(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Britské listy žalují vysílací radu. Jak jseme se dozvěděli od dr. Heleny Havlíkové, Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání projednala odvolání Britských listů z 25. října už minulé úterý, ale jaksi nám pozapomněla své rozhodnutí poslat. To je ale málo důležité: rozhodnutí je prý stejně zamítavé a proto se nyní obrátíme formou správní žaloby na soud. Arogance radních, kteří se rozhodli před veřejností utajit vlastníky komerčních televizí, je ovšem neuvěřitelná. Tajení vlastníků státem regulovaných subjektů je možná normální praxí v Rusku nebo na Ukrajině, ale v českém kontextu jde o nebezpečný precedens: příště mohou být tajní třeba vlastníci bank nebo se bude privatizovat do rukou anonymního strategického partnera. Je trapné, že Rada RTV ani po téměř deseti letech svého fungování nechápe tyto elementární věci! --- Chcete-li radním napsat svůj názor, elektronická adresa Rady je info@rrtv.cz. (TP)
Ilegální zásahová jednotka pražské Městské policie v akci
(Ukazuje se, že je velmi důležité, aby byly tyto fotografie k dispozici na titulní stárnce BL delší dobu.) Další pozoruhodné materiály k případu Ladronka přinášíme v dnešním vydání Britských listů.
Zveřejňujeme několik
fotografií ze čtvrteční likvidace squatu Ladronka. Ve čtvrtek 9. listopadu vyklidila zvláštní jednotka pražské Městské policie squat na statku Ladronka. Akce byla z právního hlediska velmi sporná a Městská policie se při ní dopustila celé řady nezákonností. Přinášíme exkluzivní záběry policie v akci, viz posledních pět níže uvedených fotografií. Autor snímků Tomáš Pecina se omlouvá za nižší technickou kvalitu nočních záběrů.
- Ještě jeden záběr na výstavu zabavených předmětů
- Reportér TV Nova Jan Tuna natáčí rozhovor s radním Blažkem
- Strážník "zneškodňuje" demonstrantku, která se pokoušela blokovat odjezd stěhovacího vozu
- Stejná situace o něco později
- A z druhé strany
- Trest za rozdělání ohně: strážníci táhnou náhodně vybranou demonstrantku za kordon
- Takto skončila druhá oběť Vysvětlení, proč byl zásah Městské policie protizákonný, je v tomto článku. Další důležité materiály k tomuto tématu jsou v úvodu dnešních Britských listů.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost včera v 19.30 hodin vydal elektrárenské společnosti ČEZ souhlas k přechodu jaderné elektrárny Temelín do další etapy spouštění. Mluvčí úřadu Pavel Pittermann uvedl, že nyní bude moci elektrárna zvýšit výkon reaktoru na 12 procent jeho nominálních parametrů.
Nezralý politik do čela ČSSD? Místopředseda ČSSD Stanislav Gross, který je spolu s místopředsedou Vladimírem Špidlou považován za potencionálního nástupce Miloše Zemana v čele strany, hovoří v souvislosti s prohranými volbami o novém politickém stylu a způsobu prezentace sociálnědemokratické politiky. Přestože tato Grossova vyjádření připomínají volební kampaň, odmítl i dnes jako předčasný dotaz novinářů, zda se bude ucházet o místo šéfa ČSSD na jarním sjezdu.
Přepracovanou novelu trestního řádu, která má urychlit řízení v trestních záležitostech, budou ve středu projednávat ministři na jednání vlády. Vláda se bude zabývat i novelou zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Ilegálními údernými policejními jednotkami k demokracii. O tom, jak pražští radní vyklidili břevnovský squat Ladronka za pomoci ilegální úderné jednotky pražské Městské policie (s fotografiemi policejní brutality) a o tom, jak se Václav Havel nyní trochu kroutí před množstvím svědectví o brutalitě Policie ČR píše anglicky Jan Čulík v aktuálním čísle týdeníku Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
Drastické svědectví o šestitýdenním věznění osmnáctiletého Dána v Lidových novinách vyšlo v pátek na tomto místě, včera v ČTK zde. Osmnáctiletému dánskému studentovi hrozí až desetileté vězení za to, že údajně napadl a zranil policisty - prokurátorka však nedokázala Lidovým novinám vysvělit, na základě jakých důkazů je obviněn. Podle zprávy Lidových novin je prý důvodem jeho obviňování a zadržování pouze svědectví policistů, naproti tomu svědectví spoludemonstrantů a lékařské vysvědčení dánského mladíka dokazují, že ho brutálně zmlátila při arbitrárním zatčení na pražských ulcích policie. Zlomení rodiče dánského studenta přijeli do Prahy, tam se s nimi však české úřady nebaví. Chtěli by ze "středověkých" českých věznic alespoň svého syna nechat převézt to Dánska - v ČR se vězněný dánský student smí mýt jen jednou týdně, na balíček má nárok jednou za měsíc. - Obávám se, že žádost o milost, o níž se zminuje zpráva ČTK pro tohoto Dána i pro nedávno na rok odsouzeného Poláka není žádným řešení, ale je vyhnutím skutečnému problému. Václav Havel by v těchto případech neměl udělovat milosti, ale měl by se stát katalyzátorem skutečně nezávislého vyšetření těchto případů. Bohužel, stal se zřejmě natolik příslušníkem establishmentu, že už není schopen vnímat realitu. (JČ)
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)
Recenze nové knihy Městopis od Michaely Černé (padesát autorů, povídek a měst) je na tomto místě.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|