Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Ještě k tomu hokeji:
Rozmyslná reakce kultivované české vlastenky:
Date: Wed, 4 Mar 1998 01:00:43 EST
Subject: culiku zklamal jsi mne
culiku,prestavam cist tvoje listy,tim clankem jsi mne a me pratele zklamal,vsak
vis ,vole jaky byl na to ohlas.nejsem vubec vulgarni,ale kdyz ty si muzes
dovolit takove sprostosti vuci narodu ,tak proc ne ja ??? ty blby curaku.
Co je nového v České republice
Evropská unie chce potrestat ČR za ochranářské opatření proti dovozu jablek z EU zrušením výhodných podmínek pro vývoz vepřového masa, drůbeže a jablečného moštu. Chce na ně uvalit stejná cla jako na zboží z třetích zemí. Ale ČR to prý ani moc vadit nebude, protože se do EU prý moc vepřového a drůbeže ani nevyváží. Evropská komise konstatuje, že ČR zavedením roční kvóty na dovoz jablek ve výši 24 tisíc tun, po jejímž překročení se import zatíží clem ve výši 95 procent ceny, porušila asociační dohody. Navíc jí vadí, že opatření se vztahuje jen na vývozce z EU. Loni vyvezla EU do ČR 45 000 tun jablek, tedy skoro polovinu celkové spotřeby.
Nová Octavia Combi, předvedená na autosalónu v Ženevě, bude stát 429 000 Kč. To bude levný vůz, pro normální lidi v ČR! (jejichž roční hrubý plat nedosahuje mnohdy ani 120 000 Kč).. - Mladoboleslavská Škodovka vyrábí nyní automobily podle praxe vlastníka, německé firmy Volkswagen. - Tato firma má jednotnou politiku, že všechny své vozy vyrábí na téže tzv. "platformě". Znamená to, že nový automobil Škoda má tentýž podvozek koncernu VW, který se používá i pro vozy Audi 3, Volkswagen Golf a Škoda Octavia. Jak před časem varoval britský list Financial Times, pro mladoboleslavskou Škodovku a pro české subdodavatele v tom spočívá pro budoucnost problém. Podle praxe Volkswagenu používají všechny jeho podniky co největší množství jednotných výrobních dílů. Potíž je, že takové standardizované součástky je nutno vyrábět ve velkém množství, pro všechny podniky VW, a toho prý nejsou čeští subdodavatelé vždy schopni. Důsledek: do ČR se často dovážejí drahé součástky ze Západu, které se tu pak montují. I proto se bude prodávat nová Škodovka za pakatel pouhých 429 000 Kč. (To je ale v západních cenách spíše levnější automobil.)
Policie zatkla za podvody sponsora ODS Jana Urbánka, exulanta, navrátivšího se z Kanady v roce 1990, který prý dal ODS až 10 miliónů korun. O podstatě podvodů vyšetřovatel dosud mlčí. Jde prý kauzu společnosti JIA, která svým podílníkům zpronevěřila tři čtvrtě miliardy korun. Urbánkovi hrozí dvanáctileté vězení.
Elektřina by měla od července zdražit o 27 procent. Vláda bude ve středu rozhodovat o možných variantách: prý také o zdražení o 20 nebo 30 procent. Vláda by dnes měla také rozhodnout o sedmadvacetiprocentním zdražení plynu pro domácnosti a průměrného nájemného. Odkud bere dočasná česká vláda pro tato opatření mandát? Proč se nepočká až po volbách? Proč ten spěch?
České dráhy zrušily 380 osobních vlaků, tedy asi čtyři procenta provozu a doufají ušetřit asi 70 až 80 miliónů korun, ale nemají to ještě spočítané. Prý jsou to jen vlaky mimo špičku. Lidi budou sedět doma, anebo se rozšíří automobilový provoz?
Místopředseda ODA Miroslav Tošer se včera přes nesouhlas úřadujícího předsedy aliance Daniela Kroupy sešel s předsedou ODS Václavem Klausem. Spekuluje se o tom, že Tošer chce ODA včlenit do ODS a dostat se po volbách znovu do parlamentu.
Za Unii svobody budou v regionech kandidovat Ivana Pilip, Michal Lobkowicz, Jan Černý, Stanislav Volák, Vladimír Mlynář, Karla Kuehnl, Petr Matějů, Petr Mareš, Ivo Šanc a Václav Krása. Ruml bude v čele aparátu US. Kuehnl bude kandidovat jako nezávislý, Mlynář vstoupí do Unie svobody.
ČSSD má nyní podle agentury Solfres Factum podporu 28, 4 procenta voličů, Unie Svobody 10,9 procenta, ODS 9,2 komunistická strana 8,7, republikáni 7,3 KDU-ČSL 6,9 a ODA 3,1 procenta.
ČT začíná ve středu vysílat film o Janu Masarykovi, který vytvořili scénárista Pavel Kosatík, Michal Kolář a režisér Jaroslav Brabec. Bude jistě zajímavé film vidět, ale o práci Pavla Kosatíka mám určité pochybnosti. Čtu jeho články s literární tematikou v týdeníku Reflex. Např. v Reflexu č. 51/1997 napsal Kosatík dlouhý článek o řediteli nakladatelství Československý spisovatel za komunismu, Janu Pilařovi. - Způsob, jímž jsou tyto Kosatíkovy články psané, vyvolává znepokojení. Ano, například jistě Jan Pilař byl nekompromisní, ortodoxní komunista, který ve svém životě a ve své funkci napáchal mnoho zlého. Jenže napsat čtyři stránky ostře kritického portétu osobnosti určitého člověka, aniž by mu dal autor právo na obhajobu, se mi zdá sprosté. Stylem mi článek velmi připomněl odstřelovací propagandu, kterou tiskly komunistické noviny v sedmdesátých letech, třeba o Václavu Havlovi. Prostě, ty texty jsou zaujaté. Zajímavé bude, zda je film o Masarykovi objektivnější. Určitým varováním je výrok Pavla Kosatíka v rozhovoru pro list Slovo, kde uvádí (má to být vtipný bonmot, anebo spíše přiznání relativnosti veškeré průzkumné práce? - v tom případě je ale přece vždycky záhodno dát slovo druhé straně...): "Jak známo, pravda neexistuje". Přesvědčte mě, že film je objektivní a dobrý.
Výběr textů z posledních dní:
Svoboda projevu ohrožena: Mediální multimilionář Rupert Murdoch zakázal vydání knihy bývalého britského guvernéra Pattona o Honkgongu
Kultura zbabělství: co dělat, aby si lidi i v dnešní době zachovali svobodu projevu. Argumentace Timothy Gartona Ashe, velmi aktuální i pro novináře v ČR
Využijme vlasteneckého vítězství "zlatých hochů z Nagana" k propagaci českých výrobků v zahraničí (Jan Čulík)
První dvě romské rodiny dostaly v Británii asyl - rozhovor s britskou odbornicí na přistěhovaleckou problematiku (Jan Čulík)
Ukradené Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Ještě k tomu hokeji: Bij Slováka do hlavy a jiné poznámky (Jiří Jírovec)
Britská vláda usiluje o stimulování vzdělávací revoluce, aby země ekonomicky přežila. Co vláda česká? (Jan Čulík)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan KytkaDvojí ceny pro domácí a pro cizince: Jděte do muzea (Andrew Stroehlein)
Zástupné jásání nad hokejovým vítězstvím v Naganu (Jan Čulík)
Západ má zájem o Irák kvůli jeho ropě - proč to nikdo neřekne nahlas? (Independent on Sunday)
Další český skandál: počkejte, neobracejte stránku (Andrew Stroehlein)
Nemocní a umírající v bagdádských nemocnicích - otřesná reportáž listu Guardian
O popravě Karly Faye Tuckerové v Texasu: Přestaňte se chovat jako lidi (Jiří Jírovec)
Napsala to ČTK, tak to musí být pravda (Andrew Stroehlein)
Umořme Saddáma Husajna ofenzívou bohatého kapitalismu, nikoliv ekonomickými sankcemi a nesmyslnými leteckými útoky (The Times)
Přijetí středoevropských zemí do NATO by nemělo být automatické (Los Angeles Times)
USA a Británie se před půl druhým rokem pokusily o atentát proti Saddámovi - a další analýzy postoje Západu vůči Iráku
Česko-německé vztahy: k příspěvkům Matthiase Roesera. Jde o kompetenci české vlády (Jiří Jírovec)
Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
Je rozumné zasáhnout vojensky proti Iráku? Z britské veřejné diskuse
Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
Diskuse o česko-německých vztazích pokračuje: německý historik Matthias Roeser zajímavě reaguje na předchozí příspěvky Stroehleinovy, Jírovcovy a Zemanovy
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
Může ČR příjmy z turistiky dohnat a předehnat Rakousko? (Vratislav Kuska)
Česká politika: strany jsou sice zdiskreditovány, ale deset procent podpory jim pro důchod vždycky zůstane? (Andrew Stroehlein)
"Je to pro vás dobré" (New York Times ironicky o ČR, o rozšiřování NATO a o Clintonovi)
Pokračuje diskuse o česko-německých vztacích (Stroehlein k Roeserovi, v tomto čísle BL též reakce Aleše Zemana, Jiřího Jírovce)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík
To, že Ústavní soud odmítl stížnost sládkovců na volbu prezidenta republiky, je velmi znepokojující (Andrew Stroehlein)
Tošovského vládní prohlášení mohl napsat Lubomír Štrougal - analýza (Jiří Jírovec')
O Franzi Neubauerovi a českých politicích: Stále horší a stále víc pošetilé (Andrew Stroehlein, v tomto čísle najdete také reakci historika Matthiase Roesera)
Poznámky Ivana Kytky k politické scéně, k novinářství, k Viktoru Koženému
Bigotnost a xenofobie v ČR potvrzeny? 82 procent Čechů si nepřeje, aby Češi v zahraničí směli hlasovat v českých volbách (JČ)
Film Titanic překonává všechny rekordy. Proč? (Jan Čulík)
O novém šéfovi ČT Jakubu Puchalském
Dopis nově zvolenému prezidentu Havlovi (Andrew Stroehlein)