Hrozí české společnosti nadbytek vzdělaných lidí?
Otevřený dopis ministru Sokolovi
Vážený pane ministře,
odpusťte, budu-li Vám připadat jako člověk nepřiměřeně deformovaný svým nehumanitním zaměřením, ale zdá se mi, že Vaše dopisy Janu Čulíkovi, publikované v Britských listech, se tematicky značně odchylují od otázkek, které mě po přečtení inkriminovaných článků v Respektu napadly. Ponechme zatím stranou poněkud dehonestující text Petra Holuba a věnujme se Kontrovým Extremistům s diplomem. Podle mého názoru říká Martin Kontra toto:
- České vysoké školy přijímají velmi malé procento uchazečů o studium, příčemž tvrdí, že je to znakem jejich kvality.
- Z hlediska jiných kvalitativních ukazatelů jsou na tom české školy nevalně.
- OECD uvádí, že na jednoho studenta připadá v ČR oproti evropském standardu dvakrát vyšší počet pedagogů (což by svědčilo o výrazné neefektivnosti), avšak školy tento údaj zpochybňují.
- Zástupci škol tvrdí, že počty studentů limituje nedostatek prostředků, ještě snížený po loňských škrtech, a neúspěch zákona, jenž by umožňoval vybírat školné.
- V porovnání se světem je počet studujících na vysokých školách, v přepočtu na počet obyvatel, výrazně (2x až 3x) nižší, v porovnání s USA je jich dokonce pětkrát méně.
- Vy, pane ministře, přesto říkáte: "Počty vysokoškolských studentů jsou dostatečné," a dodáváte, že pro více vzdělaných lidí stejně není práce. Vzápětí své stanovisko korunujete výrokem, který si troufnu označit za pamětihodný: "Uvědomte si, že nejnebezpečnější skupinou ve společnosti je nezaměstnaná inteligence. V Evropě stála vždy v čele všech levicových bouří."
Pane ministře, můžete laskavě specifikovat, jaké jsou Vaše námitky proti tomu, co pan Kontra uvádí v bodech 1-5? A je Vaše reakce výsledkem čiré fabulace páně Kontrovy, anebo jste se takového výroku skutečně mohl - zajisté ve slabé chvíli - dopustit?
Dále: domníváte se, že by ministerstvo školství mělo být jakousi prodlouženou rukou ministerstva práce a sociálních věcí, a regulovat počty žáků učilišť, středoškoláků a vysokoškoláků podle predikovaných potřeb společnosti?
Jste přesvědčen, že existuje něco jako příliš vzdělaná populace? A že je vážným společenským problémem, jestliže některý nezaměstnaný ve své vzdělanecké pýše odmítne místo, které by s nižší kvalifikací pravděpodobně přijal?
Budu šťasten, odpovíte-li mi na stránkách Britských listů. Vždy jsem totiž měl za to, že Česká repulika, ostatně jako každá země, je ohrožována daleko více přebytkem lidí nevzdělaných, omezených a neflexibilních, a to tím víc, čím výše se takový hlupák ve společenské hierarchii propracuje. Skutečným neštěstím bývá, stane-li se hlupák - řekněme - ministrem školství.
V nejvyšší úctě,