Loď se stovkami vyčerpaných uprchlíků, směřující do Austrálie
Voliči si nestěžují, ale co takhle etika
Australská vláda se rozhodla jednat tvrdě a neporušuje zákon, ale co spravedlnost, ptal se včera australský deník Sydney Morning Herald.
Arne Rinnan, kapitán nákladní lodi Tampa v nesnázích s více než 400 uprchlíky na palubě se spojil poprvé s australskými úřady, když je požádal o pomoc. Při druhém kontaktu s nimi se jich dotazoval, kam má odvézt svůj náklad zoufalých lidí.
Včerejší kontakt ze strany australských úřadů byl daleko víc nepřátelský než předtím. Po zásahu ministerského předsedy a ministra pro přistěhovalectví odmítla Austrálie vpustit loď do svých vod.
Kapitánova loď se stala obětí námořní diplomacie a domácí australské politiky.
Australská vláda včera tvrdila, že prý jedná Austrálie v souladu s mezinárodním právem, pokud lodi odmítla přístup do svých vod. Ale vznikají otázky, zda jedná Austrálie správně z etického hlediska.
Konec konců, bylo to letadlo australské vlády, které si poprvé povšimlo dřevěné lodi v nesnázích. Australské záchranné úřady sdělily kapitánu Rinnanovi, že je to jeho rozhodnutí, kam se vydá, poté, co několik žadatelů o azyl pohrozilo, že skočí přes palubu, jestli popluje do Indonézie a že Vánoční ostrov je daleko blíž než přístav v Indonézii.
Formální detail, že byla loď poprvé spatřena v indonéské záchranné zóně umožnil premiéru Johnu Howardovi říci to, co často slýcháme v rozhlase: Jen je pošlete zpět.
Ilegální přistěhovalectví je možná velmi ostrým předvolebním tématem, protože se dá očekávat mnoho dalších lodí v nadcházejících měsících, jak se počasí začne zlepšovat.
Nedávno šířila Koalice v nerozhodných volebních okrscích letáky s tvrzení, že je Labouristická strana příliš mírná na ilegální přistěhovalce.
Labouristé raději mlčí, anebo jejich mluvčí Con Sciacca prohlašuje, že jsou "stejně tak tvrdí jako Koalice".