Zde je včerejší vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Týdeník o nových knihách a o literatuře "Knihy online" má adresu http://knihy.internet.cz
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Co je nového v České republice
Forenzní šetření financí Občanské demokratické strany auditorskou společností Deloitte & Touche zjistilo závažné nedostatky v účetnictví ODS. ODS podle Deloitte & Touche porušovala zákon o účetnictví, při výročních auditech podváděla a systematicky legalizovala své černé fondy mimořádnými členskými příspěvky. Místopředseda ODS Ivan Langer prohlásil, že ODS nevyvodí z chyb prokázaných auditem politickou a prozatím ani žádnou trestní zodpovědnost. "Já myslím, že politická odpovědnost respektive politická daň již byla vyměřena. Myslím, že byla vyměřena velmi tvrdě, nekompromisně a také zaplacena...," řekl Langer. Premiér Václav Klaus, šéf ODS, musel koncem loňského roku rezignovat na svou funkci po odhalení dvou utajovaných sponzorů a pro podezření, že ODS tajně a protiprávně čerpala peníze ze zahraničního konta. Existenci tajného konta ODS ve Švýcarsku a korupci při schvalování privatizačních projektů šetření neprokázalo ani nevyloučilo. Důkladnější pátrání po existenci konta znemožnil Deloitte & Touche nedostatek pravomocí. Nebyly jí zpřístupněny důvěrné bankovní informace. Firmě byl rovněž odepřen přístup k záznamům Fondu národního majetku. Proto nebylo možno objektivně zjistit, zda sponzoři ODS byli za své dary odměňováni politickými výhodami, například při privatizaci státního majetku. V průběhu šetření pracovníci firmy sice získali jisté informace týkající se udělování smluv sponzorům ODS a existence zahraničního konta, ale bez průkazných důkazů a originální dokumentace. Podle zprávy používala ODS černé peníze, které neexistovaly v účtech. V účtech chybějí i záznamy, jakými penězi ODS platila svůj pátý kongres v prosinci 1994 v Karlových Varech. ODS zatím nebude podávat trestní oznámení. Zprávu o svém hospodaření za léta 1994 až 1997 ale předala ODS policii. - Klaus k tomu řekl: "Je to audit nemilosrdný, ale my jsme věděli, že nemilosrdný bude, a myslíme si, že to je očistný proces, a je dobře, že k němu došlo." Dodal, že žádná strana se ještě tak ostrému auditu nepodrobila stál čtyři milióny korun a trval přes tři měsíce. - Vyšlo z něho však hlavně najevo, že v ČR není dostatečný přístup k zásadním informacím.
Romové chtějí, aby byla zakázána SPR-RSČ. Výpovědi svědků, kteří byli u sobotního incidentu, při němž byl v Novém Boru na Českolipsku zbit šéf SPR-RSČ Miroslav Sládek, zatím nepotvrdily, že by Sládek urážel prezidenta a jeho ženu. "Nevím, odkud prezident Václav Havel, který dvěma Romům, obviněným po novoborské události z výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel s rasovým podtextem udělil milost, čerpal informace," řekl ředitel Krajského úřadu vyšetřování v Ústí nad Labem Bohumil Kotas. Romové Jan a Josef Tancošovi, kteří Sládka napadli, přišli v úterý poděkovat prostřednictvím kancléře Ivana Medka prezidentu Havlovi. Romové, kteří na Sládka podali trestní oznámení, přišli na Hrad s návrhem, aby jeho strana byla postavena mimo zákon. "S výsledkem jednání jsme velice a velice spokojeni," řekl Tancoš novinářům při odchodu z Hradu. Zástupci Romů se rozhodli, že požádají Poslaneckou sněmovnu, aby zbavila Sládka poslanecké imunity. Romové si chtějí také stěžovat na jednání policie. Republikánští poslanci prosadili, aby se Poslanecká sněmovna ve čtvrtek dopoledne zabývala incidentem v Novém Boru. - Bude-li Republikánská strana postavena v ČR mimo zákon, bude to znamenat vážné oslabení demokracie. Stoupenci Republikánů ze země nezmizí. - Je mi líto Václava Havla. V roce 1996 se ho v nemocnici dotkla smrt. Snažil se ji překonat sňatkem s Dášou Veškrnovou. Měl však asi projevit soudnost a hned tehdy odejít z prezidentské funkce. (Že by Dáša Veškrnová ve věci bleskurychlé milosti pro útočníky na Sládka Havla, ležícího v nemocnici v posteli, vůbec neovlivňovala?) Jak nedávno napsal týdeník Sunday Times v článku "Tragédie krále Havla" (překlad přineseme v pátek) sňatek s Veškrnovou Havla jako veřejnou osobnost v podstatě zničil.
Pochybnosti o Havlově rozhodnutí udělit milost dvěma Romům, obviněným z útoku na Sládka, vyjádřil předseda Senátu Petr Pithart. Soudí, že Havel měl tento krok učinit až po vyšetření celé záležitosti. "Já si zejména myslím, že se to uspěchalo. Vždyť se teprve teď ukazuje, že to mohlo být třeba trochu jinak a toto svrchované právo, které u nás má tradičně hlava státu, mohlo nebo mělo být použito až poté, kdy všechny okolnosti byly objasněny," řekl Pithart.
Voličská podpora strany Důchodci za životní jistoty (DŽJ) v poslední době výrazně stoupla. Podle květnového šetření IVVM se zvýšila z 5 na 10 procent, podle agentury Sofres-Factum by DŽJ volilo 11,2 procent voličů. Kdyby se volby konaly nyní, získala by DŽJ po ČSSD a ODS třetí největší počet hlasů. Nadále nejsilnější je ČSSD, i když její podpora v posledních měsících klesá. Podle IVVM by ji v současné době volilo 22 procent rozhodnutých občanů (o tři procenta méně než v dubnu), podle Sofres-Factum 26,2 procenta. Obě agentury hlásí vzestup preferencí ODS - 14, resp. 13,7 procenta. Naopak sympatie vůči Unii svobody od března soustavně klesají. Podle IVVM má nyní podporu 9 procent, podle Sofres-Factum 8,7 procenta. Popularitu ztrácejí KDU-ČSL (nyní 6, resp. 5,5 procenta) i KSČM (8,5, resp. 7,2 procenta). Republikáni mají podle Sofres-Factum 6,4 procenta voličů, avšak podle IVVM však klesli pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny (4 procenta). Dosud parlamentní ODA zaznamenala podle IVVM půl procenta. Podle IVVM by šlo v květnu k volbám 72 % dotázaných s volebním právem. Svoji účast vyloučilo 9 procent.
Senát ve středu zamítl sociálnědemokratickou novelu takzvaného transformačního zákona, podle níž měly být věřitelům družstev vydány zemědělské podílové listy, jejichž nominální hodnota by odpovídala výši pohledávky v družstvu. Novelu v Poslanecké sněmovně prosadili sociální demokraté, komunisté a republikáni. Senátoři ODS, KDU-ČSL, ODA a Unie svobody se obávají, že tržní cena těchto cenných papírů může být velmi nízká nebo nulová. Sněmovna bude o zákonu hlasovat znovu, avšak pro opětné přijetí bude potřebovat nadpoloviční většinu všech poslanců, tedy nejméně 101 hlasů.- Senát taky schválil zákon o právu na informace o životním prostředí. Ten by měl zabezpečit přístup veřejnosti ke všem informacím tohoto druhu, jimiž disponují orgány státní správy. Odepřít poskytnutí informace mohou státní úředníci pouze z přesně vymezených důvodů.
Chemapol se prý vzdal touhy mít vliv ve sdělovacích prostředcích, poté, co nezískal televizi, a nyní prodal deník Slovo. C. H. C., a. s., komunikační subholding skupiny Chemapol prodal včera deník Slovo společnosti N Tisk, a. s., skupiny Mittelrhein Verlag Bohemia, s. r. o., (vydavateli ZN novin, Moravskoslezského dne a dalších titulů). Nový vydavatel je prý rozhodnut zachovat názorovou orientaci listu a garantovat redakční svobodu.
Po měsíci stráveném v nemocnicích byl včera prezident Václav Havel propuštěn do domácího léčení a o půl páté odpoledne odvezen ze střešovické Ústřední vojenské nemocnice na zámek v Lánech. Tam by měl podle mluvčího Špačka zůstat týden až deset dní.
Koncem dubna 1998 bylo v ČR 5,4 procent nezaměstnaných, o 0,1 procenta méně než koncem března 1998. Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Praha-východ (0,8 procenta), Praha (1,2 procenta) a Praha-západ (1,4 procenta). Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v okresech Most (12,5 procenta), Chomutov (11,4 procenta) a Louny (11,0 procenta).
18. května 1998 to bude 75 let, kdy začal vysílat Československý rozhlas. Dnes existují čtyři celoplošné stanice Českého rozhlasu - ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 - Vltava a ČRo 6/Rádio Svobodná Evropa a osm regionálních studií.
V padesáti českých městech se konal Květinový den proti rakovině, zaštítěný Dagmar Veškrnovou. Lidé nosili v klopě měsíčky a dávali po dvacetikoruně na boj proti rakovině. V ČR ročně umře na rakovinu 28 000 lidí. Vybrané peníze dostanou onkologická pracoviště na nákup léků a diagnostických přístrojů a onkologické kluby pro svoji činnost.
Výběr textů z posledních dní:
Uvnitř České televize (Andrew Stroehlein)
Havlova blesková milost pro útočníky na Sládka je karikatura demokracie (Jiří Jírovec)
Studie provozního prostředí České televize (Coopers and Lybrand, květen 1998)
Stalinova bomba: Jak Rusové v Československu drancovali uran (Zbyněk Zeman)
Pozadí jaderné bomby (Vladimír Wagner)
Pražský deník (Andrew Stroehlein)
Hrozí Brnu záplava radioaktivním kalem?
Vandalismus evropského formátu: kostel svatého Michaela Archanděla na Staroměstském náměstí je přestavován na disneyovskou multimediální show
Události bez událostí: reforma zpravodajství České televize - pokus o první analýzu
Věnec sonetů (Jaroslav Seifert) - báseň, vyjadřující úzkost z komunistického útlaku, kterou autor vydal v Praze r. 1956 (Nesprávný link, zveřejněný v pondělí, byl opraven.)
Američané objevili dvě bílkoviny, které v součinnost likvidují rakovinové nádory, zatím u myší
Velká Británie a případ etiky a spravedlnosti: pronásledování dětské vražedkyně Mary Bellové
Otevřený dopis Ivanu Kytkovi (Jiří Jírovec)
Jaro 1968 na Západě: studentské bouře: co to bylo, proč se to dělo a jaký to mělo dlouhodobý dopad (Neal Ascherson, účastník, nyní známý britský novinář, The Observer)
Václav Havel v roce 1968 (Financial Times)
V Británii byla vyrobena vakcína proti zubnímu kazu
Ekonomický vývoj ve světě: Budoucnost zaměstnanosti - nebude žádná?
Rakovině způsobované kouřením dokáže prý zabránit jediný gen
Vysoký činitel ČT byl po volbách v roce 1996 nucen chodit na výslechy na policii - je nezávislost veřejnoprávní ČT skutečně zajištěna? (Jan Čulík)
Nacházející volby v ČR: Nerozhodní voliči jsou nadějí české politické scény (Andrew Stroehlein)
Zneužívání antibiotik hrozí vyústit v epidemie nevyléčitelných chorob
Předvolební blues v ČR (Andrew Stroehlein)
Británie: Znovu se hovoří o třetí cestě - je ČR na takovou debatu připravena? (Andrew Stroehlein)
Konečně rozumný přístup: EU odmítla sudetoněmecké radikály (Andrew Stroehlein)
Čeští poslanci: nechodíte-li do práce, očekávejte, že zaměstnání přijdete (Andrew Stroehlein)
23. dubna, světový den knihy: Počítače nikdy nezvítězí nad knihami, jejichž popularita je věčná! (The Times)
Miroslav Holub v Glasgow a Pražské jaro (Jan Čulík)
Klaus o Mlynářovi (Andrew Stroehlein)
VÝZVA: sbírka peněz na pomník českým pilotům, padlým za druhé světové války
Ještě jednou Tunisko - je ho možno hodnotit podle měřítek evropských zemí (reakce Jana Čulíka na článek Vojtěcha Kmenta)
Trest smrti: je nemorální a zbytečný (Andrew Stroehlein)
České privatizační fondy budou donuceny k odprodávání akcií (Financial Times)
Jak se vyrovnat s totalitní minulostí (Jiří Jírovec)
Ještě jednou Boeing a Aero (Ondřej Zvěřina)
Rozhovor s Ivanem Kytkou, šéfem zpravodajství ČT: Je zpravodajství ČT nyní ještě horší než dřív?
Tunisko: život v socialismu? (Jan Čulík)
Tunisští "Všichni dobří rodáci" - stalinistické praktiky. Úryvek z románu Mustafy Tliliho "Lví hora"
Co by měl český prezident učinit po volbách (Andrew Stroehlein)
Jak se psalo na jaře roku 1968: Obrodný proces v Semilech (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Kanadská mlékárna, občanská společnost a Aero Vodochody (Jiří Jírovec)
Manifest, který způsobil sovětskou invazi v roce 1968: DVA TISÍCE SLOV (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Lži, zatracené lži a statistiky (Andrew Stroehlein)
Pozapomenutá kultura: česká literatura v exilu za komunistické éry (Jan Čulík)
Koupíte si v dražbě auto za 100 000 Kč, zaplatíte plnou cenu, ale auto nedostanete a za tři roky nevysoudíte nic. Otřesné poměry v českém podnikatelství a soudnictví. KTERÉ NOVINY BUDOU USILOVAT O NÁPRAVU?
Den, kdy zemřel Kristus. K velikonočnímu zamyšlení
Angličtina světově vítězí jako lingua franca - učme se rychle anglicky! (FT)
Český stát na prahu třetího milénia (Michal Janata, časopis Prostor)
Ještě Boeing a Aero Vodochody: nezodpovězené otázky: Kdo se bude smát celou cestu do banky? (Jiří Jírovec)
Jak bojovat proti nacionalistickým mýtům? (Jan Čulík)
Paul Johnson: Co způsobuje, že jsou národy ekonomicky úspěšné
Deset let vězení za jedinou noc, strávenou v pražském hotelu (Observer)
Čína, lidská práva, ČR a světové ekonomické summity: PŘEHLÍDKA TYRANŮ (Observer)
Promarněná příležitost pro snášenlivost: ČR odmítla zákon o homosexuálním partnerství (Andrew Stroehlein)
Udělá Boeing s firmou Aero Vodochody totéž, co učinil s podnikem de Havilland? (Jan Čulík)
Povědomí o demokracii: Pohraniční stařenka (Jiří Jírovec)
Andrew Stroehlein zase znovu - o mně (Jiří Pehe)
Reakce na poznámky Jiřího Peheho (Andrew Stroehlein)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Zpravodajství ČT - poslání pro příští tisíciletí a principy k jeho naplnění (Ivan Kytka, nový šéf zpravodajství ČT)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Plán naléhavých operačních, taktických a strategických změn ve zpravodajském týmu (Ivan Kytka)
Změna volebního systému v ČR problémy neodstraní (Andrew Stroehlein)
POZOR: PRECEDENS: Boeing a Aero Vodochody: Boeing už jednou převzal jednu menší (kanadskou) leteckou firmu a za pár let ji vládě zase za drahé peníze vrátil (Jiří Jírovec)
Finanční dary pro politické strany? Není problém, pokud víme přesně, kdo to platí (The Guardian)
K petici biologů na záchranu české vědy: Vědecký omyl (Jiří Jírovec)
Media in the Czech Republic: the current state of affairs (Jan Čulík)
Referendum se smí konat v Londýně, nikoliv v Praze (Andrew Stroehlein)
Dvojí občanství: Jsou dva pasy lepší než jeden? (Wall Street Journal 25.3.1998)
Role vzdělanců v chaosu české společnosti (přednáška Jana Čulíka)
Ostře odmítavá i souhlasná diskuse k výše uvedené přednášce Jana Čulíka (Vladimír Mlynář, Milan Uhde, Jiří Vančura, Zdeněk Pinc, Sylvie Richterová, Eduard Goldstuecker, Milan Horáček, Milan Hauner a další)
Naléhavá výzva vědcům: je třeba vytvořit silnou lobby pro vědu (ČEŠTÍ BIOLOGOVÉ)
Kosovo: Poznámky z jednoho londýnského semináře o tom, co skutečně rozděluje Evropu
Krásné sny. Kolaborace už není v ČR jediným způsobem, jak udělat kariéru, je to však způsob nejvýnosnější. (Sunday Times, 22.3. 1998)
České sdělovací prostředky publikují jen názory, které jsou v linii (Emanuel Mandler, vyšlo v MFD)
České školství je finančně v krizi (Jindřich Ginter)
28 procent lidí si myslí, že to za komunismu bylo lepší: Tento frustrující průzkum veřejného mínění: Je to za dlouhou dobu nejlepší zpráva! (Andrew Stroehlein)
Češi v Americe a Češi doma: "Kdo nechtěl odejít, nemusel? Otevřený dopis do Čech (Michal Málek)
Prostituce: Praha, středoevropský Bangkok (Andrew Stroehlein)
Václav Havel a "kmenový stát" (Andrew Stroehlein)
Vývoz zbraní z ČR: Praha, Alžír, Brusel (Andrew Stroehlein)
Ukradená Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan Kytka
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík