Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech! Britské listy letos na jaře četla čtenářská obec přibližně 15 000 samostatných počítačů měsíčně. Sledují je nejvlivnější kruhy v ČR. Mimo jiné poskytují BL jedinečnou možnost zahraničním firmám představovat se české vládě prostřednictvím reklamy na BL svými projekty. (Výtěžkem z reklamy v BL bude financována investigativní novinářská práce v České republice.) Zájemci pište sem.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Lánský řekl, že neodstoupí, i kdyby byla říjnová zpráva Evropské komise o přípravě ČR na vstup do EU kritická.
Ministr pro životní prostředí Miloš Kužvart zastává názor, že schválený územní plán Prahy obsahuje špatné dopravní řešení, které zhorší čistotu ovzduší ve městě. "Jde o řešení, k němuž ministerstvo
nevydalo souhlas," řekl ministr.
Ministr vnitra Václav Grulich se včera setkal s devítiletým Vojtěchem Trochou, který byl minulé
pondělí unesen a svému vězniteli uprchl.
Komedie v České republice. Výzvu Impuls 99 podepsala i Dagmar Havlová.
Britská televize dál vysílá pozoruhodně informativní pořady. Včera večer jsem zaznamenal dva pozoruhodné filmy (JČ):
1. Varovný dokumentární film o tom, že se nemocným dětem dávají léky, které nejsou na dětech předtím nikdy klinicky zkoušeny. Dávkování pro děti určují lékaři podle zkušenosti a odhadem. Občas dochází k úmrtí a vážným chybám (v pořadu zdokumentovaným). Léky pro děti nejsou klinicky prozkoušeny zejména proto, že žádní rodiče nedají svolení, aby nějaká farmaceutická firma zkoušela nové léky na jejich dětech, a zadruhé, že zkoušky léků na dětech by se musely provádět velmi pečlivě a opatrně a byly by velmi nákladné - tak se namísto toho dávají dětem na nich nevyzkoušené léky rovnou. Existuje možnost provádět klinické zkoušky léků už na nemocných dětech, které jsou v dětských nemocnicích léčeny. Spojené státy začínají farmaceutické firmy zákony nutit, aby takové zkoušky dětských léků začaly provádět. V Británii to vláda jen "doporučuje", ale podle americké zkušenosti jsou taková doporučování k ničemu.
2. Varovný dokumentární film o tom, že překotným vysíláním satelitů a jiného zařízení na oběžnou dráhu kolem země lidé pravděpodobně zabrání harampádím na oběžné dráze budoucím generacím ve využívání tohoto prostoru pro komunikace i v průzkumu vesmíru. Dochází nyní častěji ke srážkám harampádí na oběžné dráze kolem země. Vzniká z toho množství úlomků, mnohé z nichž se pohybují na oběžné dráze obrovskou rychlostí. Jsou to mikroskopické kulky, které dokáží zničit a proděravět všechno. Čím více je na oběžné dráze úlomků harampádí, tím častěji bude docházet k jejich srážkám a kaskádovým řetězcem se pravděpodobně kolem Země vytvoří prstence harampádí, pohybujícího se velkou rychlostí, což může zabránit využívání prostoru pro umisťování satelitů i dalším cestám do vesmíru, neboť rychle se pohybující fragmenty v prstencích budou pro pozemšťany působit jako mříže.
Počítačový problém roku 2000. Jedna čtenářka upozorňuje Jiřího Nezvala, který se ptal v minulém čísle BL, proč v té věci česká vláda nic nedělá, že se prý leccos dělá:
Obavam se, ze vase rozhorceni o ignoraci problemu Y2K v CR, bylo ponekud prehnane. Problemem se dost intenzivne zabyva Urad pro statni informacni system vedeny ing. Karlem Berkou. USIS ma webovou stranku http://www.usiscr.cz (vcera bohuzel nebyla pristupna, ale snad to byl jen momentalni vypadek) a email na Karla Berku je berkak@usiscr.cz. Muzete se informovat, jak jsou daleko.
Ano, jenže v Británii je o tomto problému slyšet všude. Dokonce i v televizi má britská vláda ještě nyní, na poslední chvíli, varovné reklamy. V ČR - opět - žádná osvětová kampaň. - Britské listy o této problematice psaly od dubna 1997 několikrát, viz tato část jejich tematického archívu.
České výstavy v Londýně. V Londýně se do listopadu 1999 koná výstava The Garden (Zahrada), je to výstava soch a instalací v "kontroverzním, cenou oceněném prostoru" českého a slovenského velvyslanectví. Na výstavě jsou díla Stanislava Kolíbala, Petra Lysáčka, Petra Písaříka, Jiřího Davida a dalších, informuje České centrum v Londýně.. Druhou výstavou, otevřenou také do listopadu 1999, je v Českém centru výstava obrazů Stanislava Kolíbala.
Debata o Impulsu 99. Napsal Evžen Haičman: Pane Čulík, udělal jsem na svých stránkách rozcestník, kde ukazuji na reakce k iniciativě Impuls 99. Je to docela zajímavé, číst různé názory takto seřazené za sebou.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fr.html je ve zkusebnim provozu Mertlikem slibovany registr ekonomickych subjektu. Zde si muzete potencialniho obchodniho partnera proklepnout podstatne lepe, nez dosud na http://www.justice.cz. Mimo jine novy registr zahrnuje i podnikajici fyzicke osoby (=zivnostniky).
Případné sponsorování Britských listů. Ozvalo se několik čtenářů, že by chtěli finančně přispět na vydávání Britských listů. Máte-li zájem, můžete přispět na můj účet u České spořitelny, 2201638-018/0800, specificky symbol 5251663, variab. symbol 14. Prosím, dejte mi vědět e-mailem, že na to konto nějaké peníze posíláte. Nesejde-li se totiž realistická částka, s níž by se dalo něco podnikat, peníze všem dárcům vrátím. - Petr Paleta připomíná, že by čtenáři rádi věděli, na co ty peníze chci. Podrobně to v některém z příštích vydání BL vysvětlím.
Anglické shrnutí nejnovějšího vývoje ohledně televize Nova je v časopise Central Europe Review na tomto místě.
Český superšpión a smrt princezny Diany. Případ podvodných dokumentů týkajících se údajné vraždy princezny Diany a svědectví českého zpravodajce za komunismu, Karla Koechera, že neměl s případem nic společného, je k dispozici také v angličtině v časopise Central Europe Review. - V aktuálním vydání časopisu Central Europe Review shrnuje nejnovější vývoj ohledně TV Nova anglicky Jan Čulík na tomto místě. Na jiném místě je v aktuálním vydání CER anglické shrnutí dosavadní historie televize Nova od Jana Čulíka.
Impuls 99 kritizuje JČ v angličtině v časopise Central Europe Review v článku nazvaném No Pulse 99.
Nepřípustná reklama v českém vysílání BBC. Napsala Juliana:
Vazeny pane Culiku,
domnivala jsem se, ze upozorneni o nepripustne reklame na BBC je v BL
zbytecne dlouho, ale dnes (16. 8.) me tato stanice presvedcila o jeho stale
aktualnosti. V glose o nezamestnanosti (redaktor rekl inflaci) byl Petr
Holub uveden priblizne takto: "Zeptali jsme se na nazor P. H., sefredaktora
Respektu, kteremu o teto problematice vychazi dnes v tomto casopise clanek."
Respekt si nekoupim. Za prve je mi tento zpusob reklamy protivny, za druhe
nerekl Petr Holub nic, co uz bych neslysela alespon padesatkrat.
Neni mi zcela jasne, proc se o nezamestnanosti bavi novinar z BBC s
novinarem z Respektu - proc se BBC radeji nezepta nejakeho sociologa, treba
Petra Marese, nebo lidi z uradu prace.
Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis: Vazeny pane Culiku,
kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo
neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale
jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v
tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco
plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim.
Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.
V Producers' Guidelines BBC se mj praví:
Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného.
Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní: