V Anglii se prodávalo zadání pro maturitní zkoušky
Policie vyšetřuje případ, kdy se v minulých dnech údajně prodávalo zadání středoškolské maturitní zkoušky z matematiky. Som Gill, soukromý učitel z londýnské čtvrti Ruislipu, konstatoval, že byl šokován, že mu předal výtisk zadání písemné zkoušky jeden znepokojený student a uvedl, že se prý tato zadání prodávají za 400 liber za kus. Zkoušková rada konstatovala, že se budou zkoušky konat beze změny.
Výše uvedený student sdělil kolegovi Soma Gilla, dr. Jonathanu Ramsaymu, že jiný žák, který si zkouškové zadání koupil za 400 liber, ho rozšířil mezi téměř 100 žáků. Jde o celostátní specializovanou zkoušku, kterou týž den dělalo po celé Británii mnoho tisíc studentů. Dr. Ramsay uvedl: "Nemohu uvěřit, že zkoušku nezrušili. Šokuje mě to."
Mluvčí zkouškové rady Edexcel konstatovala, že se prozrazené zkouškové zadání nemohlo dostat do rukou více než 100 studentům. O věci byla informována policie a začala už provádět výslechy mezi zaměstnanci zkouškové rady.
"Jsme si jisti, že zjistíme, kdo to prozradil," konstatovala mluvčí. Jsme přesvědčeni, že šlo jen o výskyt v malé části západního Londýna, tak by bylo nespravedlivé znevýhodnit studenty po celé zemi, dodala. Uvedla také, že písemné zkoušky budou "zkontrolovány a u studentů, u nichž bude zjevné, že podváděli, budou jejich výsledky zrušeny".
Když se dostaly informace o tomto podvodu včera do hlavních rozhlasových zpráv, bylo při tom také interviewováno několik studentů, zda by byli ochotni podvádět. Zaujaly mě reakce: "Ne, to bych nedělal, protože by to bylo neférové vůči ostatním studentům."
Deník Guardian k té věci včera promptně otiskl historii podvádění u zkoušek:
Stále novější triky
Jde o nejnovější incident v nekončícím boji mezi zkoušejícími a jejich obětmi, v němž studenti mnohdy projevují šikovnosti a vynalézavosti, jako kdyby se legitimním způsobem připravili na zkoušky. S novou technologií vznikají nové podvody. Loni objevili učitelé v jedné škole v Glasgowě, že si žáci posílají odpovědi během zkoušky prostředníctvím esemesek.
Prodávání zadání zkoušek předem je tradiční metodou podvádění. Jinou je záměna studentů. Tak na univerzitě v Melbourne šel během zkoušky jeden student na záchod a z jiné kabinky se do učebny, kde se zkouška psala, vrátil jiný student. Totéž se stalo na univerzitě v Sydney, kde student za to zaplatil podvodníkovi 500 austraských dolarů.
V Londýně si jeden student v obchodě s odposlouchávacím zařízením koupil vysílačku, umístěnou v propisovačce. Většinu zkoušky strávil šeptáním do propisovačky a poslechem odpovědí přijímaných sluchátkem.
Studentka medicíny na univerzitě v Tuebingen v Německu si schovala vysílačku do plyšového medvěda pro štěstí, kterého si s sebou vzala na zkoušku. U kolegů studentů vyvolalo podezření, jak často během zkoušky medvídkovi šeptala.
Více než 50 000 britských studentů, jsou to většinou děti vojáků a diplomatů, dělá maturitní zkoušky v zahraničí. V důsledku existence internetu je nyní možno využít časového rozdílu a zveřejnit na diskusních fórech zadání zkoušek, které studenti v Hongkongu dělali o několik hodin dříve než k nim přikročí studenti v Británii.
Podle odborníků na podvádění při zkouškách se však daleko víc podvádí v rozvojových zemích Asie a Afriky.
V některých zemích si tam rodiče najímají univerzitní učitele, kteří jezdí před školou sem a tam v otevřeném automobilu a vykřikují správné odpovědi a rovnice do megafonu. Jinde se stalo, že učitelé, kteří mají při zkouškách hlídat, byli předem uneseni a přesvědčováni, aby ignorovali opisování.