorům Jaká je dnes americká zahraniční politika?
Týden od počátku války v Evropě: Jaká je strategie? Funguje tato strategie? (Channel Four News, 31.3.99) Hrozí riziko diskreditace NATO (filozof John Gray) Kosovo: Diplomatická neschopnost porodila přítomnost (František Roček) Výzva Václavu Havlovi: Zachraňte kosovské uprchlíky! (Jan Klepetář)NATO se nemělo postavit na jednu z válčících stran v konfliktu v Kosovu (MIrek Kolár)Dohoda z Rambouillet - užitečné linky (Ferdinand) Miloševič nabídl vyjednávání, NATO to odmítlo (přepis televizních zpráv BBC 1 dne 30. 3. 1999) Kosovo: Má tahle válka někde konec? (Guardian)Reakce: Kosovo: Co si myslí Amerika (Karel Herzog)Jestli se Albáncům v Srbsku nelíbí, můžou si sbalit kufry a jít (Martin Pravda)Hrůzný dopad americké "vojenské pomoci" (Petr Marek)Kosovo: vysoká míra demagogie (Jan Kochman)Nekritizujte jen české novináře (Iva Nachtmannová)Házení bomb na civilisty není idealismus
NATO a Kosovo: Kosovo: Jak důležití by byli v ČR nyní novináři s autoritou! (JČ) Kosovo: Cesta do neznáma (Independent on Sunday) Britský tisk o balkánské válceKosovo a NATO - Reakce čtenářů:Havel projevil občanskou statečnost (Petr Vařeka)Bude zapotřebí pozemních vojsk (Petr Vařeka)Srbsko je pro NATO dobrá příležitost k vyzkoušení nových zbraní (Petr Procházka)Jak může vzdělaný člověk podporovat barbarské násilí (Otakar Schneeweiss)Nehoráznost, jaká nemá ve světových dějinách obdoby (Josef Zlámal)Jugoslávie mě nezajímá, ale nemlaťte mi do hlavy propagandu (Petr Novotný)Populační převaha vadí (Jaroslav Teplý)Ale česká vláda nám také sebrala občanství, jako to činí Miloševič Kosovanům (Jiřina Fuchsová)
NATO a Kosovo:
Válka v Evropě: A co teď? Britská televizní diskuse čelných západních politiků o Kosovu (Channel Four)Sdělovací prostředky: Kosovo: Má cenu bít se o nezávislá média! (Martin Madera)ČR a válka v Evropě: Nejnovější návštěva v ČR (Andrew Stroehlein)NATO a Kosovo: Útoky NATO se zaměřily na srbské jednotky, masakrující v KosovuKosovo: Dvě třetiny Britů podporují letecké útoky na JugosláviiKosovo: Jak se vyvíjejí názory britských tvůrců veřejného mínění (Observer)Kosovo: BBC terčem britské vládní kritiky kvůli jejímu postoji vůči jugoslávské válce (Observer)Bělehrad: Den, kdy obloha hořela (Independent on Sunday)Jímá mě tíseň z televizních vystoupení Albrightové a Clintona (Jiří Jírovec)Lord Healey, bývalý britský ministr obrany, kritizuje letecké útoky na Jugoslávii (a další informace z pátku 26.3.99) Ve čtvrtek večer zahájilo NATO druhou noc leteckých útoků Jak západní spojenci zdůvodňují útoky na Jugoslávii Kosovo: Politický útlak, který vytvořil extrémistyKosovo: víme, co nedělat. Co dělat? (Ferdinand)Kosovo: je to albánská populační anexace (Jaroslav Teplý)NATO se můžem... dívat (Mirek Vachek)Sudety kontra Kosovo - aneb kdy začne třetí světová? (František Roček) NATO zahájilo ve středu letecké útoky proti JugosláviiNázory a komentáře k leteckým útokům v Kosovu:Falešný mýtus o tom, že lze na domorodce hodit pár bomb (Jonathan Eyal, Vojenský strategický institut, Londýn)Kosovo je součástí Evropy - proto musíme bojovat na jeho záchranu (Independent)Nenávratně poškozená role OSN (Bruce Kent, Guardian)Ano, je to všechno velmi obtížné. Blair neochotně zase vyhlašuje válku (Simon Hoggart, Guardian)Kosovo: Vynikající článek Jiřího Jírovce (Miloš Kaláb)NATO a Kosovo: Stane se Kosovo evropským Vietnamem? (Independent)Došlo po uzávěrce:Poznámka k analýze Roberta Fiska, zda se můžeme vyhnout nové válce (v Kosovu) (Jiří Jírovec)Nová vojenská doktrína NATO:Kosovo: "Hlavně aby žádný západní voják nebyl zraněn" (Independent)Evropská unie:Jak se bude vládnout v Evropě? (Guardian)
Ferdinand k tomu dodává:
Myslim, ze by se ctenarum, kteri nespolehaji na predzvykane myslenky, hodilo par
linku:
http://www.b92.net/index.html je to jediné srbske opozicni
radio - po zacatku valky minuly tyden Milosevicem zavrene. Minulý pátek byly uzavřeny i jeho kanceláře, dosud vysílalo na internetu a satelitem, JČ, šéfredaktor doufá, že budou vysílat e-mailem
http://lcweb2.loc.gov/frd/cs/yutoc.html,
http://lcweb2.loc.gov/frd/cs/altoc.html. Country studies - zemepisne stranky
kongresove knihovny - (Jugoslavie a Albanie ). Doporucuji, podivat se na
historii mezi roky 1917 a 1945, ta se v prehledech obvykle nevyskytuje a je pro
cely konflikt dost dulezita.
http://www.kosovo.com, http://www.kosova.com - pohledy na problem z opacnych
stran. Ne zcela objektivni, zato komplementarni.
To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.
|