Bydlení na Cibulce
Státní orgány nečinně přihlížejí devastaci přírodního parku
Koalice za přírodní park Košíře-Motol
Stavební povolení bylo zpochybněno, stavba "Bydlení Cibulka" pokračuje.
V bezprostřední blízkosti přírodního parku Košíře-Motol a přírodní památky Vidoule probíhá stavba "Bydlení Cibulka", které má zahrnovat 130 luxusních bytů. Se stavbou od jejího počátku nesouhlasí místní obyvatelé, oponuje ji řada občanských sdružení a několik rozhodnutí státních orgánů v souvislosti se stavbou bylo zažalováno u soudu. Nedávno byl jeden z těchto sporů - o platnost vodoprávního rozhodnutí - uzavřen. Vrchní soud v Praze dal zapravdu Občanskému sdružení Cibulka a vlastníkům sousedních pozemků a prohlásil vodoprávní rozhodnutí za nepravomocné. Tím je zpochybněno i stavební povolení, protože výsledek vodoprávního řízení je jeho nezbytným podkladem. Stavba přesto pokračuje.
O zákonnosti samotného stavebního povolení by měl rozhodnout Městský soud v Praze, který dostal žalobu koncem letošního ledna. Občané doufají, že rozhodnutí soudu na sebe nenechá čekat příliš dlouho. "Vzhledem k tomu, že Vrchní soud zrušil platnost vodoprávního povolení a zažalováno je i územní rozhodnutí, stavební povolení nemůže být právoplatné. Žádali jsme proto o předběžné opatření - dočasné zastavení stavby až do vyjasnění právního stavu, avšak soud se za celé tři měsíce nijak nevyjádřil," říká Lenka Matoušková z Občanského sdružení Cibulka.
Ještě horší je to se žalobou územního rozhodnutí, která leží nevyřízena na Vrchním soudu v Praze už od konce roku 1998. Přestože územní rozhodntí je základním dokumentem pro stavbu, soud jeho právoplatnost nepotvrdil ani nevyvrátil. K ochraně košířského přírodního parku nepřispívá ani Česká inspekce životního prostředí, která měla rozhodnout o udělení pokuty za nelegální vykácení veškerých stromů a keřů na ploše staveniště v únoru 2000. Místo, aby inspekce potrestala investora za protiprávní jednání, rozhodla se z řízení o sankcích vyloučit občanská sdružení. Celý případ se tak dostal na Ministerstvo životního prostředí a jeho výsledek je v nedohlednu. Nelegální vykácení dřevin řeší od začátku března také Policie ČR. Za tu dobu se spis dostal z Městského státního zastupitelství, přes Obvodní státní zastupitelství a Obvodní úřad vyšetřování pro Prahu 5 na Obvodní ředitelství Policie ČR Praha 5. Vyšetřování se však nikam nepohnulo.
"Na Cibulce se zřejmě staví s neplatným povolením a pod dohledem bezpečnostní agentury došlo k nepovolenému vykácení stovek stromů. To svědčí o mimořádné aroganci a neserióznosti Metrostavu. Zdá se však, jako by nikdo neměl chuť postihovat tak mocného investora. Příslušné státní orgány jednají neskutečně pomalu nebo vůbec. Až bude celý areál Cibulky zastavěn, bude na nápravu pozdě," říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů. Jedinou dosud uplatněnou sankcí je pokuta 500,-Kč, kterou Metrostavu udělila v létě 1999 Česká inspekce životního prostředí za nepovolené přemístění hnízda chráněného druhu lesních mravenců.
"Koalice za prirodni park Kosire-Motol":
Obcanske sdruzeni Cibulka (Lenka Matouskova, tel. 5721 2259)
Obcanske sdruzeni Jinonice-Vidoule (Ing. Jirakova, tel. 527 648, 0603 - 2323 75)
ZO CSOP "Troja" (Zuzana Slegrova, tel. 523 9921)
Deti Zeme (Chlumova 17, 130 00 Praha 3, tel. 2278 1471, 311 70 75)
Sternberkovo prirodovedne muzeum deti (Milan Urban, tel. 7912361)