Kostlivec ve skříni: Debata ČSSD - ODS na Primě o IPB
Tento komentář Tomáše Peciny bohužel včera vyšel z technických důvodů zpřeházeně. Zveřejňujeme proto znovu.
Ilustrací teze o společném kostlivci ve skříni byla nedělní Partie na Primě na téma IPB. Ani Jan Mládek (ČSSD), ani Vlastimil Tlustý (ODS) nedostali "politický mandát" říkat pravdu, a tak se mluvilo (mlžilo) spíš v tajuplných náznacích.
Skutečnost v případu IPB, jak se obávám, je úplně jiná a prostší: díky nepovedené privatizaci banky a neúčinné kontrole ze strany ČNB vznikla kolem této banky finanční skupina, propojující moc ekonomickou, mediální a politickou, tedy struktura podobná systému tzv. oligarchů v Rusku.
Tato skupina, sdružená kolem bývalého náměstka generálního ředitele IPB Libora Procházky, prvního
českého "oligarchy" v pravém slova smyslu, se poslední dobou, když se ukázalo, že sociálně-demokratická vláda obecně a ministr Mertlík zvlášť nemají pro tuto mocenskou konkurenci pochopení, pokusila od mateřské banky finančně a majetkově oddělit, a to se jí přes razanci zákroku v IPB do značné míry podařilo. Zemanovy bonmoty o "sani", jíž se podařilo useknout hlavy, jsou v tomto smyslu velkým eufemismem.
Důsledky současného stavu, zaviněného z velké části i korupcí a neschopnosti státní správy, budou bezesporu určující i pro další politický vývoj. Tím, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dovolila u TV Prima zcela a u TV Nova zčásti anonymizovat skutečné vlastníky stanice, se finanční skupina kolem Procházky (která je předpokládaným vlastníkem obou komerčních stanic a nad níž teď stát ztratil efektivní kontrolu) stala rovnoprávným hráčem v české politice, a nebude-li vláda ochotná k dalším razantním krokům, zejména k rychlému odnětí licence TV Nova a nucenému zprůhlednění majetkových vztahů v Primě (na což by ovšem, vzhledem ke způsobu rozhodování Rady, potřebovala součinnost dalších politických stran), budou vítěze příštích parlamentních voleb určovat s největší pravděpodobností právě Libor Procházka a jeho lidé; je nasnadě, co to bude znamenat např. pro české šance vstoupit do Evropské unie.
Na otázku, co dostane daňový poplatník za desítky až stovky miliard na sanaci IPB, by Jan Mládek musel odpovědět: o něco transparentnější majetkové poměry v bankovním sektoru a o trochu méně příležitosti ke korupci. Je to, bohužel, znepokojivě málo muziky za znepokojivě mnoho peněz, zejména s ohledem na malý úspěch nuceného správce při zajišťování aktiv banky, a i to je důvod, proč oba řečníci v Partii dali přednost debatě o zcela zástupných tématech.