Rozhněvaní Poláci se připravují na konfrontaci s Evropskou unií
Všechno, co Evropská unie dosud přinesla Dariuszi Sapinskemu, napsal v úterý deník Guardian, jsou jen ztráty.
Sapinski je ředitel největší polské mlékárny, Mlekovita, která příjemně vydělávala prodejem sušeného mléka německým velkoobchodníkům, než zavedl Brusel všeobecný zákaz dovozu polských mléčných výrobků do Evropské unie. Inspektoři EU rozhodli, že jsou prý polské mléčné výrobky zdravotně závadné.
Sapinski, který investoval 13 miliónů liber (715 miliónů Kč) do zařízení mlékárny, které dovezl z Evropské unie ve snaze zvýšit úroveň hygieny, je neobyčejně rozhněván. Je přesvědčen, že zákaz uštědřil těžkou ránu pověsti jeho firmy. "Prestiž polských výrobců po celém světě padla. Naše pověst byla bezdůvodně zničena," křičí.
Co se týče členství Polska v Evropské unii, dívá se na to s cynismem: "Nabízíme jim celou zemi na talíři," zdůrazňuje. "Zahraniční firmy skupují nejlepší částí Polska."
Sapinského nálada je relativně optimistická, zdůrazňuje Guardian, v porovnání s deprimovanou atmosférou v okolních vesnicích. Mnoho mladých lidí z východu Polska se ve snaze najít práci přestěhovalo do měst. Pro ty, kteří dále žijí na venkově, je Evropská unie synonymem klesající životní úrovně a prodlužujících se front na nezaměstnaneckou podporu.
Zemědělci také trpí. Dva tisíce polských farmářů demonstrovalo tento měsíc ve Varšavě s transparenty, prohlašujícími, že Polsko vstoupí do Evropské unie "jen přes naše mrtvoly".
Minulý týden spálili dělníci z varšavské továrny na traktory Ursus, která se potýká s vážnými ekonomickými potížemi, před polským ministerstvem financí vlajky Evropské unie a pneumatiky. "Evropská unie chce zlikvidovat devadesát procent našeho zemědělství," křičel vedoucí představitel dělníků Zygmunt Wrzodak.
Rostoucí nespokojenost mezi zemědělci, kteří tvoří čtvrtinu polských pracovních sil, vyvinula nátlak na polskou vládu, v jejímž čele stojí odbory Solidarita při přípravě prvních rozhovorů pro vstup do Evropské unie, které mají v Bruselu začít příští úterý.
V Polsku rychle sílí obavy týkající se hospodářských a sociálních nákladů členství v Evropské unii. Z nedávného průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že je 55 procent Poláků přesvědčeno, že bude jejich země v EU jen "slabým členem druhé kategorie".
Polská vláda se obává velmi hněvivé reakce veřejnosti, a tak se připravuje na velmi energický postoj vůči Bruselu a je odhodlána před ním nekapitulovat. Je rozhodnuta odmítnout pokusy vnutit Polsku "dlouhé přípravné období" pro členství v EU, což by znamenalo, že by neměli polští zemědělci nárok na dotace ze zreformované Společné hospodářské politiky. K velkému znepokojení Německa a Rakouska, které se obávají přílivu přistěhovaleckých pracovních sil, zdůrazňují polští vyjednavači, že Poláci musejí mít právo pracovat v zahraničí okamžitě po vstupu do EU.
"Pokud nám budou chtít vnutit dlouhé přípravné období, budeme jen chudými příbuznými s nastavenou rukou, prosící o pomoc," zdůrazňuje Jan Kulakowsi, hlavní polský vyjednavač.
Taková veřejná prohlášení nejsou zrovna vítána v Komisi pro Evropu, která se chystá vyjednávat s žadateli o vstup do EU. Komise pro Evropu má právě plné ruce práce ve snaze přesvědčit dosavadní členy EU, aby se vzdali dotací a ulehčili tak rozšíření Evropské unie. V Německu je pět miliónů nezaměstnaných a požadavek, aby směli občané středoevropských zemí okamžitě po vstupu do Evropské unie v západních zemích pracovat, "zvyšuje jenom v Evropské unii teplotu," řekl Rolf Timans, vyslanec Komise pro Evropu ve Varšavě.