Policie bude moci v boji proti extremistům používat agenty a operativní techniku. Využití odposlechu a jiných prostředků, které dosud mohly být nasazovány pouze při potírání nejzávažnější trestné činnosti, umožní nový výklad současné legislativy, s nímž dnes souhlasila vláda. Státní orgány také budou moci zabránit zahraničním extremistům ve vstupu do země, řekl ministr vnitra Stanislav Gross. (JČ)
Poznámka TP: Netušil jsem, že úkolem vlády je vykládat legislativu (a poněkud se děsím představy, co si Zemanův tým "nově" vyloží příště).
Celé to působí dojmem dosti trapného, úslužného mediáního gesta, které reaguje na víkendový výpad rabína Sidona proti malé aktivitě, či spíše nečinnosti českého státu ve vztahu k neonacistickým organizacím. Nedá se čekat, že by výsledky měly dlouhodobější charakter, už proto ne, že zásadní překážkou tvrdšího postupu policie proti neonacistům je, že policisté, zejména ti v ulicích, vidí v pravicových radikálech spojence, kteří "vlastně nechtějí nic špatného, jen zákon a pořádek", prosazují fakticky stejné hodnoty, jaké vyznávají sami policisté, a pomáhají jim v boji se zločinem.
To ukazuje na velmi malý úspěch dosavadní reformy represivního aparátu v ČR: demokratická policie musí vycházet ze zcela opačných principů, než které prosazují neonacisté: z rovnosti občanů před zákonem, z respektu k občanským právům všech, včetně národnostních a rasových menšin, a z nestrannosti a nepředpojatosti při výkonu služby. To jsou ovšem (jak měly možnost pocítit např. osoby zadržované v době zasedání MMF/SB) maximy policejní praxi velmi vzdálené - zejména mezi mladými policisty jsou rozšířeny představy a stereotypy, které se od těch neonacistických liší - mírně řečeno - nezřetelně.
Změnu k lepšímu nelze čekat v perspektivě měsíců a patrně ani ne jediného volebního období. Troufám si odhadovat, že dokud budou mít neonacisté spojence mezi řadovými policisty, "ideová diverze" BISky bude pro ně nejvýš osvěžením a zpestřením jejich "klubového života".
Do on-line rozhovoru s ministrem Karlem Březinou na Interview 21 jsme poslali následující dotaz:
Pane ministře, v souvislosti s kontroverzí kolem sčítání lidu vyšlo najevo, že jedním z poradců, kteří pro Vás pracují, je pan Jindřich Kodl, bývalý vysoký důstojník StB. Kolik dalších osob s pozitivním lustračním osvědčením pracuje ve Vašem týmu? Můžete odhadnout, jakou percentuální část Vašich "odborných poradců" tyto osoby představují?
Tomáš Pecina, Britské listy
Redaktor bohužel náš dotaz do pozitivně laděné konverzace s Březinou nezařadil. Nevadí - necháme ho vystaven zde a snad nám pan ministr odpoví přímo. --- Že si K. Březina neumí svou práci bez estebáků představit, berme jako fakt - de gustibus non est disputandum; když už si je ale jednou platíme z daní, máme právo vědět, kolik jich na Úřadu vlády působí. (TP)
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), Expandia Banka, a. s. (změna jména na eBanka dosud není oficiálně v platnosti)
Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)