Vědci identifikovali příčinu náhlých úmrtí nemluvňat
Vědci jsou přesvědčeni, že objevili jednu z příčin náhlých, nevysvětlitelných úmrtí nemluvňat v postýlce. V Británii takto umírá více než 500 dětí ročně.
Výzkumníci studovali během období 20 let 34 000 nemluvňat a zjistili, že ty děti, které trpí zřídka se vyskytující srdeční arytmií, jsou vystaveny před dosažením prvního roku života zvýšenému riziku náhlé smrti. Uvažuje se o zavedení speciálního vyšetření pro vysoce riziková nemluvňata. To by mohlo vést k poklesu počtu úmrtí nemluvňat před dosažením prvního roku života.
Lékaři v Itálii dělali v letech 1976 - 1994 elektrokardiogramy - tj. měřili srdeční rytmus - ve třetí či čtvrtý den života u všech nově narozených dětí. Do roka od narození zemřelo 34 těchto dětí, 24 na syndrom náhlého úmrtí.
Vědci zjistili, že děti, které zemřely na syndrom náhlého úmrtí, měly delší intervaly QT - to je jednotka čerpací činnosti lidského srdce. Ty děti, u nichž byl interval QT nejdelší - více než 440 milisekund - byly vystaveny čtyřicetkrát většímu riziku syndromu náhlého úmrtí.
V časopise New England Journal of Medicine italští lékaři konstatují: "Prodloužený interval QT v prvních týdnech života je velmi významným rizikovým faktorem. Tato informace může být užitečná při brzké identifikaci dětí, kterým hrozí náhlé úmrtí."
Vědci v článku dále konstatují, že tradičně uváděné rizikové faktory, jako ležení dítěte při spánku v postýlce na břiše a matčino kouření, sice riziko náhlé smrti zvyšují, ale nikoliv tak významně jako výše zmíněná srdeční arytmie.
Britským rodičům se nyní radí, aby nechávali děti spát na zádech, aby se při případném přehřátí mohly odkopat, aby spaly tak, že se chodidly dotýkají konce postýlky, aby rodiče nekouřili a aby děti nebalili do příliš mnoha šatů a nepokrývaly je příliš velkým množstvím dek či peřin. Od roku 1991, kdy se v Británii rodičům vydávají tyto instrukce, se tam počet náhlých úmrtí dětí v postýlce snížil o polovinu.
Redakční komentář v časopise New England Journal of Medicine konstatuje, že by bylo předčasné dělat hned u všech nově narozených dětí elektrokardiogramy. Náhlá úmrtí dětí v postýlce se vyskytují relativně zřídka. Náklady by byly obrovské a není jasné, zda by předepisování srdečních léků pro postižená nemluvňata udělalo víc škody než užitku. Je však záhodno dělat elektrokardiogramy u nemluvňat v rodinách, kde už došlo k náhlému úmrtí malého dítěte.
Britská nadace pro studium úmrtí nemluvňat doporučuje opatrnost. Její mluvčí konstatoval: "Jsou to zajímavé výsledky, ale navrhovat, že by se měly u všech nemluvňat dělat elektrokardiogramy, je předčasné. U mnoha nemluvňat se vyskytne prodloužený interval QT a nebude to mít vůbec žádný vliv. A i kdybychom u nemluvňat prodloužený interval QT zjistili, není jasné, co se by dalo bezpečně udělat pro jeho odstranění. "
Jan Čulík