Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Jak Británie a USA kontrolují světovou elektronickou poštu
Je pro vás přijatelné, aby pošta nejprve poslala vaši korespondenci rozvědce ke kontrole, než vám ji doručí? Pravděpodobně nikoliv. V případě pošty byla dosud respektována všeobecně zásada listovního tajemství. Jenže s příchodem elektronické komunikace je tato zásada nyní silně v ohrožení. Britská organizace ZDNET soustředila na této stránce soubor velmi závažných informací (v angličtině) o systému Echelon, který globálně kontroluje elektronický provoz, včetně internetu, prostřednictvím komunikačních satelitů. Systém Echelon provozují americká National Security Agency a britské ústředí pro vládní komunikace (GCHQ) (rozsáhlá monitorovací služba, včetně rozhlasového a televizního vysílání z většiny zemí světa). Některé texty z této stránky postupně přeložíme.
Co je nového v České republice
Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá, že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se přímo podílel na správním řízení v rámci udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra Železného), je v Britských listech na tomto místě.
Okresní soud v Náchodě odsoudil učitelku a jejího partnera, že šířili drogy. Dvaačtyřicetiletou učitelku Jarmilu Vocáskovou odsoudil soud ke dvěma rokům vězení s tříletým podmíněným odkladem a jejího šestačtyřicetiletého druha Petra Bricha na 2,5 roku nepodmíněně do věznice s ostrahou. Soud je uznal vinnými, že od loňského srpna do letošního února distribuovali ve více než 130 případech takzvaná psaníčka drogy pervitin, a to i osobám mladším 18 let. - Jsou to velmi mírné rozsudky.
Poslanec a někdejší ministr bez portfeje Jaroslav Bašta (ČSSD) obdržel ruský souhlas, aby se stal velvyslancem České republiky v Moskvě.
Jeho jmenování mohlo zkomplikovat to, že čelí podezření, že jako člen vlády zneužíval pravomoci v souvislosti se získáváním informací o privatizaci některých podniků. Poslanci však dnes odmítli zbavit Baštu imunity a tudíž již nebude moci být nikdy v této kauze stíhán.
Křeslo šéfa moskevského zastupitelského úřadu je od února prázdné poté, co jej po roztržce s ministerstvem zahraničí opustil Luboš Dobrovský.
Vláda schválila návrh Strategie regionálního rozvoje České republiky.
Návrh regionálního rozvoje počítá do roku 2010 s třemi hlavními rozvojovými aktivitami jak pro rozvoj regionální tak pro vývoj celé ČR. Jde o zapojení ČR do evropských struktur, obnovení a stabilizace krajského zřízení a o řešení stále rostoucích rozdílů mezi regiony. Z těchto cílů vyplývá šest problémových okruhů: národohospodářská hlediska a vnější vztahy, ekonomický potenciál, lidské zdroje, technická vybavenost a obsluha území, životní prostředí a cestovní ruch.
O Janu Vávrovi. Poznamenává Tomáš Pecina: Nedá mi, abych ke včerejšímu tiskovému prohlášení PR agentury ČNTS-CME nepřipojil uštěpačnou poznámku: Je běžnou a na celém světě prováděnou praxí, že tisková prohlášení vkládají do úst představitelům klientské firmy výroky, které tito ve skutečnosti nikdy nevysovili. Je však důležité nepodceňovat přitom inteligenci čtenářů: všichni, kdo Jana Vávru znají, potvrdí, že ředitel ČNTS nikdy v životě nesestavil tak složitě strukturovanou a zároveň logickou větu, jakou mu Donath-Burston-Marsteller připisují; něco takového je u něj absolutně ultra vires. Celé tiskové prohlášení proto působí silným kouzlem nechtěného.
Na obranu Jana Vávry. Začátkem devadesátých let jsem při svých pobytech v Praze chvíli víceméně sedával u téhož psacího stolu jako Jan Vávra v pražské redakci Svobodné Evropy. Vávra tam po určitou dobu psával komentáře. Vím, že Tomáš Pecina zakládá své hodnocení na tom, jak zná Jana Vávru ze Sedmičky televize Nova, ale vzhledem k tomu, že býval autorem komentářů, řekl bych, že složitější větu umí napsat. JČ
Člověk v tísni. Proč je humanitární nadace spojována s novinářstvím, které má být nestranné a objektivní? Poznamenává Juliana: Divala jsem se na strankach CT na nadaci Clovek v tisni. Posledni (a jediny) audit je tam z roku 1998. Kdyz jsem si precetla stanovy, tak bych tam penize neposlala. Je v nich sice pomoc potrebnym, ale i podpora mladych novinaru (novinare bych nechtela podporovat ani nahodou). A kolik slo presne na co, tam neni uvedeno. Myslim, ze je to dost divny propletenec - tim, jak sponsoruji i vyrobu filmu i humanitarni pomoc. Kdyz jsem v dobe kosovskeho konfliktu cetla inzeraty nadaci, byla mi sympatictejsi ADRA, protoze mi jeji propagace pripadala decentnejsi nez propagace Cloveka v tisni.
Úřad vlády mlčí; to, že existuje jakýsi zákon o přístupu k informacím je mu jedno? V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl vedoucí Úřadu vlády, ministr Karel Březina Britským listům vysvětlit, z jakých důvodů byl osvobozen od povinné vojenské služby, když podle oficiálního životopisu sportuje. Tiskový mluvčí Úřadu vlády Libor Rouček je Britským listům - také podle zákona o přístupu k informacím - dlužen odpověď na otázku, jaký má plat zaměstnanec Úřadu vlády Jindřich Marek.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný.)
Proč píší Jaromír Štětina a Petra Procházková takto zaujaté články ve prospěch Grigorije Javlinského? Je k dispozici finanční audit "agentury Epicentrum" Jaromíra Štětiny a Petry Procházkové, aby bylo zjevné, jak je financována? Britské listy požádaly Jaromíra Štětinu o rozhovor, aby tyto skutečnosti objasnil. Jaromír Štětina rozhovor odmítl, protože jsou Britské listy "neseriozní", a namísto toho hodlá Jana Čulíka žalovat. Ochota podrobit se nezávislému kritickému zkoumání Britských listů v rozhovoru s nimi však autoritu interviewované osoby posiluje, neochota ji naopak oslabuje.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|