Hněv sjednotil lidi ve zničeném městě
Pančevo je nejbombardovanějším městem v severním Srbsku. Jeho obyvatelé se scházejí každou noc v krytech a zuří na Západ, napsala v deníku Guardian Maggie O'Kanová.
Přibližně v době, kdy získala v pondělí v Bruselu Madeleine Albrightová souhlas 19 členských zemí NATO s dalším bombardováním, manželská dvojice seděla na slunci před nejvyšším věžákem v nejbombardovanějším městě Srbska.
Pančevo je asi 20 kilometrů severně od Bělehradu a je tam velká rafinérie. Takže už téměř tři týdny je na obloze nad malebnými uličkami Pančeva rušno.
Dvojice na lavičce, Bijlena a Vladimir Korski, bydlí ve třídě Národní armády už třicet let. Biljena je lékárnice a snaží se mluvit školáckou angličtinou: "Není to tak zlé. Můžeme takhle žít dlouho - navzdory veškeré moci NATO, zas tak strašné to není. Doufejme, že se časem znudí a nechají nás být."
Viní za bombardování Biljena prezidenta Miloševiče? Měl by odejít?
"Právě teď," říká Bijlena, "mám jediného nepřítele a to jsou lidé, kteří bombardují mě a mé děti".
Korskovi mají dvě děti, osmiletého Milana a tříletého Marka. Když začalo bombardování, koupili jim oběma bílého králíka, "aby se zabavili a měli se hezky".
Večer, když čekají na letecké údery, přehrávají si na videu filmy Aladdin, Popelka a Kráska a zvíře.
"Jsem opravdu velmi rozhněvaná," říká Bijlena. "Chci pro své děti to nejlepší. Chci, aby si hrály s počítači. Nechci, aby se bály."
Vedle starého kostela v Pančevu sedí dva tlustí kluci ministranti, pijí pomerančový džus a domalovávají velikonoční vajíčka.
Po padesáti letech komunismu, kdy nyní mohou praktikovat svou víru veřejně a svobodně, kněží srbské ortodoxní církve nejsou známi svým radikalismem, ani tím, že by se vůbec zmínili o uprchlících z Kosova. Ale kněz Milovič zná své farníky dobře.
"Západ očekává, že se budeme chovat tak, jak se chovají lidé v moderní západní demokracii a odmítneme špatné politiky ve vedení státu," konstatuje. "Ale my jsme se tady neosvobodili od komunistického myšlení a ten, kdo ovládá televizi, ovládá všechno. Lidé jsou bezmocní."
Takže málo Srbů viní Miloševiče z celé krize.
V státní televizi platí informační zákaz. Srbskou tragédii pak vysvětlují takoví lidé jako je Aradunik Mihailovič, univerzitní učitel, který otiskl v pondělí článek v státem kontrolovaném deníku Politika.
Podle Mihailoviče vyvolala krizi "Bilderberská skupina", tajná organizace firem, podniků a podnikatelů, kteří chtějí ovládnout Srbsko.
Mihailovič dál píše v nejčtenějším srbském deníku, že této tajné skupině předsedá lord Carrington (ten se však ve skutečnosti staví proti leteckým útokům), členem je i Bill Clinton i americký velvyslanec Richard Holbrooke a Sadako Ogatová ze Spojených národů.
A tak to jde dál: NATO zasáhne osobní vlak a zabije devět lidí a děti se dívají v krytu na Popelku.
Navzdory tvrzení NATO, že byly zlikvidovány zásoby pohonných hmot a armáda bude brzo ochromena, lidé v Bělehradě si stále ještě kupují benzín pro soukromá auta.
Manželská dvojice, vyhřívající se v Pančevu na sluníčku, vidí konflikt tak, jak ho vidí většina Srbů: "Jsme v krytech společně, stojíme na mostech společně, a bude-li to třeba, lidi budou bojovat společně. Tak lehce nás nezlomíte."
Zatímco sleduje srbská politická elita , jak různé částí západních demokracií zápolí na CNN s kritickými názory, a politikové musejí ospravedlňovat každou akci, každou střelu při živém televizním vysílání, Srbsko mluví jednotným hlasem: je přesvědčeno o západním protisrbském spiknutí.
Kritické hlasy v Srbsku byly umlčeny. Nezávislý rozhlas byl zlikvidován a nejostřejší kritik vlády, Slavko Curuvija, byl zastřelen, když se vracel v Bělehradě z procházky.
Jeden stařec ukazuje britské reportérce O'Kanové výtisk deníku Politika, který, jako obvykle, usilovně prohledával celý internet a hledal na něm kritiku leteckých útoků.
V pondělí citovala Politika ze španělských sdělovacích prostředků a citovala rezoluci extrémní levice v mexickém parlamentě, která bombardování odsoudila.
"Podívejte," vysvětluje stařec, "celý svět nás podporuje. Protestují proti NATO ve Španělsku, v Německu, všichni se stavějí proti bombardování. Jsme velmi chrabrý národ. Přežili jsme Turky, balkánské války a druhou světovou válku a Bůh ví, co bude z tohohle."