Havel začal věci odkládat, poté, co český premiér rezignoval
Guardian, 1.12.1997
Prezident Václav Havel v neděli odložil vytvoření nové české vlády o čtrnáct dní po setkání šéfů českých koaličních stran, které skončilo po demisi českého premiéra Václava Klause ve zmatku.
Klaus, žák Margaret Thatcherové a zastánce volné tržní ekonomiky, byl chválen pro svou nadšenou transformaci postkomunistické České republiky. Byl středoevropským nejdéle sloužícím ministerským předsedou. Ve funkci setrval pět let.
Klaus nabídl rezignaci spolu se svým kabinetem, jehož ministři byli členové tří koaličních stran, v důsledku sílících obvinění z korupce. Prezident Havel, který na Klause naléhal, aby z premiérské funkce odešel, rychle přijal jeho demisi.
Prezident Havel odložil jednání o tom, kdo převezme vládu, aby poskytl rozhádané Klausově Občanské demokratické straně čas na zvolení nového vedoucího představitele.
Vzdorný Václav Klaus uvedl na společné tiskové konferenci, že byl k rezignaci "donucen" a tvrdil, že je nevinný.
Avšak v rozhlasovém projevu uvedl prezident Havel, že je přesvědčen, že bývalý premiér lhal a že Klaus věděl o tajných podplatitelských penězích, kterých bylo užíváno na prosazení privatizačních projektů podle přání jeho vlády.
Řízení země v ČR by nyní mohla převzít dočasná vláda nezávislých technokratů - to je návrh, který podporuje prezident Havel. Havlova prezidentská role je hlavně formální, ale v nastalé krizi je považován za neocenitelného morálního arbitra.
Václav Klaus (56) uvedl, že zůstane šéfem Občanské demokratické strany až do mimořádného kongresu, který rozhodne za čtrnáct dní o jeho osudu.
ODS je obviňována, že přijala v roce 1995 více než 135 000 liber od bývalého tenisového hráče Milana Šrejbera, který chtěl koupit státní železárny, jejichž byl ředitelem. Jeho nabídka na koupi byla přijata.
Stranická dokumentace, kterou objevili novináři, skrývala Šrejberovu totožnost. Strana předstírala, že peníze daroval Maďar, mrtvý po dobu 15 let, a chudý podnikatel z ostrova Mauricius, který v životě o ODS neslyšel.
Také se tvrdí, že ODS měla tajné konto u švýcarské banky, které obsahovalo velké množství peněz, darovaných od spokojených podnikatelů, kteří zvítězili v privatizačních konkursech. Komerční televizní stanice TV Nova také o minulém víkendu tvrdila, že Klaus a jeho žena Livie použili některé tyto peníze a koupili si z nich vilu v Davosu.
Klaus hrozí, že bude stanici žalovat za pomluvu.
Tvrdil, že byl donucen opustit premiérskou funkci v nevhodné době pro svou zemi. ČR je totiž předním uchazečem o členství v NATO a v Evropské unii.
Avšak političtí pozorovatelé jsou přesvědčeni, že skandál poskytl dlouho očekávanou příležitost zbavit se Václava Klause, jehož postavení bylo už celé měsíce velmi nepevné. Česká republika totiž čelí vysoké inflaci a vysokým úrokovým mírám, rychle rostou ceny energie a zvětšuje se propast mezi chudými a bohatými. Klaus byl před několika měsíci donucen devalvovat českou korunu a zavést úsporná opatření.
Bývalý ministr vnitra a bývalý disident, Jan Ruml, který naléhal v sobotu na Klause, aby rezignoval, řekl hněvivě: "Nebojoval jsem proti komunismu pro tohle."
Prezident Havel však v neděli zaujal typicky filozofický postoj. "Svět nekončí Václavem Klausem ani Václavem Havlem jako českým premiérem," uvedl.