Merkelová
Ivan Hoffman, Radiožurnál
Nový začátek německé CDU může po včerejšku začít. Delegáti sjezdu sice až po polemické diskusi důrazně změnili stanovy strany, týkající se jejího financování a hospodaření, pak ale naprosto jednoznačně zvolili předsedkyní Angelu Merkelovou.
Hlasovalo pro ni 96% delegátů, přestože je to žena, protestantka a původem z východního Německa, což bylo znalci historie CDU vnímáno jako trojnásobný handicap. Čím hlubší si ovšem CDU připravila pád, tím dramatičtější také musela být změna.
Ve snaze získat ztracenou důvěru veřejnosti svěřila CDU předsednictví ženě, kterou si před lety Helmuth Kohl oblíbil, přivedl ji do předsednictva strany i do vlády, aby se pak po finančním skandálu s tajnými stranickými konty právě od ní dočkal nejtvrdší kritiky. Merkelová naléhala na co nejrychlejší vysvětlení případu stylem "padni komu padni" a pod vánoční stromeček od ní bývalý předseda vyslechl výzvu, aby CDU vzala budoucnost do vlastních rukou a od Kohla se oprostila.
Někde by se taková kariéra možná vnímala jako neprostá zrada, v dnešním Německu je ovšem pro CDU štěstím, že má vedle odepsané generace rutinérů také nezkompromitované čtyřicátníky. Helmuth Kohl na sjezd po devětačtyřiceti letech poprvé nepřišel. Nová předsedkyně mu noblesně poděkovala za historicky vynikající dílo a gratulovala mu k sedmdesátinám, nic méně řekla také, že kurs zaměřený na věrohodnost nemá alternativu.
Atmosféra bez Kohla byla o poznání otevřenější a možná k tomu přispělo i Merkelové prohlášení, že "s každou krizí přicházejí nové šance a těch je třeba se chopit."
Tou šancí je pro CDU návrat ztracených preferencí. S populární Angelou Merkelovou v čele by dnes křesťanské demokraty volilo třicet sedm procent Němců.
11. dubna 2000