Austrálie ignoruje duch námořního zákona
Tento článek vyšel v deníku Sydney Morning Herald.
Zdá se, že afghánští uprchlíci na palubě norské nákladní lodi Tampa budou muset jet do Norska, pokud je Indonézie nepřijme, konstatoval včera právní odborník.
Ale Tampa je možná bude moci vyložit na Vánočním ostrově, pokud by se sama dostala do potíží.
"Je to precedenční případ," konstatoval dr. Ivan Shearer, profesor mezinárodního práva na University of Sydney.
"Kapitán vyjádřil obavu ohledně bezpečnosti lodi i své posádky. Mohlo by vzniknout nebezpečí pro celou loď. Je to bezprecedentní situace."
Kdyby kapitál Arne Rinnan vyhlásil, že se jeho nákladní loď Tampa dostala do stavu nouze, Austrálie by ji musela přijmout, konstatoval právní odborník.
Poukázal na to, že Námořní konvence z roku 1982 zavazuje signatářské státy jako Austrálie a Indonézie provozovat záchranná a koordinační námořní střediska, ale neuvaluje na signatářské státy žádnou povinnost, co učinit s lidmi, kteří byli zachráněni. (Podobně je to s Ženevskou konvencí o uprchlících z roku 1951.)
V minulosti se mohli záchranáři spoléhat na zavedený zvyk, nebo na duch zákona, podle něhož zachráněna loď přistála v nejbližším přístavu, ale australská vláda toto tentokrát odmítla.
"Jestliže zaujme Indonézie taky takový postoj, ti uprchlíci budou muset jít do Norska," konstatoval právník.
"Opravdu jsem přesvědčen, že situace, v níž se nachází norská loď, by měla být považována za nouzovou situaci a mělo by jí být dovoleno, aby přistála na Vánočním ostrově a vyložila uprchlíky."