Jak to, že poslanec Pilip převážel na Kubu peníze v době, kdy měl hlasovat v pražském parlamentu
Občané Pilip a Bubeník si z nějakého důvodu udělali živnost (krom svých občanských povolání) z kurýrní služby USA - Kuba a zpět. OK, chápu, chopili se "příležitosti" a jeli, resp. letěli. Pokud jim to vcelku hladce procházelo, v Česku nikdo o ničem nevěděl a mediální kolotoč se točil kolem úplně jiných témat.
Jednoho dne však kubánské policii evidentně došla trpělivost. Nikdy jsem nevěřil teorii, že tamní úřady celou záležitost konspirativně připravily, viz. (po)dotek v Reflexu 5/01, o natáčení kubánských disidentů a netečnosti kubánské tajné policie (ne ani tak netečnosti, jako spíše pozorování, sledování, ale NIKOLIV zasahování natož věznění?), ale bylo víceméně jasné, že celý běh událostí má podstatu jinde, než česká média byla ochotna přiznat.
Po celou dobu jsem neslyšel názor, který by si nepřál, aby se naši spoluobčané nevrátili zpět do republiky. Ale rozhodně jsem nečekal, že po návratu se z nich stanou národní hrdinové, mezinárodní bojovníci za svobodu a vývozci demokracie.
Této nálepce nejenže odmítám věřit, ale naprosto s ní nesouhlasím. Fakt, že Kubu v loňském roce za tímto účelem navštívili sedmkrát z nich nedělá nic jiného než specifické žoldáky (třebas i ve jménu dobré věci), ale pořád žoldáky. Zarážející je i další skutečnost, a to že pan poslanec Pilip na jede na tuto cestu v době, kdy je v parlamentu vyhlášena legislativní nouze a je urgentně projednáván zákon o České televizi.
Čili ptám se: Bylo někde řečeno nahlas, že se toto dělo v jeho pracovní době? Je pro Ivan Pilipa důležitější placené převoznictví peněz, než práce poslance placeného z peněz daňových poplatníků? Uvědomuje si, že přestože vycestoval na civilní, čili NE diplomatický pas, tak byl vnímán jako poslanec Parlamentu České republiky?
Zatím jsem neslyšel ani náznak odpovědi na některou z těchto otázek. Při rozhovorech s přáteli jsem mnohokrát slyšel podobné argumenty a v podstatě názory, které vcelku přesně vyjádřil poslanec Zahradil. Pánové Pilip a Bubeník jsou ponejvíce vnímání jako absentéři, kteří si mohou dovolit v pracovní době jezdit na placené výlety, jako lidi, kteří (nechci jim šahat do svědomí) by vozili vlněné ponožky do Pákistánu, pokud by z toho ?koukali? americké dolary a hlavně jako prominenti, kvůli nimž by byla vypravena bůhví jak velká parlamentní delegace.
Na závěr si dovolím ještě jednu kacířskou otázku: Byla by stejná reakce a děli by se stejné věci, pokud by se nejednalo o poslance Unie svobody a "hradního kamaráda"? Nevím, jestli chci znát odpověď.