Další překvapení z Kavčích hor: kolik takových ještě bude?
Rada České televize zasedá neveřejně, ale k dispozici jsou zápisy z jejích zasedání, které jsou nejpozději následujícího dne vystaveny na Internetu. Také jste si mysleli, že je to tak? Omyl, přátelé, nechali jste se napálit!
Skutečnost je zcela jiná: texty vystavené na Internetu se nazývají nikoli "zápis", ale "zpráva z jednání", a oproti skutečnému zápisu jsou z nich odstraněny některé body jednání a jejich části. Jedná se vlastně o šidítko na novináře, aby měli pocit, že jednání Rady ČT jsou aspoň tímto způsobem pod veřejnou kontrolou. Ve skutečnosti Rada utajuje nejen to, jak se usnesla, ale dokonce i o čem jednala.
Vypravil jsem se včera do sídla Rady, abych zjistil, jak velký je rozsah této manipulace, a požádal o nahlédnutí do originálních zápisů. Byl jsem striktně odmítnut: zápisy z jednání jsou tajné - pardon: neveřejné, k dispozici jsou jen okleštěné "zprávy z jednání".
Předseda Rady Miroslav Mareš mi pak telefonicky vysvětlil, že Rada považuje zápisy za interní materiál a vždy individuálně rozhoduje, co z nich zařadí do zprávy z jednání. Této cenzuře ale padne za oběť "pouze" přibližně 5 % obsahu, ostatní části zprávy prý odpovídají skutečnosti.
Kterých pěti procent se to týká, se může veřejnost pouze dohadovat. M. Mareš uvedl jako příklad body, jejichž zveřejněním by došlo k porušení obchodního tajemství. Protože informace z důvěrných zdrojů Britských listů o tom, co a proč se v zápisech cenzuruje, jsou poněkud jiné, obrátil jsem se následujícími dotazy na členku Rady ČT Janu Dědečkovou (která nám zcela nedávno osvětlila rozdíl mezi starou a novou Radou tak, že tato je prý vstřícnější k veřejnosti).
Otázky Britských listů:
1. Jakou povahu mají části jednání, které jsou před veřejností utajeny?
2. Zakládá se na pravdě informace z našich zdrojů, že byla tato praxe nejméně v jednom případě použita k utajení formulace kritické k řediteli ČT panu Chmelíčkovi?
3. Jaká opatření budete prosazovat pro to, aby stávající praxe byla uvedena do souladu s postavením Rady jako dozorčího orgánu média veřejné služby, jehož provoz je z převážné části hrazen z veřejných prostředků? Konkrétně, jste ochotna, aby se předešlo dalším spekulacím, dát veřejnosti k dispozici plné texty zápisů?
Jakmile její odpovědi obdržíme, samozřejmě je ihned zveřejníme - anebo by bylo stylovější, podle zásady o volání do lesa, zveřejnit pouze část odpovědí, a zbytek utajit pro interní potřebu?