Zničí Saddám Husajn svět biologickými zbraněmi vyrobenými prostřednictvím genetického inženýrství?
Tuto otázku si položil komentátor v americkém listě New York Times.
V ohnisku konfliktu mezi Irákem a OSN je otázka biologických zbraní, vyráběných prostředictvím genetického inženýrství, to, čemu někteří odborníci říkají "černá biologie".
V současnosti se stalo genetické inženýrství normální součástí procesu rozvoje biologických zbraní. Dnes je zcela běžné, že se přesunují geny z jednoho organismu do druhého, a tato technika má zjevnou vojenskou hodnotu.
V současnosti se už v Americe učí středoškolští studenti biologie, jak včleňovat do bakterií geny, aby byly odolné vůči antibiotikům.
Pokud to umějí studenti ve škole, svět by měl předpokládat, že iráčtí vojenští biologové jsou schopni to činit s anthraxem a s jinými smrtelnými biologickými zbraněmi lépe a efektivněji.
Richard Butler, šéf inspekční komise OSN pro irácké zbraně konstatoval, že Irák má aktivní program vývoje biologických zbraní. Ale jaké konkrétně vyvíjí Irák viry? Čeho je schopen Irák se svými biologickými zbraněmi dokázat?
Odpovědi, založené na zprávách od členů inspekčních skupiny OSN, vysokých vládních činitelů a vědců, stejně jako na fotografiích a dokumentech OSN, jsou znepokojující.
Odborníci jsou přesvědčeni, že vznikl mezinárodní černý trh takzvaných "vysoce žádoucích virů" - a že Irák, stejně jako jiné země, si zakoupil vojensky vyvinuté viry od ruských vědců, kteří je ukradli z ruského programu vývoje biologických zbraní.
Není vyloučeno, že Irák vlastní geneticky vyrobené druhy anthraxu a moru, které jsou odolné proti antibiotikům, stejně jako botulinum toxin a možná také virus Ebola, který se dá usušit zmrazením a pak rozptylovat do vzduchu.
Američtí vojenští inspektoři v týmech OSN používají k zjišťování iráckých biologických zbraní jednoduchého nástroje - bavlněný tampón. Sbírají tampóny špínu z rohů místností, vzorky tekutin, které kapou z bioreaktorů, ze země, ze špinavých zkumavek. Z takovýchto vzorků dokáží dnes stroje identifikovat molekulární otisky prstů biologické zbraně.
Tím, že Saddám Husajn požaduje, aby v inspekčních týmech OSN nebyli žádní Američani, si jak se zdá kupuje čas. Zařízení na výrobu biologických zbraní je přenosné a je ho možno rychle přesunovat z místa na místo na korbě náklaďáku.
Rozvoj biologických zbraní v Iráku je potenciální hrozbou celému světu. Je to nebezpečné i pro obyvatele Iráku samotné, neboť není vyloučeno, že dojde k nehodě A Irák zdaleka není jedinou zemí, která vyrábí biologické zbraně. Americká vláda odhaduje, že přibližně 16 zemí světa má nyní program vývoje biologických zbraní. Podezřívají se Čína, Rusko, Sýrie, Írán, Libyje a Israel.
A co kdyby bylo biologické zbraně užito při teroristickém útoku? Žádná vláda není na takovou eventualitu řádně připravena. Jak by mohla být? Nikdo neví, co by způsobil útok biologickou zbraní na nějaké město. Možná, že by to byla zpomalená hrůza, s počty mrtvých rostoucími každým dnem.
Pracovníci špionážních agentur se zejména obávají viru neštovic, který se nyní podle nich prodává na mezinárodním trhu. Většina lidí nemá proti neštovicím žádnou odolnost, i když byli očkováni, neboť očkovací látka je efektivní jen asi 10 -20 let. Neštovice jsou ve vzduchu fantasticky nakažlivé. Jediný nemocný, který má neštovice, nakazí lehce 20 dalších lidí jen kašláním.
Vzhledem k tomu, že přirozená verze neštovic byla zlikvidována, globální zásoby očkovacích látek proti neštovicím skoro vůbec neexistují. Proti neštovicím, vyrobeným genetickým inženýrstvím, možná není vůbec žádná očkovací látka.
Jak by se dokázala vláda postižené země vyrovnat s biologickým teroristickým útokem? Vláda by musela rychle vyslat do postižené oblasti velká množství léků, které by možná byly neúčinné, pokud by byla biologická zbraň vyrobena prostřednictvím genetického inženýrství. Bylo by zapotřebí rychlé vědecké analýzy, o jakou zbraň jde a kdo jí použil.
Světové společenství by mělo vyvíjet prostřednictví OSN nátlak na Irák, aby přestal vyvíjet biologické zbraně, neboť je to hrozbou pro lidi všude na světě. Proti biologickým zbraním by měli vystoupit i vědci, kteří je dosud ignorovali.
Zároveň by měly být zveřejněny informace o tom, které země mají program výroby biologických zbraní. Tyto zbraně jsou reálné a svět se s nimi bude muset vyrovnat.