Podle ministra Karla Březiny je zcela v pořádku, že o výběru dodavatele mnohamiliardové zakázky týkající se internetu pro školství rozhoduje pozitivně lustrovaný úředník, bývalý důstojník StB a dnešní Březinův poradce Jindřich Kodl. Napsala nám mluvčí ministra bez portfeje Vlaďka Dufková:
Vážený pane Pecino,
pan Kodl pracuje jako externí poradce pro oblast informatiky, tedy mu problematika internetu a informačních technologií profesně přísluší. Pan ministr hodlá pana Kodla zaměstnávat jako externího poradce i nadále a nevidí důvod proč by na tom měl něco měnit. Stejného názoru je pan ministr
v případě jeho zařazení do komise.
Děkujeme za jasnou a rychlou odpověď, ale na rozdíl od pana ministra v Kodlově zařazení do výběrové komise problém vidíme. Jaksi jsme si totiž nepovšimli, že by v roce 1998 byl jedním z předvolebních slibů ČSSD návrat státní moci do rukou exponentů bývalého režimu (a účast v tendrové komisi moc - a velkou - představuje). Nikdo nesmí J. Kodlovi upírat možnost uplatnit svůj talent v soukromém sektoru, ale dokud bude platit lustrační zákon, nemá bývalý důstojník StB ve výběrové komisi rozhodující o alokaci miliardových prostředků ze státního rozpočtu co pohledávat. (TP)
Pořádkovou pokutu 10 000 korun uložila policie reportérovi BL Tomáši Pecinovi za to, že neusposlechl výzvy a nedostavil se na policii, aby vysvětlil své kritické články v Britských listech. Publikovali jsme působivý dokument, jímž to policie zdůvodňuje. (TP) - V reakci na tento dokument poslal Tomáš Pecina policii tuto Stížnost, v níž mimo jiné praví: (JČ) Je neslučitelné s ústavním pořádkem zaručenou svobodou projevu, aby Policie ČR požadovala od novinářů vysvětlení jejich článků. Ústavní princip svobody projevu je intrinsicky nadřazen dílčím ustanovením zákona o Policii ČR (č. 283/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů) i trestního řádu a policejní orgány si nikdy nesmějí počínat tak, aby tím omezovaly individuální ústavně zaručené svobody občanů. Nejsem ochoten poskytnout policii k textu svých článků v případu Ladronka žádné vysvětlení a to, že jsem se nedostavil na výzvu, je pouze procesním vyjádřením mé vůle využít základních občanských práv, nikoli deliktním jednáním, jež by opravňovalo policejní orgán k uložení pořádkové pokuty.
Shrnutí případu pro časopis Central Europe Review a pro mezinárodní organizace zabývající se obranou lidských práv, je zde, v angličtině zde.
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s.
Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)