Americký Helsinský výbor, Slovensko, český zákon o občanství a Češi žijící v zahraničí
(Pokračování rozhovoru s Janem Kavanem, začátek viz zde)
Helsinský výbor amerického Kongresu nyní ostře kritizoval zhoršující se situaci v oblasti lidských práv na Slovensku.
Já samozřejmě s politikou Mečiarovy vlády vůči neposlušným nebo nepohodlným poslancům hluboce nesouhlasím. ČSSD tento demokratický deficit často kritizovala, jen zdůrazňuji, že náš nesouhlas s absencí některých demokratických principů neznamená, že nepodporujeme vstup Slovenska do NATO, případně později do EU. V žádném případě si nepřeju, aby se na řece Moravě vytvořila nějaká nová opona.
Americká Helsinská komise pořád také upozorňuje na toto: V Americe žije asi 30 000 Čechoameričanů, kteří - protože mají americké občanství - nemají, nebo do 20. srpna letošního roku neměli možnost zároveň získat české občanství, podle dohody, která platila od roku 1928. Ta dohoda byla nyní na nátlak americké vlády zrušena, od 20. srpna, konečně, ale nikoliv retroaktivně. Když byla ta dohoda nyní zrušena, tak se o tom v českém tisku vůbec nepsalo, i když v depeších českého MZV americkému ministerstvu zahraničních věcí je uvedeno, že všechny parlamentní kroky ke zrušení této významné dohody byly učiněny. Jak to, že se v českém parlamentě o zrušení této dohody jednalo, všem procedurám bylo učiněno zadost a v tisku se to vůbec neobjevilo?
Samozřejmě, v parlamentě se o tom jednalo. Zdaleka to není tak kontroverzní, jak říkáte. Vůbec si nemyslím, že to to bylo na nátlak amerického Kongresu, protože u nás zrušení té dohody prosazoval Žantovský a bylo to kopání do otevřených dveří, protože v praxi se systémem výjimek, které uplatňovali Američani, nebyl ten zákon už dávno funkční.
Ano. Z americké strany. Ale Češi, žijící v Americe, si stěžují, že oni české občanství dostat nemohou. Navzdory tomu, že existuje celá řada lidí, kteří české i americké občanství mají, ale to jsou výjimky. Ti lidé jsou neobyčejně uraženi, rozumíte, že desítky let bojovali proti komunismu ...
No, ale to vychází z postoje českých úřadů k emigrantům, jak k těm navrátivším se, jak k těm, co jsou venku. Ale v parlamentě zrušení této smlouvy projednané bylo, a to bez jakýchkoliv problémů. Opozice se shodla s vládou. Hlasování bylo jednomyslné pokud vím v obou komorách. My jsme to projednávali na zahraničním výboru Senátu a byla to jedna z mála věcí, kdy jsme všichni souhlasili napříč celého politického spektra. Novináři tomu byli samozřejmě přítomni. To, že se o tom nepsalo, je otázka, kterou byste měl položit novinářům než politikům.
To je proto, že česká identita je definována nejen jazykově, ale i územně, že? A kdo nežije zrovna na území ČR, není považován za Čecha, že? Že to tak je?
No, ne úplně. To je kontroverznější otázka. Když se diskutovalo o ustavení výboru pro krajany, někteří argumentovali, že lidé, žijící za hranicemi ČR, by neměli být definováni jako Češi. Dokonce někteří byli i proti výrazu "krajan", ale potom se většina po delší a ne vždycky inteligentní diskusi rozhodla pro termín "krajani". Někteří senátoři ODS neměli problémy chápat Čechoameričany jako Čechy, ale měli problémy chápat jako Čechy některé bývalé spoluobčany, dnes žijící na Slovensku.