Jak Petra Buzková ze slušnosti pomáhá při práci redaktorům České televize (a vůbec nic za to nechce)
Michaela Rulíšková: Volební výsledky ukázaly, že roste význam mediálních kampaní a - navzdory [tomu,] co prohlašuje váš stranický šéf - médií [v] politice obecně. Tomáš Pecina z Britských listů se ptá: Vy jste známa tím, že máte s novináři velmi dobré vztahy. Říká se například, že jste v létě s Milanem Šímou natočila pilotní díl připravovaného pořadu Naostro. Je pravda, a pokud ano, jak je možné, že mezi politikem a novinářem existuje takový systém služeb a protislužeb? Co konkrétně jste jako protislužbu očekávala a nebo dostala od [M.] Šímy vy?
Petra Buzková: Ano, je pravda, že mě v létě pan redaktor Šíma požádal, abych s ním natočila nově vznikající pořad "Naostro". Natočili jsme jej, stejně tak jako například pan Miroslav Macek tento pilot natočil s dalším uchazečem o moderování nově vzniklého pořadu panem Zelenkou. Možná vás překvapí, že jedním z důvodů, proč jsem věnovala hodinu svého času České televizi a redaktoru Šímovi bylo i to, že jsem prostě byla velmi zvědavá, jaká bude podoba nového pořadu. Nevím, zda jste ve své praxi zvyklý na to, že za každou službu musí následovat protislužba. Já jsem žádnou protislužbu od pana Šímy nedostala a ani jsem ji neočekávala. Věřím prostě tomu, že lidé, kteří se ať již chtějí nebo nechtějí ve své práci musejí setkávat, se k sobě mají chovat slušně.
Poznámka JČ: Mezi politiky a novináři musí existovat to, čemu Britové říkají "clear blue water" - jasně ohraničený prostor, aby bylo zjevné že spolu tajně nespolupracují - jinak jsou obě strany lehce obvinitelné z korupce a zájmového srozumění. Je dost nemyslitelné, aby politikové "vycházeli vstříc" novinářům a mimo zraky veřejnosti si v televizi zkoušeli vystupování v připravovaných, na zkoušku natáčených, ale nevysílaných pořadech.