Organizace Stratfor o Gusinském
Ruští oligarchové dělají planý poplach
Připravil Petr Bradáč
Pod stejným názvem publikuje nyní svou analýzu souvislostí zadržení a stíhání rusko-izraelského mediálního mogula Gusinského webová stránka Stratfor.com z texaského Austinu, analyzující a od března 1999 zveřejňující zpravodajské informace z otevřených zdrojů. Během několika měsíců si Stratfor.com získala tak vynikající pověst, že autor pořadu Dobré ráno, Ameriko Charles Gibson na televizní stanici ABC 15. června 1999 o ní říká: "Během posledních pár měsíců četní novináři a vládní úředníci, hledající životadárnou informaci o kosovské krizi, sdíleli malé tajemství. Tím je malá austinská firma Stratfor.com... často schopná odhalit ta nejvíce chráněná tajemství na světě a předvídat události, měnící svět, způsobem, jaký nikdo jiný neumí." Co tedy říká dnes k aféře Gusinského?
Americká politika vůči Rusku doznala v tomto týdnu obratu, když se vládní rádci a soukromí investoři připojili k průvodu celosvětové kritiky uvěznění oligarcha Vladimíra Gusinského. Američtí investoři a tvůrci politiky považují za zaručenou vlnu mediálních zpráv, obviňujících Putina za represi jako za sovětských dob, přehlížejí však fakt, že Moskva vlastně potírá kurupci. Putin se snaží, jak na něm požadovaly západní vlády, povzbudit hospodářský růst prosazováním práva a pořádku v Rusku.
Bývalý americký velvyslanec v Rusku Robert Strauss 15. června oznámil, že osm šéfů společností z Americko-ruské obchodní rady odloží své setkání s Putinem, původně sjednané na 20.-21. června v Moskvě. Rada, jejímž je Strauss spoluzakladatelem, je lobistickou organizací zastupující na dvě stovky velkých amerických firem s velkými investičními zájmy v Rusku.
Tisková zpráva Rady tvrdí, že "závažné politické a právní otázky, vyvolané uvězněním Vladimíra Gusinského" vedly Strausse k rozhodnutí - ke kterému došlo až po konzultaci s vysokými americkými činiteli - odložit cestu.
Příslušník moskevské zámožné a vlivné třídy politicky aktivních byznysmenů Gusinskij byl zatčen 13. června a po několika dnech obviněn za zpronevěru deseti milionů dolarů (USD) ze státních prostředků. Ruské zákony umožňují policii zadržovat podezřelé až deset dnů, než vznese obvinění. Gusinskij byl propuštěn po třech dnech, uprostřed přívalu jak domácích, tak světových protestů proti tomu, že on - vlastník jediné (na státu) nezávislé televizní stanice v zemi - byl uvězněn za to, že vysílal pořady s politickým obsahem. Obvinění ze zpronevěry nebylo po neúspěšném odvolací řízení 19. června staženo, Gusinskij musel slíbit, že neopustí Moskvu.
Gusinského veřejná prohlášení o jeho nevině a pronásledování zaplnila domácí, poté i zahraniční media - a nakonec i západní vládní kuloáry. Když byl Gusinskij zatčen, on sám a další s ním spjatí podnikatelé spustili mohutnou kampaň, obviňující Putina, že je odkázán na taktiku sovětských dob - potlačovat svobodná media a nedbat na demokratické normy. Je však málo pádných důkazů pro jejich tvrzení, že jde o hrubé pošlapání medií. Přesto jejich tvrzení byla ve světě vyslyšena a západní media omílala jejich story pobouřenému americkému a evropskému posluchačstvu.
Západní zpravodajství vidí příčiny Gusinského uvěznění v kritičnosti jeho stanice vůči Kremlu a jeho postupu v Čečně, jakož i v politické satiře, vysílané v nejsledovanějším čase - nyní je to pořad Kukly (Loutky). Celý mediální průmysl je vzhůru nohama kvůli ruské tiskové svobodě. Židovské organizace brojí proti antisemitismu; Gusinskij je moskevský židovský pohlavár. Dvaapadesát členů amerického Kongresu vyzvalo presidenta Clintona, aby zakročil, žádal o propuštění Gusinského a omluvu za jeho zatčení. A teď - americké investice, ruská nejcennější vymoženost, se odvracejí.
Je ironií, že Putin je nyní mezinárodně kárán za to, že dělá přesně to, co je třeba, aby v Rusku vytvořil pro investice bezpečné prostředí. Životně důležitou součástí ruského plánu na ozdravení ekonomiky je odstranění korupčních podnikatelů, kteří rozkrádají celá odvětví národního hospodářství, která vynášejí zisk, a kteří používají svůj politický vliv, aby hájili své vlastní výsostné zájmy.
Putin to nemůže dělat šetrně. Všimněte si, že nijak nezmírnil svůj zákrok, ale rovnou Gusinského obvinil z defraudace státních prostředků. Proto se oligarchové tak náhle stali horlivými obhájci svobody tisku. Další oligarchové jsou na řadě, a nebudou to jen mediální magnáti. Oligarchové využívají demokratické hodnoty jako vějičku, aby upoutali západní pozornost, zatímco chystají vlastní útok na Putinovu správu, což již nyní hrozí.
Nicméně, američtí investoři teď společně s americkou státní správou odsuzují Putina na základě informací, pocházejících přímo od obviněných, jakož i od dalších oligarchů, kteří se oprávněně obávají, že budou těmi příštími na řadě. Připouštíme, že Putin nemusí být vyznavačem pořadu Kukly, ale jeho prvotním cílem je odstranit onu moc, která oligarchům umožňuje drancovat a manipulovat stát. Pokud Putin bude dál odplevelovat nejvyšší místa Ruska od korupce, potud proti němu bude značná opozice. A právě teď Washington riskuje, že se přidá k tlupě těch, kdož nahlížejí na Putina jako na bývalého důstojníka KGB, snažícího se zatlačit Rusko nazpět do sovětské ulity. Pokud v tom bude americké ministerstvo zahraničí pokračovat, nakonec bude obhajovat právě ty zloděje, o jejichž odstranění Putina žádal, jen proto, že uvěřilo oligarchům, když začali - všem známým pokřikem: VLK ! - dělat planý poplach.