Podpořte BBC, nikoliv Kaufmana
argumentoval v neděli 19. prosince 1999 týdeník Observer:
BBC je samolibě soustředěná na svou vlastní "důležitost" je příliš byrokratická, plýtvá penězi a její digitální televizní okruhy jsou nudné a sleduje je jen minimum lidí. Zejména by bylo nesprávné zavést nový digitální koncesionářský poplatek pro financování rozvoje digitálních okruhů BBC. Byla by to retrospektivní daň pro 1,8 milionu spotřebitelů, kteří si už v dobré víře zakoupili digitální televizní dekodery.
Tak bude argumentovat tento týden parlamentní výbor pro kulturu, jemuž bude předsedat Gerald Kaufman, paradoxně člověk, jehož vlastní soustředěnost na sebedůležitost vysoko zastiňuje jakékoliv prohřešky BBC v tomto ohledu. Ale Kaufmanova ostrá kritika byla načasována tak, aby měla co nejdestruktivnější dopad. Tento týden má rozhodnout ministr kultury Chris Smith, zda zavést dodatečný koncesionářský poplatek pro digitální vysílání. Bude nyní obtížnější tento poplatek veřejně podpořit.
Kaufmannův výbor shromáždil výmluvné důkazy. Okruh "News 24" je drahý ve srovnáním s komerční Sky News a sleduje ho jen zoufalé minimum diváků. Televizní vysílací a produkční středisko je drahé. BBC si o sobě strašně moc myslí. Není pochyb o tom, že má příliš mnoho manažerů a ředitelů a že plýtvá penězi. Nové digitální televizní okruhy nejsou příliš zajímavé. To je všechno pravda, ale argumentem pro odebrání podpory pro digitální rozvoj BBC to není.
Účelem všech těchto prohřešků totiž je odsoudit BBC navždycky, zatímco soukromý sektor je považován za ubohou, ctnostnou oběť, která je v důsledku praxe BBC, tohoto přežraného veřejnoprávního násilníka, v tragické situaci. Jenže nedávno dohodnutá fúze mezi komerčními televizními stanicemi United a Carlton jen dramaticky podtrhuje, jak nutné je zachovat si řádnou skepsi, že by totiž bylo pochybené identifikovat soukromý sektor jako jediného zastánce veřeného zájmu v rozhlasovém a televizním vysílání, jako záruku naší kultury a strážce demokracie. Úsilí vydělat pro akcionáře co největší zisky nemusí být vždycky v souladu s tím, co požadují britští spotřebitelé od své televize
To obzvláště platí pro digitální televizi. Počáteční výdaje jsou nízké a komerční televizní společnosti, které budou na digitální televizi chtít především vydělávat budou kupovat levné americké televizní pořady a vysílat je v Británii. Vznikne obrovský závod o to, kdo dokáže televizní vysílání zprimitivnit víc, bude to takový závod, který činí nynější debatu o zprimitivňování britské televize naprosto krotkou. Například americké televizní vysílání pro děti je směsice kreslených filmů, násilných pořadů a sponsorovaných pořadů, jejichž prostřednictvím se prodávají hračky. Pro většinu rodičů a dětí v Británii bude alternativa nového digitálního televizního okruhu BBC pro děti vítaným zpestřením jejich televizní nabídky - vznikne tak laťka, podle níž bude možno poměřovat ostatní televizní okruhy.
Tentýž argument platí přes celou škálu televizního vysílání. Ve všech oblastech vznikajícího digitálního televizního vysílání - ve sportu, ve zpravodajství, v oblasti dokumentárních filmů, celovečerních filmů, televizních inscenací, komediálních pořadů i všeobecné zábavy - je stále ještě velmi přesvědčivý argument, aby v každé z těchto oblastí hrál stejnou roli okruh BBC jako v minulosti. Jen letos na podzim nám novými, původními pořady jako byl vědeckopopulární seriál Walking with Dinosaurs (Na procházce s dinosaury), komediální seriál The Royle Family (Rodina Roylových) a historický seriál podle románu George Eliotové Wives and Daughters (Manželky a dcery) BBC připomněla, co stále ještě dokáže vytvořit a že existuje riziko, že bychom o to všechno mohli přijít. Reklama a sponsorování by měla zůstat jen pro soukromý sektor. BBC by měla být i nadále financována oním nejméně špatným způsobem, totiž prostřednictvím koncesionářského poplatku, který ji poskytuje podporu veřejnosti, nezávislou na vládě. Argument pro zavedení digitální licence spočívá v tom, že nově vybrané peníze budou investovány do zlepšování digitálního televizního vysílání.
Důvěřivý Kaufman se tak posledlý svou soukromou vendettou proti BBC, že mu nedocházejí sobecké motivy soukromých televizních společností, jejichž zájmy Kaufman podporuje. Kaufman sice požaduje, aby BBC ospravedlnila každý halíř, který utratí před National Audit Office, avšak nenavrhuje žádný takový dohled pro soukromé televizní společnosti. A přesto - mělo by se zavést, aby měla každá britská soukromá televizní společnost ve své správní radě neexekutivní ředitele, kteří by zajistili, aby vysílání komerčních televizních společností plně odpovídalo měřítkům veřejného zájmu a kteří by pravidelně svědčili v Kaufmanově výboru. Namísto toho vládne v této oblasti mlčení.
Ministr kultury Chris Smith čelí tento týden velké zkoušce, stejně jako celá Nová labouristická strana. BBC má své mouchy, ale je to úspěšný podnik veřejné služby, která hraje v britském kulturním, sociálním a politickém životě nenahraditelnou roli. Kdyby ji dnešní labouristická vláda odmítla řádně podpořit, byl by to dosud nejjasnější signál, že se odcizila své filozofii britské liberální a sociálnědemokratické tradice. Nic by nebylo fundamentálnějšího významu.