Upozornění: k předchozím číslům BL se dostanete, když kliknete v záhlaví na ikonu Archív. Celé BL se vám natáhnou, když kliknete na poslední řádce Obsahu (zde napravo) na Kompletní Britské listy
Jan Kavan v Londýně: tentokrát o české zahraniční politice
Kdy vstoupí ČR do EU?
Byl jste teď ve Velké Británii na výroční konferenci labouristů. Mluvil jste tam s premiérem Tony Blairem, s ministrem vnitra Jackem Strawem a ministrem obrany Georgem Robertsonem. a taky s ministrem zahraničních věcí Robinem Cookem. Ten pojede 27. listopadu do Prahy. Proč?
V rámci jednání s žadatelskými zeměmi Evropské unie. Od ledna 1998 bude Británie zastávat na šest měsíců funkci předsedy Evropské unie, a Robin Cook bude odpovědný za jednání s žadatelskými zeměmi.
Kdy se ČR konečně do Evropské unie dostane?
Takové datum vám nikdo neřekne. Oni mají pravdu, že to nelze odhadnout, protože záleží na tom, jak my budeme plnit příslušná kritéria. Na rozdíl od NATO nejde o politické rozhodnutí, které může převýšit plnění kritérií, což u NATO jde, takže se tam můžeme dostat dávno předtím, než budeme modernizovat armádu, pokud to Západ bude politicky chtít. Kdežto před vstupem do EU musíte splnit přesná technická kritéria, nejenom hospodářská. Když se podíváte na analýzu chyb ČR, na odpovědi na dotazník EU, tak tam je kritika české státní správy, kritika soudnictví, je to i v politických oblastech
Kritika, kterou Evropská unie vůči ČR vznesla, je téměř do puntíku, včetně lustračního zákona a dalších menších podrobností, shodná s tím, co říká sociální demokracie. Jediné, co my jsme nekritizovali, a co kritizuje Evropská unie, je kritika paragrafu o hanobení prezidenta.
Helsinský výbor amerického Kongresu kritizuje nedokonalý český zákon o občanství. To tam v té kritice EU také je?
Zákon o občanství kritizován samozřejmě je, ale o tom dělala sociální demokracie obsáhlé analýzy a kritiky. ČR začne vyjednávat s EU příští rok a je nutné se od začátku dohodnout na mantinelech a zkusit vyjednat takové derogace, takové odklady, jaké si vyjednávali třeba i Švédové a Rakušani. Není žádná žadatelská země, který vstoupila do EU bez vyjednání podmínek. S tím Evropská unie souhlasí. Proto se začne vyjednávat. A vyjednávací proces bude mnohaletý. Když jsem hovořil se svými přáteli, včetně komisařů Evropské unie, tak mi jasně dali najevo, že záleží na tom, jak si ty podmínky vstupu dobře vyjednáme, že bychom byli hloupí, kdybychom rovnou se vším souhlasili a pak náš průmysl nebyl konkurenceschopný a byli bychom zcela převálcováni a nebyli bychom k užitku ani sobě, ani Evropské unii. Derogace neznamenají, že nebudeme plnit podmínky EU, alůe vyjednáme si přechodné období, během něhož nebudou platit všechny podmínky po celé české ekonomice. Potřebujeme čas, aby se na to hospodářství mohlo připravit.
Náš problém je v tom, že jako největší opoziční strana, o níž nelze vyloučit, že by mohla převzít zodopovědnost za vládu v příštích několika málo letech, nebyli jsme pozváni a není žádná indicie, že bychom byli pozváni, se účastnit formulace toho vyjednávacího programu. Nebyli ovšem k tomu pozváni třeba ani velké zájmové skupiny jako odbory nebo Svaz průmyslu. Pokud vím, je doporučení, aby v nyní vytvářeném vyjednávacím týmu nebyl dokonce ani nikdo z parlamentu.